Kasmetinė Derliaus šventė, organizuojama nuo 2001 m., jau tapo tradiciniu visos šalies žemdirbių ir kaimo gyventojų renginiu. Jos metu puoselėjamos senosios lietuviškos tradicijos, papročiai, pristatomas ir saugomas Lietuvos kaimo paveldas. Taip pat šventė yra skirta padėkoti žemę dirbantiems žmonėms ir parodyti miestiečiams ūkininkų triūso vaisius, sustiprinti kaimo ir miesto tarpusavio ryšį.

Pasak Žemės ūkio rūmų pirmininko Andriejaus Stančiko, šių metų Derliaus šventė bus išskirtinė - Lietuva šiemet pirmininkauja Europos Sąjungos (ES) Tarybai, todėl tikimasi sulaukti daug užsienio svečių - ambasadorių, ES pareigūnų.

Šventę globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pirmininkavimas, anot organizatorių, - puiki proga parodyti savo šalį, kultūrą ir pasiekimus. Derliaus šventė padės atskleisti Lietuvos kaimo tradicijas Lietuvos piliečiams bei užsienio svečiams. Mugėje dalyvaus žemdirbių asociacijos, tautinį paveldą puoselėjantys amatininkai, tradicinę produkciją gaminantys ūkininkai, geriausiai reprezentuojantys Lietuvos kaimą.

Išskirtinė šventės dalis - Lietuvos rajonų "kiemeliai", kuriuose savivaldybės iš visų Lietuvos regionų pristatys savo rajonus, įkurdins prekybininkus, amatininkus, šokių ar muzikos kapelas. Šventėje dalyvaus Vilkaviškio, Raseinių, Prienų, Kazlų Rūdos, Kalvarijos, Šiaulių rajono, Kauno rajono, Radviliškio, Kelmės, Kėdainių, Plungės ir Biržų savivaldybės, kurios lankytojų dėmesį bandys patraukti įsirengusios kiemelius pagal krašto specifiką - jei kėdainiškiai neįsivaizduojami be agurkų, tai šilutiškiai neatsiejami nuo žuvies. Įdomias Užgavėnių kaukes žada pristatyti menininkas iš Plungės, Kelmės kiemelyje bus galima pasimokyti kaip plakti dalgį, Kazlų Rūda, garsėjanti miškais, įrengs medžiotojų kampelį.

Pirmąją šventės dieną - penktadienį - rajonai ne tik prisistatys savo kiemeliuose, bet ir linksmins visus šventės dalyvius bei svečius. Didžiojoje scenoje koncertuos rajonų muzikiniai kolektyvai - dainų ir šokių ansambliai, vaikų kolektyvai.

"Šiais metais dalyvaus 12 rajonų, ir jie pristatys savo kolektyvus, gėrybes, amatininkus atsiveš", - sakė A. Stančikas. Be to, savivaldybėms bus sudaroma galimybė susirasti rėmėjų iš verslo srities. Tiesa, regionai bus "sumaišyti", kad nebūtų išsidėstę šalia savo kaimynų.

Organizatoriai šių metų šventėje žada kelis įdomius akcentus: vyks Žemės ūkio rūmų narių mugė, daug dėmesio bus skiriama jaunimui - žemdirbiškų specialybių studentams ir moksleiviams, jauniesiems ūkininkams. Bus tęsiama kilimų pynimo iš rudens gėrybių konkurso tradicija - konkurse kviečiami dalyvauti aukštųjų ir profesinių mokyklų, rengiančių žemdirbiškas specialybes, studentai.

"Antri metai tradicija, kad kviečiame jaunimą, studentiją, moksleiviją. Ir pernai, ir šiemet, jie mums nuaus, nupins ar padarys gražius kilimus iš daržovių, rudens gėrybių. Bandome atgaivinti tradicijas, kad mokyklose aktualu populiarinti žemės ūkio veiklą, ir nuo mažų dienų jaunimą mokyti šio amato", - intrigavo A. Stančikas.

Tikimasi, kad šventės, kuri prasidės šv. Mišiomis Sobore, nesugadins orai. Planuojama, kad mugė išsiplės per visą Laisvės alėją. Norą dalyvauti renginyje pareiškė per 400 prekiautojų.

Prie Soboro veiks atskira sodinukų mugė, o netoli Kauno muzikinio teatro veiks gyvasis kampelis - bus galima įsigytų vištų, kitų smulkių gyvūnėlių. Planuojama, kad Derliaus šventėje dalyvaus prekiautojai iš užsienio - vietas prekiauti išsipirko net prekiautojai iš Indijos, laukiama svečių iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vengrijos. Į šventę atvykusieji galės paskanauti tradicinio žemaičių kastinio, žuvienės, kitų gėrybių, pieno produktų.

"Žemės ūkio rūmų tikslas - atgaivinti šitą tradiciją ir iš tikrųjų, kad kiekvienais metais, kaip ir buvo anksčiau, ne tik visa Laisvės alėja, bet ir visas senamiestis būtų išnaudojamas, ir būtų didelis šurmulys, kad kiekviena savivaldybė atvyktų su savo ypatumais. Tai yra žmonių bendravimas, prisistatymas", - teigė Žemės ūkio rūmų pirmininkas A. Stančikas ir juokavo tikįs, kad šventėje vertėjo neprireiks.