Seimo narės valdose – nemalonus radinys
Nutarę apeiti Gilušio ežerą aptikome nemalonų radinį. Kelionę šio ežero pakrante pradėjome nuo Ringailės g. 14. Ir tik išlipę iš automobilio susidūrėme su pirma kliūtimi. Pakrantėje yra vandens pilnas kanalas. Jame padėtos kelios betoninės plytelės. Per jas šokinėdami ir įveikėme šį kanalą. Kito pasirinkimo nėra. Šis takas vienintelis, jei nori eiti ežero pakrante.
Toliau dar vienas išbandymas – status šlaitas, padengtas plastmasine danga. Kadangi visai neseniai lijo, ji buvo labai slidi. Norint neįkristi į ežerą reikia labai pasistengti. Paėję toliau už tvoros išgirdome šunį. Laime, varteliai buvo uždaryti ir dėl to šuo pas mus negalėjo atbėgti.
Einant pakrante dėmesį atkreipė augalai, kurie pasodinti ežero pakrantėje ir taip trukdo eiti. Susidaro įspūdis, kad jie čia pasodinti tyčia, norint išvengti nekviestų svečių.
Galiausiai priėjome Ringailės g. 2 sklypą. Ir čia mūsų kelionė baigėsi, nes pakrantėje buvo sukrauta didžiulė žaliųjų atliekų krūva. Joje – sodo atliekos, šviežiai nupjautų krūmų šakos. Ir visa tai, kaip įsitikinome mes patys, yra neįveikiama kliūtis. Jos pereiti neįmanoma.
Šis sklypas ir namas jame priklauso Henrikui Rudeliui ir Editai Rudelienei. Ji yra Seimo narė, priklausanti liberalų frakcijai. E. Rudelienė yra Liberalų sąjūdžio pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pirmoji pavaduotoja. Prieš patekdama į Seimą ji buvo Trakų rajono merė.
„Delfi“ tyrimą galite rasti paspaudę čia.
Simonas Gentvilas Seimo narės nesukritikavo
E. Rudelienė „Delfi“ tuomet teigė, kad toje sukrautoje krūvoje yra ežero meldai.
„Smagu matyti jus Trakuose. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad nuo Trakų miesto pusės galima ateiti ir eiti per visą su mūsų sklypu besiribojančią pakrantę. Tą akivaizdžiai padarėte ir jūs su komanda.
Jūsų minimos žaliosios atliekos didžiąja dalimi yra seni ežero meldai, kuriuos kasmet ledlaužis išlaužia, o mes savo iniciatyva juos sugrėbiame, išdžioviname ir išvežame. Kaip ir kasmet, taip ir šiemet tai padarysime.
Nepriklausomai nuo pareigų, pakrantės tvarkymui su šeima kiekvienais metais skiriame daug laiko ir lėšų, nes įsigijus sklypą, pakrantė buvo sunkiai praeinama“, – teigė E. Rudelienė.
Vis dėlto apžiūrėję atliekų krūvą, kuri neleido eiti ežero pakrante, ten pirmiausia aptikome ne nendres, bet sodo atliekas.
Pasivaikščioję ežero pakrante Seimo narės paklausėme, kada ši atliekų krūva, kuri neleido eiti pakrante, bus išvežta. E. Rudelienė pateikė štai tokį atsakymą: „Apie atliekų krūvą nieko neminėjau. Minėjau iš ežero išgrėbtus senus meldus. Kai tik turėsim galimybę, juos išvešim. Beje, kas rytą jų vis dar tenka traukti iš vandens.“
Su klausimais dėl šio atvejo tąkart kreipėmės į aplinkos ministrą Simoną Gentvilą.
Jo paprašėme įvertinti partietės ir kolegės Seime elgesį, kai kraunamos šakos ir kitos žaliosios atliekos ežero pakrantėje ir kai per šią atliekų krūvą žmonės negali eiti tolyn.
Ministro paklausėme, ar jis nemano, kad Seimo narė savo elgesiu turėtų rodyti pavyzdį ir nekurti kliūčių, trukdančių vaikščioti pakrante.
Taip pat ministro pasiteiravome, ar jis planuoja bandyti įkalbėti savo partietę, kad kliūtys iš ežero pakrantės būtų pašalintos.
S. Gentvilas pateikė trumpą atsakymą. Jis nesukritikavo savo partietės. „Sveikinu su žurnalistine iniciatyva prižiūrėti ir viešinti aptvertas pakrantes. Sunku susidaryti įspūdį iš 3 nuotraukų. Nesu buvęs pakrantėje. Fizinis barjeras, matyt, neįrengtas. Perklausiu kolegės“, – teigė S. Gentvilas.
Jam nurodžius, kad „fizinis barjeras, matyt, neįrengtas“, klausimą papildėme, kad Aplinkos apsaugos departamentas yra išaiškinęs, jog kliūčių, įskaitant šakų ar prisodintų augalų pakrantėje 5 m atstumu iki vandens, būti negali. Tokios kliūtys taip pat laikoma pažeidimu. Tačiau į tai S. Gentvilas nieko neatsakė.
Informaciją apie galima pažeidimą iš karto perdavėme ir Aplinkos apsaugos departamentui. Tačiau jo atstovai teigė, kad yra gavę labai daug pranešimų apie aplinkosauginius pažeidimus ir nežino, kada galės patikrinti Trakų miesto ežero pakrantes.
„Jūsų informacija dėl galimo pažeidimo persiųsta ir užregistruota dėl tolimesnių veiksmų. Atkreipiame dėmesį, kad per šią savaitę gavę beveik 800 pranešimų juos prioretizuojame ir tiriame atsižvelgę į galimo pažeidimo keliamą riziką aplinkai, t. y. kokia galima žala gamtai“, – teigė Aplinkos apsaugos departamento atstovai.
Kreipėsi į aplinkosaugininkus
Dėl galimo pažeidimo šalia Ringailės g. 2, Trakuose, Seimo narė A. Širinskienė liepos 1 d. raštu kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą.
„2024 m. birželio 28 d. portale „Delfi“ publikuotame Tomo Janonio straipsnyje „„Delfi“ žurnalistai pabandė apeiti Trakų ežerų pakrantes: įtakingos Seimo narės valdose – labai nemalonus radinys“ nurodoma, kad H. Rudeliui ir E. Rudelienei priklausančiame sklype Trakuose, Ringailės g. 2, yra apribotas priėjimas prie ežero. Mažesniu nei 5 m nuo ežero kranto atstumu sukrauta didžiulė žaliųjų atliekų krūva iš sodo atliekų, nupjautų krūmų šakų, meldų, kuri ir trukdo praėjimą ežero pakrante.
Prašau įvertinti galimai įvykdytą pažeidimą bei užtikrinti, kad gyventojai turėtų praėjimą ežero pakrante. Apie taikytas priemones prašau informuoti raštu“, - Aplinkos apsaugos departamentui rašė Seimo narė.
Taip pat A. Širinskienė prašė informuoti, ar aplinkosaugininkai turėjo informacijos apie galimą pažeidimą ežero pakrantėje iki jos kreipimosi gavimo.
„Taip pat prašau pateikti informaciją, ar ši situacija Jūsų departamentui buvo žinoma iki mano kreipimosi, ir jei žinoma, bet nebuvo imtasi jokių priemonių pažeidimui pašalinti, – prašau nurodyti, kokios tokio delsimo priežastys. Taip pat nurodykite teisės aktus, kurie jums suteikia teisę nereaguoti į pranešimą bei tai, ar buvo atliktas šių teisės aktų antikorupcinis vertinimas Specialiųjų tyrimų tarnyboje“, - rašė Seimo narė.
Pažeidėjas nebuvo nustatytas
Tuo metu Aplinkos apsaugos departamentas „Delfi“ teigė, kad jo pareigūnai rado ežero pakrantėje sukrautą atliekų krūvą. Tačiau atvykus antrą kartą ji jau buvo pašalinta. Tačiau pažeidėjas atsakomybes bent kol kas išvengė, nes jo nustatyti nepavyko.
„Aplinkos apsaugos departamentas 2024-05-31 dieną atliko preliminarų patikrinimą, per jį nustatyta, kad prie sklypo Ringailės g. 2, Trakuose, valstybinėje žemėje, Gilušio ežero pakrantės apsaugos juostoje, sukrautos augalinės sodo ir daržo atliekos. Detalios apžiūros metu 2024-06-12 nustatyta, kad ties žemės sklypu Ringailės g. 2, Trakai, buvusios augalinės sodo ir daržo atliekos pašalintos, praėjimas Gilušio ežero pakrante minėtoje vietoje atlaisvintas. Asmenys po pareigūnų apsilankymo minėtoje vietoje sukrovę, o vėliau pašalinę atliekas, nenustatyti“, - „Delfi“ teigė aplinkos apsaugos departamento atstovai.
Vis dėlto Seimo narė „Delfi“ yra pripažinusi, kad į krūvą yra sukrauti meldai. Ji neneigė, kad žino apie tai ir aiškino, kad savo iniciatyva juos sugrėbia.
„Jūsų minimos žaliosios atliekos didžiąja dalimi yra seni ežero meldai, kuriuos kasmet ledlaužis išlaužia, o mes savo iniciatyva juos sugrėbiame, išdžioviname ir išvežame. Kaip ir kasmet, taip ir šiemet tai padarysime“, - „Delfi“ yra teigusi E. Rudelienė.
Taigi, Aplinkos apsaugos departamento paklausėme, ar toks viešas teiginys negali būti traktuojamas kaip prisipažinimas sukrovus krūvą? Jei tokia atliekų krūva ežero pakrantėje laikoma pažeidimu, ar to neužtenka, kad galimas pažeidėjas būtų patrauktas atsakomybėn?
Vis dėlto Aplinkos apsaugos departamentas, gavęs papildomų klausimų, patikslino: „Tačiau, pareigūnai toliau tęsia tyrimą, turėdami rezultatus būtinai Jus informuosime.“
„Delfi“ su klausimais trečiadienį kreipsi į Seimo narę E. Rudelienę, tačiau jos atsakymų kol kas negavome. Jeigu juos gausime vėliau, straipsnį nedelsdami papildysime.