„Gal labai simboliškai įpareigoja ir pati ta vieta, įkurią yra vykstama“, – trečiadienį prie Vyriausybės žurnalistams sakė ministras.

Jis pakartojo, kad jaučiant menkiausius peršalimo simptomus, reikėtų vengti vykti tvarkyti kapus ar aplankyti artimuosius.

„Mes tai ir matome: ne kad kažkokių renginių metu ištisos mokinių klasės serga, bet tai yra būtent socialinių kontaktų pasekmė. Nuo tokių kontaktų reikėtų stengtis susilaikyti ir įsivertinti savo rizikas“, – akcentavo A. Dulkys.

„Mes esame labai darbštūs, skrupulingi, labai prižiūrime kapus, tai čia šiuo atveju nereikėtų kurti naujų kapų“, – teigė ministras.

Jis pripažino, kad situacija reanimacijose vis dar yra sudėtinga.

„Vyksta tarpregioninis bendradarbiavimas, situacija reanimacijose yra sudetinga, bet stabilizuota. Čia pagrindinė žinutė. Skiepykimės“, – sakė A. Dulkys.

Epidemiologinei situacijai tik prastėjant, SAM pateikė rekomendacijas dėl Vėlinių

Atsižvelgdama į nepalankią epidemiologinę situaciją šalyje dėl COVID–19 ligos ir teikiamas Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija teikia gyventojams rekomendacijas, kokių saugumo priemonių imtis Vėlinių ir Visų Šventųjų dienoms.

Pirmiausia, rekomenduojama nevykti aplankyti artimųjų kapų asmenims, turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių, tokių kaip karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan. Izoliacijoje esantiems asmenims palikti izoliavimo vietą ir lankyti artimųjų kapus draudžiama.

Tai pat rekomenduojama bendraujant su žmonėmis tiek uždarose erdvėse (uždarose susitikti nerekomenduojama), tiek atvirose vietose, kai neišlaikomas saugus, ne mažesnis nei 2 metrų atstumas, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, priglundančias prie veido ir visiškai dengiančias nosį ir burną (kaukes).

Svarbu su savimi turėti pakankamą kiekį kaukių bei rankų dezinfekavimo priemonę, taip pat tinkamai dėvėti kaukes bei periodiškai jas keisti, pavyzdžiui, vienkartinės medicininės kaukės turi būti dėvimos tik vieną kartą, jas keičiant ne rečiau kaip kas 3–4 valandas ar kai sudrėksta.

Žinoma, jei yra galimybė, siūloma lankyti artimųjų kapus ne Vėlinių ir Visų Šventųjų dienomis.

Be to, esant galimybei, rekomenduojama nevykti į kapines viešuoju transportu. Jei tai neišvengiama, privaloma dėvėti kaukę. Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pabloginti sveikatą (tokiu atveju rekomenduojama dėvėti veido skydelį). Po kelionės viešuoju transportu reikėtų dezinfekuoti rankas rankų dezinfekavimo priemone.

Šiuo metu esant intensyviam COVID–19 ligos plitimui Lietuvoje, susitikimai su kitais asmenimis, įskaitant ir paskiepytaisiais, nerekomenduojami. Vis dėlto, jei susitinkama su kitais asmenimis, rekomenduojama:

  • laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, pavyzdžiui, rankų paspaudimo, apsikabinimo, laikytis asmens higienos reikalavimų;
  • aplankius artimųjų kapus, vengti organizuoti giminių susitikimus uždarose patalpose, ypač su tais asmenimis, su kuriais įprastai nebendraujama. Bendraujant su kitais žmonėmis laikytis saugaus ne mažesnio kaip 2 metų atstumo, dėvėti kaukę.
  • laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).
  • Neskiepyti, sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonės yra labiausiai pažeidžiama gyventojų grupė, turinti didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus COVID–19 liga, todėl šioms gyventojų grupėms rekomenduojame ypatingai saugotis:
  • vengti buvimo žmonių susibūrimo vietose arba riboti buvimo tokiose vietose trukmę.
  • vengti tiesioginio kontakto su žmonėmis, su kuriais įprastai nebendraujama.
  • laikytis saugaus (ne mažiau kaip 2 metrų) atstumo nuo kitų žmonių.

Jei po Vėlinių ir Visų Šventųjų dienų pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), prašome registruotis tyrimui 1808.lt arba skambinti 1808.

Jei po švenčių asmuo gauna informaciją, jog turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju, skiepytiems pagal pilną schemą ar persirgusiems asmenims izoliuotis nereikia, tačiau rekomenduojama registruotis tyrimui 1808.lt arba skambinant 1808 (išskyrus mažiau nei prieš 90 dienų persirgusius asmenis) bei stebėti savo sveikatos būklę. Neskiepytiems ir nepersirgusiems asmenims – privaloma izoliuotis ir užpildyti SMS žinute gautą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) anketą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (519)