Susitikime aptarti tarptautiniai teisiniai įrankiai, padėsiantys užtikrinti teisingumą, baudžiamąjį persekiojimą už karo nusikaltimus, taip pat konkrečios priemonės, leisiančios užtikrinti, kad pajamos iš įšaldyto Rusijos ir jos subjektų turto būtų konfiskuotos ir panaudos žalai Ukrainos žmonėms atlyginti bei šaliai atstatyti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

E. Dobrowolska pabrėžė, kad karinės agresijos prieš Ukrainą veiksmai ir toliau išlieka ES politikos dėmesio centre. Mūsų visų – valstybių narių ir ES institucijų – užduotis yra nenuilstant ieškoti įrankių, kuriais kuo greičiau ir efektyviau galėtume padėti karo siaubiamai Ukrainai ir patraukti atsakomybėn tarptautinių nusikaltimų kaltininkus.

„Viena svarbiausių priemonių, kurią aktyviai palaiko Lietuva – įkurti Tarptautinį agresijos nusikaltimų baudžiamojo persekiojimo koordinacinį centrą, kurio veikla padėtų užtikrinti sėkmingą nusikaltimų tyrimą ir baudžiamąjį persekiojimą už juos. Tikimės, kad koordinacinis centras netrukus pradės darbą ir esame pasirengę prisidėti prie efektyvios jo veiklos užtikrinimo“, – akcentavo E. Dobrowolska.

Pasak ministrės, šiame kontekste itin svarbu kalbėti apie konkrečius veiksmus, leisiančius užtikrinti, kad pajamos iš įšaldyto Rusijos ir jos subjektų turto būtų konfiskuotos ir panaudos žalai Ukrainos žmonėms atlyginti bei šaliai atstatyti, pažymima pranešime.

„Sveikiname naujas ES siūlomas teisines priemones kovos su ES ribojamųjų priemonių pažeidimu, turto įšaldymu ir konfiskavimu srityse. Priėmus šiuos teisės aktus, visose ES valstybėse narėse būtų įtvirtintas platesnis ES ribojamųjų priemonių pažeidimų kriminalizavimas bei sukurtos veiksmingesnės galimybės šias nusikalstamas veikas nustatyti ir iš jų gautą turtą konfiskuoti“, – teigė E. Dobrowolska.

Susitikime taip pat akcentuota specialaus tribunolo steigimo būtinybė. Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis 2022 m. spalį paragino ES su tarptautiniais partneriais steigti specialųjį tribunolą Rusijos agresijos nusikaltimams Ukrainoje tirti.

E. Dobrowolskos teigimu, specialiojo tribunolo veikla turėtų papildyti nacionalinių teisminių institucijų bei Tarptautinio Baudžiamojo Teismo darbą, todėl Lietuva aktyviai dalyvaus ES ir Ukrainos konsultacijose bei kituose formatuose, siekdama prisidėti prie specialaus tribunolo veikimo modelio paieškos, rašoma pranešime.

„Lietuva, viena pirmųjų inicijavusi teisinės pagalbos Ukrainai priemones, ir toliau išliks lyderiaujančia šalimi, ieškant tarptautinių instrumentų ir tarptautinės teisės sprendimų karinės agresijos Ukrainoje akivaizdoje, teiks paramą Ukrainai tarptautinėse teisminėse institucijose: Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme, Tarptautiniame Teisingumo Teisme, Europos Žmogaus Teisių Teisme, taip pat nacionaliniu lygiu,“ – pabrėžė E. Dobrowolska.

Susitikime taip pat aptarta naujausia teisinės valstybės principo taikymo ataskaita bei kiti tarptautinei bendruomenei aktualūs teisingumo srities klausimai.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)