Anot tarptautinės teisės eksperto dr. Dainiaus Žalimo, nagrinėjant Kosovo nepriklausomybės teisėtumo klausimą, iškyla problema dėl dviejų tarptautinės teisės principų - laisvo tautų apsisprendimo teisės ir pagarbos valstybės teritoriniam vientisumui - santykio. Serbija, Rusija ir nuo baskų separatistų išpuolių kenčianti Ispanija laikosi pozicijos, kad valstybės teritorijos dalies atsiskyrimas be tos valstybės sutikimo yra negalimas jokiu atveju.
Antra vertus, galimas ir kitas požiūris, atsižvelgus į 1970 metais Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos Tarptautinės teisės principų deklaraciją. Joje ginamas teritorinis vientisumas tų valstybių, kurios gerbia tautų apsisprendimo teisę ir turi vyriausybę, atstovaujančią visiems tos teritorijos žmonėms.
"Tikrai abejotina, ar Serbija gerbia tautų apsisprendimo teisę. Dar daugiau kelia abejonių, ar ji gali turėti Kosovo albanams atstovaujančią vyriausybę, jeigu ilgą laiką prieš juos buvo taikomos represijos, o 1998-1999 metais buvo daromi nusikaltimai žmoniškumui, siekiant išlaikyti Kosovą Serbijos dalimi. JAV ir Didžiosios Britanijos retorikoje tuo ir grindžiamas Kosovo nepriklausomybės pripažinimas", - Eltai sakė Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas D. Žalimas.
Anot teisės eksperto, vienareikšmiškai pasakyti, kurie teisiniai argumentai šiuo atveju nusveria, yra labai sudėtinga.
"Klausimas yra nevienareikšmis. Dar ilgus metus netils diskusijos, teisėtai ar neteisėtai buvo paskelbta nepriklausomybė ir ar teisėtai pasielgė ją pripažinusios šalys", - sakė D. Žalimas.
Kita vertus, anot Vilniaus universiteto docento, akivaizdu, kad Kosovo nepriklausomybė yra vienintelis realus sprendimas - priversti tautą gyventi kitos valstybės sudėtyje yra neįmanoma.
Šį argumentą akcentuoja ir Lietuvos vadovai, atvirai pasisakantys už Kosovo nepriklausomybę. Prezidentas Valdas Adamkus, pasveikinęs Kosovo apsisprendimą paskelbti nepriklausomybę, pabrėžė, kad toks sprendimas yra vienintelis būdas užtikrinti ilgalaikį stabilumą šiame krašte. Seimas galutinį sprendimą dėl Kosovo turėtų priimti kitą mėnesį, kai susirinks į pavasario sesiją.
Daug politinių aistrų tarptautinėje arenoje kelia klausimas, ar Kosovo nepriklausomybė gali sukelti separatistinių nuotaikų suaktyvėjimą. Dauguma apžvalgininkų neabejoja, kad Rusija būtinai pasinaudos šiuo precedentu, kad paskatintų Abchaziją ir Pietų Osetiją atsiskirti nuo Gruzijos. Baiminamasi, kad tai gali virsti pilietiniu karu.
D. Žalimo vertinimu, kalbėti apie "Kosovo precedentą" šiandien nebūtų tikslu. "Pasaulyje šiandien tiesiog nėra nė vieno atvejo, kad pakankamai didelė tarptautinės bendrijos dalis remtų kurios nors tautos atsiskyrimą", - Eltai sakė teisininkas.
Po ilgus metus trukusių nevaisingų derybų su vyriausybe Belgrade Kosovas savo nepriklausomybę paskelbė praėjusį sekmadienį.