„Yra daugiau būdų reikšti solidarumą su Rusijos kaimynėmis – ne vien pirkti lietuvišką „Džiugą“, ukrainietišką šokoladą, moldavų vynus, gruzinų mineralinį vandenį, o dabar – ir lietuviškus pieno produktus: Rusijos prekybos karas yra puota laisvės mylėtojams. Ar bent jau piknikas“, - rašo E. Lucasas.

Pasak jo, Rusijos veiksmų tikslai yra akivaizdūs: Gruzija, Moldova ir Ukraina turėtų būti atbaidytos nuo susitarimų su Europos Sąjunga (ES) pasirašymo. O ES pirmaujanti Lietuva „taip pat turi būti nubausta“.

E. Lucasas prisimena laikus, kai Rusijos spaudžiamų valstybių produkcija iš tiesų buvo ne itin įspūdingos kokybės: Moldovos vyno buteliuose apžvalgininkas rasdavo pastipusių širšių, gruziniški vynai buvo gerokai per saldūs vakariečio skoniui, o lietuviški sūriai buvo „riebūs ir neatskiriami nuo kitų Sovietų imperijos sūrių“.

Tačiau dabar viskas pasikeitė, pažymi E. Lucasas, vėlgi primindamas savo numylėtą „Džiugo“ sūrį.

Apžvalgininkas primena, jog Rusijos spaudžiamų valstybių produkcija lengvai gali rasti kelią į kitas rinkas. Kuo daugiau solidarumo – tuo geriau. Čia E. Lucasas ragina pasijungti visų valstybių diplomatus ir pateikia gerą pavyzdį – Lenkijos užsienio reikalų ministerija savo banketams užsakė Moldovos brendį.

„Pasitelkus perkamąją galią prieš Rusijos prekybos karą (...) yra smagu. Tačiau to nepakanka. Rusija įstojo į Pasaulio prekybos organizaciją, tačiau tyčiojasi iš jos taisyklių. Oficialus skundas, paremtas visų Vakarų valstybių, pasiųstų stiprų signalą“, - apeliuoja E. Lucasas.

Jis pažymi, kad prekybos karas – tik vienas epizodas, o Rusijos elgesys susirūpinimą kelia daugelyje frontų. E. Lucasas primena tiek „Greenpeace“ aktyvistų persekiojimą, tiek Maskvoje sumuštą olandų diplomatą – pastarasis atvejis britui primena rusų Federalinio saugumo biuro darbo metodus.

„Oficialių vizitų atidėjimas (...) ar atšaukimas galėtų padėti. Daugelis olandų dvejoja, ar artėjantis karališkasis vizitas turėtų įvykti“, - svarsto E. Lucasas.

Dar viena galimybė parodyti Rusijai dantis – Sočio olimpiada. E. Lucasas ragina Vakarų šalis į Sočį siūsti sportininkus, bet ne valstybių pareigūnus. „Jos taip pat turėtų neišduoti vizų Rusijos pareigūnams, susijusiems su žmogaus teisių pažeidimais. Jungtinių Valstijų „Magnickio sąrašas“, pakrikštytas pagal informatorių, kuris mirė kalėjime atskleidęs milžinišką mokesčių aferą, yra pagirtinas pavyzdys. (...) JAV dabar gali prailginti sąrašą. Kitos šalys gali pradėti jį taikyti. Ir nepamirškite sūrio“, - reziumuoja E. Lucasas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (168)