„Jeigu atsirastų naujų atmainų ar kitų aplinkybių, būtų galima (prie jų, aut. p.) grįžti. Bet šiandien yra taip“, – sakė ministras.

Vis daugiau šalių atsisako ribojimų, bet ministro nuomone, Lietuva dar nėra šiame kelyje.

„Ne, dar statuso nesvarstėme. Bet faktas yra tas, kad šių dienų skaičiai ir rezultatai rodo, kad jau tikrai esame pasiekę tą piko viršūnę. Visi duomenys rodo, kad situacija keičiasi, leidžiamės nuo problemų kalno, jei taip galima sakyti. Reanimacijose situacija yra stabili. Šiek tiek dar daugokai mirčių, auga šiek tiek hospitalizacijų bendras skaičius. Tai dar truks 10–14 dienų, bet svarbiausia žinutė – mes neturime daug sunkių atvejų“, – sakė A. Dulkys.

Ministras teigė, jog epidemiologinė situacija greitu metu gali suteikti galimybę „diskutuoti ir apie kitus dalykus“.

„Neužbėkime už akių, bendradarbiaujame ir su kitomis ES šalimis, stengiamės tartis su latviais, estais. Šiai dienai neturiu naujienų, kad tikrai kažkokių reikalavimų atsisakysime. Kaip matome, labai natūralu viskas – Galimybių pasas, reikalavimai keliautojams. Jei toliau tos tendencijos nesikeis, reiškia, kad ateisime ir prie kitų klausimų“, – kalbėjo ministras A. Dulkys.

A. Dulkys taip pat teigė, kad atliekamas vakcinų nuo COVID–19 dozes perleis šalims, stokojančioms jų.

„Šiaip pasaulyje yra dar didžiulis vakcinų badas. Europa, Europos šalys yra išskirtinėje situacijoje su savo galimybėmis. Tokiu atveju vakcinas donuosime.

Kitas aspektas, kad pagal kai kurias sutartis yra numatyta, kad bus galima turėti jau atnaujintas vakcinas. Nėra nupirktos universalios vakcinos, tam tikri tiekimai ateityje bus galimi konvertuoti į atnaujintas vakcinas. Kiek tiksliai ir kaip, dabar negalėčiau atsakyti“, – sakė ministras.

A. Dulkio teigimu, pavasarį, tikėtina, teks atlikti daug perengiamųjų darbų.

„Kaip matome, tendencijos juda visame pasaulyje, kad tiesiog tai gali būti kaip liga. tai reiškia, kad Lietuvoje visų pirma reikėtų keisti tam tikrus darbo organizavimo dalykus“, – komentavo ministras.

Jei koronavirusas būtų pripažintas kaip sezoninė liga, tuomet, pasak jo, į vakcinacijos sistemą įsitrauktų įvairios institucijos, tokios kaip Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir panašiai.

„Kalbame apie tai, kad vakcinacija turėtų turėti savo schemą, turėtų būti kaip kalendorinė vakcina, kalbame tada apie paslaugų įkainius – apie tiesiog integravimąsi į visų įprastų sveikatos sistemoje paslaugų sistemą. Pavasaris yra tas metas, kada visus tuos algoritmus turėsime ruoštis. Be abejo, šaltasis periodas, ruduo, matyt bus dar toks, kad gali reikėti ir daugiau“, – aiškino A. Dulkys.

Visgi jis pabrėžė, kad situacija priklausys nuo užsikrėtimų situacijos.

Keičiasi tvarka

Atvykstantiems iš Europos Sąjungos ir kai kurių kitų Europos valstybių nebereikės COVID–19 testų, daugiau palengvinimų numatoma ir keleiviams iš iš trečiųjų šalių.

Pirmadienį Vyriausybė taip pat pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui atsisakyti papildomų testų reikalavimų neskiepytiems ir nevakcinuotiems keliautojams iš Europos ekonominės erdvės valstybių – Šveicarijos, Jungtinės Karalystės – bei nykštukinių Europos šalių (Andoros, Monako, San Marino ir Vatikano).

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pabrėžė, kad taikyti griežtesnių reikalavimų nebėra prasminga, nes Lietuvoje išplitus COVID–19 omikron atmainai, atvykėliai nebekelia didesnės infekcijos plitimo rizikos, nei patys Lietuvos gyventojai.

Tuo metu atvykstantiems neskiepytiems ir nepersirgusiems asmenims iš trečiųjų šalių, išskyrus kai kurias išimtis, dar teks ne anksčiau nei prieš tris paras atlikti PGR testą arba, atvykus savo transportu, registruotis testui Lietuvoje per artimiausią parą. Išankstinis serologinis antikūnų testas negalios.

„Siūloma nebetaikyti draudimo atvykti iš minėtų šalių, tačiau jiems išlieka reikalavimas atsivežti neigiamą tyrimo rezultatą, jei asmuo nėra skiepytas Lietuvoje pripažintomis vakcinomis arban neatitinka persirgimo kriterijų“, – Vyriausybės posėdyje sakė A. Dulkys.

Nuostatos dėl ES ir kitų Europos ekonominės erdvės keliautojų įsigalios nuo antradienio, pakeitimai dėl asmenų iš trečiųjų šalių – nuo kovo 31–osios.

Ministras pabrėžė, kad ES skaitmeniniai COVID–19 sertifikatai galios ir toliau, jis galės būti taikomos kitose srityse, ne kelionėse.

Be kita ko, Ministrų kabinetas nusprendė, kad išankstinio testo nereikės ir užsieniečiams, atvykstantiems į Lietuvą dėl ypatingų humanitarinių priežasčių. Jie būtų atliekami jau Lietuvoje.

Tuo metu tvarką tranzitiniais traukiniais keliaujantiems iš Rusijos į Karaliaučiaus sritį nustatys užsienio reikalų ministras.

SAM teigimu, to reikia, nes patikrinimai tranzitiniuose traukiniuose „kelia ypač didelę riziką užsikrėsti COVID–19 dėl didelio kontaktų skaičiaus labai mažoje ir uždaroje patalpoje“, todėl būtina reguliuoti keleivių skaičių bei nustatyti kitas papildomas sąlygas šiems keliaujantiems.

Dar iki šio Vyriausybės sprendimo pirmadienį jau įsigaliojo palengvinimai, numatantys nebereikalauti izoliacijos iš bet kurios valstybės. Iki šiol izoliacija buvo privaloma neskiepytiems ir nevakcinuotiems trečiųjų šalių piliečiams.

SAM nurodo, kad šiuo metu iš bet kur atvykstantys keliautojai turi užpildyti keleivio anketą ir pateikti dokumentą, patvirtinantį vieną iš trijų faktų: vakcinaciją nuo COVID–19 ligos, persirgimą šia liga arba prieš kelionę gautą neigiamą COVID–19 tyrimo rezultatą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (19)