„Visų pirma, norėčiau padėkoti šalies premjerei už pasitikėjimą, už kvietimą dirbti tikrai labai sudėtingu pandemijos metu. Kai supranti, kiek šitame pasaulyje siaučia beprasmybės, tai tikrai labai ačiū jai už tuos metus, kurie tikrai yra labai labai prasmingi“, – antradienį Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Dulkys.
„Bet pandemija ir kitos krizės traukiasi, atėjome į rinkiminį tango. O tango, žinote, yra šokamas dviese, reikia, kad ten labai gerai visi šokantys sutartų. Tai pritariu premjerės sprendimams ir vardan valstybės interesų, viešojo intereso, man atrodo, yra svarbiausia, kad toliau ta Vyriausybės komanda būtų tokia, kad galėtų pratęsti tą likusį laiką labiau konstruktyviu žingsniu“, – pridūrė jis.
Spaudos konferencijoje paklausus, ar galėtų įvardyti, kokios konkrečios kritikos yra gavęs A. Dulkys, jis tikino, kad šiuo atveju jo ir premjerės charakteriai sutampa, o kritika buvo pagrįsta faktais.
„Patikėkite, kai gauni pylos nuo premjerės, geriau į eterį nesakyti“, – sako A. Dulkys.
Sako, kad pats pasiūlė naują kandidatą į ministrus: džiaugiuosi, kad jis patiko prezidentui
A. Dulkys dėkojo ir šalies vadovui Gitanui Nausėdai – ypatingai dėl paramos sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformai.
„Esu dėkingas, kad antrais kadencijos metais jis palaikė ir pasirašė absoliučiai visus mūsų teiktus sveikatos reformų įstatymo projektus. Vėliau – ačiū, kad nuosekliai laikėsi tos linijos ir niekada nesuabejojo, visą laiką agitavo už pokyčius. Esu dėkingas, kad šiandien, kada keičiasi ministrai, mes turime tvirtą žinutę, kad reformų turinyje nebus nė vieno pokyčio, kad pokyčiai ir reformos, perduodamos į labai patikimas rankas“, – dėkojo A. Dulkys.
Jis taip pat džiaugėsi, jog prezidentui tiko ir jo paties premjerei pasiūlytas kandidatas į naujuosius SAM vadovus.
„Esu dėkingas, kad mano premjerei rekomenduotas kandidatas, mano rekomenduotas Aurimas (Pečkauskas – ELTA), mano kolega, mano bendražygis – kad patiko ir šalies prezidentui. Nejučia tai tampa tokia kaip ir gražia tradicija, kai šalies vadovas ieško man pakaitos, visą laiką ją randa mano suformuotose komandose. Taip buvo ir Valstybės kontrolėje, kai pasirinko būtent mano komandos žmogų, taip pat mano pavaduotoją. Tai vertinu taip pat kaip tam tikrą darbo įvertinimą“, – sakė buvęs ministras.
Sveikatos reforma buvo revoliucija, bet tam tikrame etape ji suvalgo savo vaikus
Pareigas paliekantis A. Dulkys negailėjo padėkų ir visai medikų bendruomenei. Anot jo, gydytojai susidūrė su itin sudėtingu laikotarpiu, kai teko valdyti COVID-19 pandemiją, o vėliau – imtis sveikatos reformos pokyčių,
„Na, drįsčiau manyti, kad per pastarąjį dešimtmetį tai tikri revoliuciniai pokyčiai. Na, bet istorija žino, kad tam tikrame etape revoliucija suvalgo savo vaikus. Tai dėl to nepergyvenu, ta kaina mane tenkina, nes turime labai aiškią žinutę, kad visi pokyčiai bus tęsiami“, – pakartojo jis.
Paaiškino, ar likimą poste lėmė asmeniškumai
Visgi, A. Dulkys aiškiai negalėjo atsakyti, kas galiausiai lėmė, jog Ingrida Šimonytė nutarė jį Ministrų kabinete pakeisti. Anot politiko, pastaruosius kelis mėnesius viešojoje erdvėje netrūko diskusijų dėl pokyčių Vyriausybėje. Tačiau, tęsė jis, debatas buvo abstraktus ir be jokių realių faktų.
„Su kiekviena diena pradėjo vis mažiau darytis aišku, kas čia ką ir kodėl keičia. Nes jokios reformos nestabdomos, nėra įvardyta nė vieno ministro įsakymo, nė vieno Vyriausybės nutarimo, nė vieno įstatymo, kuris būtų pasakytas, kad būtų klaidingas, kad jį reikia keisti, kad reikia kažką su tuo daryti“, – sakė jis.
„Mano nuomone, tas užsitęsęs kalbėjimas be faktų, jis pradėjo kurti temas apie asmeniškumus, apie kaprizus, apie kažkokias net sąmokslo teorijas. Jau mane pasiekia žinios, kad gal čia yra kerštas dėl to, kad įdarbinau pranešėją Tomą Gailių. Jeigu mes taip toliau tęsime, aš nežinau, kur mes nueisime toliau“, – akcentavo A. Dulkys.
Todėl buvęs ministras pakartojo remiantis I. Šimonytės sprendimą su juo atsisveikinti.
„Premjerės teisingas šachmatų ėjimas – juk čia yra politika, aš esu politikas ir savo buvimu turiu padėti, o ne trukdyti sklandiems procesams. Tai palikime tuos atsakymus politologams. Gal istorija vėliau kažkokius dalykus išgrynins. Aš asmeniškai taip par negaliu to komentuoti, aš juk nematau visos šachmatų lentos“, – dėstė A. Dulkys.
Pečkauskas neketina stabdyti SAM darbuotojams suteikiamo papildomo sveikatos draudimo: poreikis yra
Sveikatos apsaugos ministro pareigas eiti pradedantis Aurimas Pečkauskas neketina nutraukti sutarčių dėl ministerijos nupirkto papildomo sveikatos draudimo darbuotojams. Jis tikina, kad tai tėra kompetentingų darbuotojų pritraukimo priemonė.
„Nėra didelės problemos, jeigu ši iniciatyva bent šiame etape liktų Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM). Poreikis atkeliauja iš darbuotojų, suderinus su darbo taryba, siekiant motyvuoti žmones turėti pilną paketą. Pritraukiant kompetencijų į ministeriją, ši kaip viena iš priemonių gali būti naudojama“, – antradienį žurnalistams teigė A. Pečkauskas.
„Kai mes kalbame apie kompetencijų pritraukimą į darbovietę, ypač į viešąjį sektorių, tai yra tikrai motyvacinio paketo dalis. Šiame etape sutarčių neplanuojame nutraukti. Kai ateis kitas politinis ciklas, matyt, tuos sprendimus galės priimti“, – pridūrė jis.
Nors iki šiol viceministro pareigas užėmęs A. Pečkauskas tikina pats nepasinaudojęs papildomo sveikatos draudimo galimybe, jis akcentuoja, kad šios socialinės garantijos užtikrinimas yra besiformuojanti praktika viešajame sektoriuje.
„Nepasinaudojau, neturėjau tokio poreikio. Viešajame sektoriuje tokia praktika formuojasi. Tai nėra privatus draudimas, tai labiau yra papildomas draudimas, kuris nėra kompensuojamas iš privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Kalbame apie kai kurių vaistų, galbūt nereceptinių, papildų kompensavimą“, –
Kaip skelbta anksčiau, naujienų portalas delfi.lt pranešė, kad praėjusių metų pabaigoje SAM visiems darbuotojams nupirko papildomą sveikatos draudimą.
Pečkauskas įvardijo prioritetinius darbus
Buvusį sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį poste pakeitęs viceministras Aurimas Pečkauskas sako, kad per likusius kelis komandos darbo mėnesius iki naujos Vyriausybės sudarymo pirmiausia sieks sėkmingai užbaigti anksčiau šioje kadencijoje inicijuotus pokyčius. A. Pečkauskas įvardija konkrečias prioritetines veiklos kryptis, tačiau neatsako, ar jau turėjo progos šią darbotvarkę aptarti su premjere Ingrida Šimonyte.
„Vidinių komandos subtilybių nenorėčiau komentuoti“, – žurnalistams antradienį spaudos konferencijoje sakė A. Pečkauskas, pridurdamas, kad nesibaimina dėl savo darbų sulaukti Vyriausybės vadovės kritikos.
„Nekritikuojami tie, kurie nieko nedaro. Natūralu, kad kritika yra vienas iš demokratijos įrankių padėti adaptuoti procesus, kad jie vyktų efektyviau. Baimintis neturiu ko, nes visus darbus, kurių imuosi, atlieku nuoširdžiai. O jei mano darbe atsiras faktinių klaidų ir dėl to patirsiu kritiką, tai leis tik geriau judėti pirmyn“, – kalbėjo naujasis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovas.
A. Pečkauskas taip pat pažymėjo, kad politinė komanda artimiausiais mėnesiais neturėtų keistis.
„Su esama politine komanda, kurioje pokyčių nesitikiu, tikrai turime ką veikti SAM, nes ministerija kuruoja vieną iš kompleksiškiausių sistemų – sveikatos priežiūros. (...) Tiems procesams ir kasdieniams darbams prižiūrėti tikrai reikalingas didelis dėmesys, kuris bus skiriamas ir iš manęs, ir iš mano komandos“, – kalbėjo A. Pečkauskas.
Tarp jo įvardytų prioritetinių darbų artimiausiais mėnesiais – bendradarbiavimo su medikų bendruomenėmis puoselėjimas, pagalba savivaldybėms, gydymo įstaigoms bei greitosios pagalbos medicinos tarnybai įdiegti naujausias sveikatos priežiūros reformas, taip pat sėkmingai parengti ir Seimui pateikti Privalomo sveikatos draudimo biudžetą.
„Subalansuotas išlaidų sudėliojimas 2025 m. lems tai, kaip funkcionuos mūsų sveikatos priežiūros sistema, kokį paslaugų prieinamumą galėsime pasiekti ir kokį galėsime suformuoti vaistų prieinamumą“, – pažymėjo A. Pečkauskas.
ELTA primena, kad prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienio vakarą pasirašė dekretą dėl atnaujintos Vyriausybės sudėties. Šalies vadovas patvirtino dviejų naujų ministrų – Kazio Starkevičiaus ir Aurimo Pečkausko – kandidatūras. Pastarieji dar turės prisiekti Seime.
Atnaujintos Vyriausybės sudėtį prezidentui premjerė Ingrida Šimonytė pateikė praėjusį penktadienį. Vyriausybės vadovė keičia du kabineto narius – žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką ir sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.
Ministrų kabinetas yra sudaromas ir tvirtinamas iš naujo po to, kai Vyriausybė grąžino įgaliojimus naujai išrinktam prisiekusiam prezidentui.
Kaip numato įstatymas, ministrus, premjero teikimu, skiria ir atleidžia šalies vadovas.