2016 metais išvykimą iš Lietuvos deklaravo 51 tūkst. emigrantų, tai yra 14,5 proc. daugiau negu prieš dvejus metus.
BNS paklausė ekspertų, kodėl pernai vėl augo emigracija.
Vilniaus universiteto Teorinės ekonomikos katedros vedėjas, socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas profesorius Romas Lazutka: emigraciją galėjo lemti „Brexit“
„Jeigu imame Lietuvos kontekstą, tai Lietuvoje tiesiog negerėjo gyvenimas daliai žmonių. Nors ekonomika auga ir atlyginimų vidurkis auga, bet vidurkis nereiškia, kad visiems atlyginimai auga. Nedarbas mažėjo, bet dabar galima sakyti, kad didele dalimi jis mažėjo emigracijos sąskaita, nes išvažiavo bedarbiai. O tie, kurie turėjo darbus, galbūt paliko darbo vietą buvusiam bedarbiui.
Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė: emigraciją lėmė ekonominės, socialinės priežastys ir didelis migrantų tinklas
„Pradėčiau nuo to, kad situacija ten, tai yra tikslo šalyse nepagerėjo, gal net atvirkščiai, ypač kiek tai liečia saugumą. Tai reiškia, kad visos priežastys yra čia, Lietuvoje. Priežastys išlieka panašios, kaip ir anksčiau, tik gal jautriau reaguojama.
Pirmiausia, ekonominės. Tyrimai rodo, kad, Lietuvos žmonių nuomone, ekonominės situacijos blogėjimas yra didesnė grėsmė, nei terorizmas. Statistinio ekonominio augimo pasekmes mato tik nedidelė gyventojų dalis - jie ir neemigruoja. Kitai, didesnei gyventojų daliai kainos kyla, atlyginimai nedidėja, todėl tokių šeimų ekonominė situacija tik blogėja. Kažkokių gerėjimo perspektyvų nematyti, minimalaus atlyginimo ar pensijos pakėlimas 20 eurų ar panašiai situacijos neišspręs.
Tam tikrą įtaką turėjo ir „Brexit“, tai yra paskatinti emigraciją į Jungtinę Karalystę. Galima tai įsivaizduoti kaip bandymą įšokti į nuvažiuojantį traukinį. Per 40 proc. visos emigracijos vyksta į Jungtinę Karalystę“.
„Nordea“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas: atlyginimai Lietuvoje ir Vakaruose skiriasi keturis - penkis kartus
„Tam yra keletas priežasčių. Pagrindinės yra tai, kad ekonomikos augimas yra ganėtinai vangus ir ypatingai perspektyvas. Ypač jaunesni gyventojai Lietuvoje piešia pakankamai pesimistiškas perspektyvas ir būtent dėl to nusprendžia savo ateitį sieti ne su Lietuva, o su kokia nors užsienio valstybe.
Trečias dalykas, be abejo, yra užmokesčio skirtumas. Lietuvoje jis yra keturis - penkis kartus mažesnis nei Vakarų Europos valstybėse ir tai yra per didelis skirtumas. Mažinant emigraciją, prioritetus ir reikėtų teikti darbo užmokesčio kėlimui ir lūkesčių gyvenimo Lietuvoje gerinimui“.