„Komunikacijos kanalai tarp Europos žaliųjų partijos ir LVŽS atidaryti bei mes daugiau į tai investuosime ateityje. Kaip žinia, Žaliųjų/EFA (Žaliųjų frakcijos/Europos laisvojo aljanso) grupei Europos Parlamente priklauso du LVŽS europarlamentarai ir bendradarbiavimas vystysis toliau. Tačiau Europos žalieji nevykdo jokių oficialių derybų (su LVŽS – red. past.)“, – teigė Europos žaliųjų atstovas Paulas Nolanas, po daugiau nei savaitės trukusio susirašinėjimo, pokalbių – užduoti „politiškai jautrūs klausimai“.
Į klausimą, kaip atrodo tam tikros partijos prisijungimas po Europos žaliųjų „skėčiu“, jis atsakė: „Kiekviena partija, kuri nori prisijungti prie Europos žaliųjų turi atitikti tam tikrus kriterijus ir LVŽS nebus išimčių. Europos žalieji yra atviri kalbėtis su bet kokia partija, kuri atitinka mūsų vertybes.“
Ir nurodė Žaliųjų chartiją.
Šiame dokumente išdėstyti pagrindiniai principai: atsakingumas prieš aplinką; laisvė per apsisprendimą (individo autonomija, demokratijos prieinamumas visiems); išplėstas teisingumas; neatsiejama įvairovė; prievartos nebuvimas.
Būtent skirtingos Europos žaliųjų ir Lietuvos „valstiečių“ vertybės labiausiai užkliuvo politologams, žurnalistams ir opozicijai po to, kai įtakingiausias Briuselio leidinys politico.eu paskelbė, kad V. Sinkevičius buvo priimtas U. von der Leyen „išskėstomis rankomis“, nes esą ji, paimdama į komandą „vienintelį žaliąjį“, taip tikisi Žaliųjų/EFA grupės palaikymo Europos Parlamente.
Kaip tuomet delfi.lt teigė profesorius dr. Tomas Janeliūnas, „ypatingai yra dideli skirtumai tarp to, ką „valstiečiai-žalieji“ daro Lietuvoje, kokios yra jų ideologinės pozicijos, ir tų tradicinių, klasikinių Europos žaliųjų pozicijos. Tarkim, Europos žalieji yra tipinė kairioji partija (kalbant apie ekonomikos, vertybių klausimus), o mūsų „valstiečiai-žalieji“ yra labiau linkę į dešinę, ypač vertybiniais klausimais – tradicinių šeimos vertybių propagavimas ir pan. Dar galima prisiminti lygias lyčių galimybes, kurios mūsų „valstiečiams-žaliesiems“ yra visiškai neįdomios, o Europos žaliesiems tai viena pagrindinių temų.“
Dar kritiškesnis buvo opozicinių konservatorių atstovas, Europos Parlamento narys Andrius Kubilius.
„Norint, kad V. Sinkevičius įgautų reikalingą „žaliojo“ pavidalą, tokį pavidalą visų pirma turi įgauti pats Ramūnas Karbauskis. O jam iki „europietiško žaliojo“ pavidalo dramatiškai toli. Nes jis įkūnija beveik viską, prieš ką Europos žalieji įnirtingai kovoja: yra rytietiško tipo oligarchas, apjungiantis stambų verslą, paremtą ryšiais su Rusija, su aktyvia vietine politine veikla…“ – politikas rašė savo „Facebook“ paskyroje ir priminė LVŽS lyderio „16 l/100 km ryjantį „Cadillac Escalade“, „vilą ant Kauno marių kranto“, „Lietuvoje sveikatai žalingus herbicidus“ ir t. t.
Vis dėlto Žaliųjų atstovas P. Nolanas pažymėjo, „mes būtume laimingi pasikalbėti su LVŽS, jei jie padarytų žingsnį mūsų link“. O „Europos žalieji/EFA grupė Europos Parlamente palaikė ilgalaikius ir konstruktyvius santykius su LVŽS. Mes tikimės, kad Lietuvos partija toliau matys Žaliųjų/EFA grupę kaip vieną, kuri geriausiai atstovauja jų vertybes.“
Kita vertus, į klausimą, ar Europos žalieji laiko V. Sinkevičių vieninteliu žaliųjų kandidatu į Europos Komisiją, jis diplomatiškai atsakė: „Nors Europos žaliųjų partija neturi kandidato į Komisijos narius, mes tikimės, kad Komisija bus „žalesnė“ nei ankstesnės. Tikimės, kad šiuo požiūriu ponas Sinkevičius suvaidins tam tikrą vaidmenį. Bet kokiu atveju, privalo būti išlaikytas politinis neutralumas ir didžiausias išbandymas jo įgūdžių bus jo iniciatyvos, kurių jis imsis savo kadencijos metu.“
Panašiai politico.eu vakar teigė ir viena Europos žaliųjų lyderių Europos Parlamente Ska Keller.
„Tai visiškai netenkina mūsų reikalavimų, – teigė S. Keller kalbėdama apie naujosios Komisijos sudėtį ir tame tarpe apie V. Sinkevičių, kaip esą „žaliųjų“ kandidatą. – Aš nepažįstu asmeniškai (V. Sinkevičiaus – red. past.) ir tikiuosi su juo susitikti rugsėjį. Puiku, kad jis bus ten, bet jis nėra Europos žaliųjų narys.“