Jos ragina organizuoti renginius, parodas, tęsti pernai pradėtą žydus gelbėjusių asmenų vardų skaitymo tradiciją ir prisiminti su vietos bendruomene susijusias žydų gelbėjimo istorijas.
Savivaldybės taip pat kviečiamos eksponuoti parodas, parengtas Žydų muziejaus, taip pat pernai atidarytą Tauro Budzio ir Barboros Karnienės parengtą parodą, kuri yra skirta Lietuvos piliečiams – Pasaulio tautų teisuoliams.
„Lietuvoje žydus gelbėjusiųjų istorijos – vis dar atrandamos, tyrinėjamos ir paskelbiamos, o detalesnė pažintis su jų pasipriešinimu atskleidžia labai prasmingą kovą prieš blogį. Daliai Lietuvos žydų gelbėtojų Yad Vashem suteikė Pasaulio tautų teisuolio vardą, kuris skiriamas tiems, kurie Holokausto metu nebūdami žydai ir nesiekdami pelno padėjo žydams ir juos gelbėjo. Skaičiuojant procentais, Lietuva – antroje vietoje pasaulyje pagal Pasaulio tautų teisuolių skaičių ir gali didžiuotis 924 žydų gelbėtojais“,– kreipimesi į savivaldybes sako Seimo narės P. Kuzmickienė ir L. Pociūnienė.
Parlamentarės kviečia savivaldybes, kuriose tikriausiai dar yra gyvų gelbėtojų ir jų palikuonių, prisidėti prie tų drąsių žmonių atminimo išsaugojimo.
„Labai svarbu papasakoti apie juos jaunajai kartai, kurios akyse šiandien kyla nauja antisemitizmo ir smurto kurstymo banga. Būtent todėl taip svarbu prisiminti tuos, kurie sugebėjo tokiai bangai pasipriešinti anuomet, net rizikuodami savo ir savo šeimų gyvybėmis“, – akcentuoja parlamentarės.
ELTA primena, kad 2022 metais Seimas atmintinų dienų sąrašą papildė kovo 15 d. minima Lietuvos žydų gelbėtojų diena. Šiais metais Lietuvoje jau antrą kartą bus pagerbiami Lietuvos žydų gelbėtojai. Šia atmintina diena siekiama prisiminti Lietuvos piliečių – žydų gelbėtojų indėlį į žmogiškumo istoriją ir taip pagerbti juos bei jų žygdarbius.
Kovo 15-oji pasirinkta prisimenant Oną Šimaitę. Dirbdama Vilniaus universiteto bibliotekoje, ji tapo tikra geto ryšininke, slėpė pabėgėlius, ieškojo slapstymo vietų vaikams, nešė į getą ginklus ir šaudmenis, laiškus, o iš ten nešdavo slėpti žydų kultūros vertybes. O. Šimaitė kasdien rizikavo savo gyvybe stengdamasi padėti kitiems, buvo suimta ir kankinama, bet išliko tvirta.
1966 m. kovo 15 d. Vilniaus geto žydų gelbėtoja Ona Šimaitė tapo pirmąja lietuve, kuriai buvo suteiktas garbingas Pasaulio Tautų teisuolės vardas.
Sausio 27-ąją pasaulyje yra minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena.