Ketvirtadienį prie Teismo rūmų buvo surengtas ir palaikymo piketas „Čikaga su Neringa“. Jame dalyvavo maždaug aštuoni žmonės.

„Kaip ne gėda, esate lietuvė, turėtumėte palaikyti savus", - sakė proteste dalyvaujanti viena iš N. Venckienės palaikytojų Ligija Tautkuvienė.

Paklausta, kodėl atvyko palaikyti N. Venckienės, moteris sakė: „Netikiu Lietuvos teismais. Kai net laimimos bylos pralaimimos. Tikiu JAV federaliniu teismu.“ Moters teigimu, geriausias pavyzdys – Paberalio byla, kurią jis laimėjo Amerikoje, nors Lietuvoje buvo kaltinamas 3 žmogžudystėm.

Teismo posėdis prasidėjo 11 val. vietos laiku. N. Venckienei esą atstovauja JAV kompanijos advokatai. Liudininkų teigimu, N. Venckienė į teismą atvyko pasikeitusi – plaukai esą gerokai ilgesni, nei buvo prieš tai, siekia pečius. Moteris vilki oranžiniu kombinezonu.

N. Venckienės grąžinimas į Lietuvą atidėtas

Prasidėjus teismui teisėjai padėkojo susirinkusiems žmonėms už rodomą dėmesį Amerikos teisinei sistemai, o tuomet kalbėti atsistojo N. Venckienės advokatas. Jis teigė, kad kaltinamoji yra remiama žmonių – kai kurie iš jų net yra pasiryžę užstatyti bankui savo namus tam, kad gautų paskolą apmokėti N. Venckienės advokatams.

Teisėjai skelbia atidedantys sprendimą siųsti N. Venckienę į Lietuvą. Tai lėmė ypatingos aplinkybės JAV. Ekstradicija turi būti patvirtinta ir pasirašyta JAV valstybės sekretoriaus, tačiau prieš dvi savaites Rexas Tillersonas buvo atleistas prezidento Donaldo Trumpo. Įprastai ekstradicijos pasirašymą perimti galėtų valstybės sekretoriaus pavaduotojas, tačiau prieš dvi savaites buvo atleistas ir jis. Taigi sprendimas dėl grąžinimo atidėtas, nes nėra kam pasirašyti ekstradicijos.

Naujo valstybės sekretoriaus patvirtinimas gali užtrukti keletą mėnesių. Dėl to N. Venckienė sulaikoma dar trims mėnesiams. Gegužės 15 dieną teisėjas spręs, ar paleisti N. Venckienę už užstatą iki kito teismo.

Teismui pasibaigus N. Venckienė buvo išvesta pro galines duris. Salę visi paliko tylėdami. N. Venckienės advokatas kreipėsi į susirinkusius palaikyti kaltinamąją. Jis teigė visiškai sutinkantis su teismo sprendimu.

Persiuntimas į Lietuvą gali trukti ne vienus metus

DELFI primena, kad Generalinė prokuratūra apie N. Venckienės suėmimą pranešė vasario 22 dieną. Anot prokuratūros atstovų, JAV pradėtas įtariamosios ekstradicijos į Lietuvos Respubliką teisminis procesas.

Jai šiuo metu taikoma kardomoji priemonė – suėmimas. JAV Federalinių kalėjimų biuro puslapyje yra nurodyta, kad ji įkalinta Čikagos metropoliteno pataisos įstaigoje, kurią administruoja ne tik Federalinis kalėjimų biuras, bet ir JAV Teisingumo departamentas.

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna atskleidė, kad N. Venckienė suimta Čikagoje. Praktika rodo, kad panašūs procesai gali trukti ir metus ar kelerius, todėl konkretizuoti, kada N. Venckienė gali būti grąžinta į Lietuvą, T. Krušna nenorėjo.

Sprendimas suimti N. Venckienę gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Pasigesta prieš beveik 5 metus

Lietuvos teisėsauga susirašinėjo su Jungtinių Valstijų pareigūnais net praėjus daugiau nei ketveriems metams po įvairiais nusikaltimais įtariamos buvusios teisėjos ir buvusios Seimo narės N. Venckienės paieškos paskelbimo.

„Jos buvimo vieta yra žinoma. Yra prašymas ją išduoti ir jis dabar vykdomas. Aš padariau viską, ko iš manęs prašė Amerikos pareigūnai, jie saistomi savų įstatymų ir tvarkos. Suvereni valstybė pati sprendžia, kaip elgtis su jos teritorijoje esančiais žmonėmis“, – dar pernai BNS sakė Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Darius Jakutis.

Jis yra N. Venckienės bylų tyrimo grupės vadovas.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis yra sakęs, kad 2015 metų gruodį JAV Teisingumo departamentas priėmė Lietuvos prašymą dėl N. Venckienės ekstradicijos ir pripažino jį vykdytinu.

N. Venckienės Lietuvoje pasigesta 2013 metų balandį, prieš Seimui panaikinant jos teisinę neliečiamybę. Tų metų gegužės 10 dieną Lietuvos teisėsauga paskelbė jos paiešką.

Iš pradžių N. Venckienei mėginta įteikti šaukimą, buvo parengti įtarimai. Paskui už akių skirtas suėmimas, paskelbta paieška, išduotas Europos arešto orderis, o tada kreiptasi ir į JAV.

Prašė paleisti už užstatą, viešai kreipėsi sūnus

Vasarį N. Venckienė taip pat dalyvavo teismo posėdyje JAV, jame buvo svarstytas jos prašymas dėl paleidimo už užstatą, tačiau teismas jį atmetė.

Kovo pradžioje internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame N. Venckienės sūnus Karolis Venckus anglų kalba kreipiasi į žmones ir kviečia pasirašyti peticiją JAV prezidentui Donaldui Trumpui, kuria raginama neperduoti N. Venckienės Lietuvai. 16 minučių trukmės vaizdo įraše N. Venckienės sūnus pasakoja visą pedofilijos bylos istoriją nuo 2008 metų. Vaizdo įraše gausu vaizdų iš Klonio gatvės piketų, policijos operacija atsiimant mergaitę iš N. Venckienės tėvų, mergaitės senelių namų.

Sūnus taip pat teigia, kad Lietuvoje jo mamai pateikti kaltinimai už 39 nusikalstamas veikas ir šiuo metu ji įkalinta Čikagoje, o lietuviai siekiantys jos ekstradicijos. K. Venckus taip pat pasakoja apie savo ir mamos pabėgimą į JAV 2013 metais, kuomet prašė politinio prieglobsčio ir kokį spaudimą patyrė šeima.

„Mūsų seneliai, rėmėjai, kaimynai ir bendrapartiečiai visi sulaukė kaltinimų. Daktarė, kuri liudijo apie seksualinį išnaudojimą, taip pat sulaukė kaltinimų“, – teigia K. Venckus.

Dramatišką vaizdo įrašą pabaigia mergaitės nuotraukos su N. Venckiene, kuriose mergaitė užfiksuota vaikiškoje aplinkoje (siekiant apsaugoti nepilnamečio asmens tapatybę, vaizdo medžiagos pateikti negalime – DELFI).

Karolis Venckus

Įtariama trylika nusikalstamų veikų

Jei bus perduota Lietuvai, N. Venckienei gali būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų. Iš viso N. Venckienė įtariama trylika nusikalstamų veikų.

Generalinė prokuratūra BNS informavo, kad kreipdamiesi į JAV su ekstradicijos prašymu, Lietuvos teisėsaugininkai nurodė, kad ji įtariama padariusi šias nusikalstamas veikas:

167 str. 1 d.: neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

168 str. 1 d.: neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ar panaudojimas, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

313 str. 2 d.: mirusiojo atminimo paniekinimas, viešai paskleidžiant apie mirusįjį melagingus prasimanymus, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

153 str.: jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas, už kurį baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

163 str.: piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis, už ką baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

232 str.: nepagarba teismui, už ką baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

245 str.: teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

228 str. 2 d.: piktnaudžiavimas, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, už ką baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

231 str. 1 d.: trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

140 str. 1 d.: fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

286 str.: pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

154 str. 2 d.: šmeižimas asmens, neva padarius sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje, už ką baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

236 str. 1 d.: asmens melagingas apskundimas įstaigai ar pareigūnui, turinčiam teisę pradėti baudžiamąjį persekiojimą, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3049)