Ir nors jau antradienį, rugpjūčio 17-ą, buvo pranešta, kad avarija Druskininkuose ištirta, o jos kaltininkui – FRONTEX pareigūnui – surašytas administracinio nusižengimo protokolas ir paskirta piniginė bauda, ketvirtadienį, rugpjūčio 19-ąją, laikinai Druskininkų policijos komisariato viršininko pareigas einantis Aurimas Vaitkūnas Delfi informavo, kad priėmė sprendimą, kuriuo nurodė policijos tyrėjui „tęsti administracinę teiseną“.
Pareigūnas nedetalizavo, kodėl toks sprendimas priimtas, ir ką dar aiškinsis tyrėjai avarijoje, kurios kaltininkas jau nubaustas.
Dar daugiau – kaip Delfi informavo FRONTEX centrinės būstinės Varšuvoje atstovas spaudai Piotras Švitalskis (Piotr Świtalski), „agentūra pradėjo vidinį tyrimą dėl pareigūno sukeltos avarijos ir jos aplinkybių“.
Incidentas – pakeliui į darbą
Incidentas, kai išvažiuodamas iš šalutinio kelio į pagrindinį tarnybiniu „Volvo“, FRONTEX pareigūnas nepraleido pagrindiniu važiuojančio vilkiko, nutiko ankstų praėjusio pirmadienio rytą, rugpjūčio 16-ąją, 7 valandą 25 minutės.
Visuomenei apie tai pranešta po paros – pateiktose policijos paros įvykių suvestinėse.
Pateikiame pilną policijos pranešimą, koks jis buvo išplatintas žiniasklaidos atstovams:
„Rugpjūčio 16 d. apie 7 val. 25 min. Druskininkuose, T. Kosciuškos-Maironio g. sankryžoje, automobilis „Volvo S60“, vairuojamas uniformuoto (vyko į tarnybą, nustatytas 0.29 prom. alkoholio) „FRONTEX“ pareigūno, nepraleido ir susidūrė su pagrindiniu keliu važiavusiu krovininiu automobiliu „MAN“. Po susidūrimo, krovininis automobilis išvažiavo į priešingą eismo juostą ir susidūrė su priešpriešiais važiavusiu automobiliu „Audi A6“, vairuojamu moters (g. 1982 m.). Eismo įvykio metu sužaloti automobilio „Volvo S60“ keleivė „FRONTEX“ pareigūnė ir automobilio „Audi A6“ vairuotoja, kurios, suteikus med. pagalbą, gydomos ambulatoriškai. Aplinkybės tikslinamos.“
Avarijos vieta Druskininkuose yra visiškai šalia sanatorijos „Belorus“, kuri priklauso Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos prezidento reikalų valdybai. Lietuva ir daugelis Vakarų valstybių A. Lukašenkos nepripažįsta teisėtai išrinktu valstybės vadovu.
Galioja nulinė alkoholio tolerancija
Kelių eismo taisyklės Lietuvoje leidžia asmenims vairuoti transporto priemonę, jei jų iškvepiamo oro garuose alkoholio matuokliu nustatomas mažesnis nei 0,4 promilės etilo alkoholio kiekis.
Taigi, ką Delfi patvirtino ir Alytaus apskrities policijos atstovė spaudai Kristina Janulevičienė, „traktuojama, kad vairuotojas vairavo blaivus“.
Tačiau Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, kad kariai, policininkai, pasieniečiai bei kiti pareigūnai tiek darbe, tiek prie vairo privalo būti visiškai blaivūs (0,0 prom.).
Dar daugiau – FRONTEX pareigūnų Etikos kodeksas, kuris „taikomas visiems asmenims, dalyvaujantiems FRONTEX operatyvinėje veikloje“, 14-ame straipsnyje numato, kad:
„1) Vartoti alkoholį einant pareigas draudžiama.
2) Alkoholio vartojimas laisvalaikiu turi būti nuosaikus, nebent pagal operatyvinį ar įgyvendinimo planą vartoti alkoholį apskritai draudžiama.
3) Jei dalyvis netikėtai iškviečiamas į tarnybą, jis privalo pasakyti, kad vartojo alkoholį ir negali vykdyti užduočių; dėl to jam neturi kilti rizika būti diskredituotam.
4) Nuo alkoholio apsvaigusiam dalyviui draudžiama atvykti į darbą ar pasirodyti viešumoje“.
FRONTEX atstovas spaudai P. Švitalskis Delfi sakė, kad apie autoįvykį sužinojo iš agentūros misijos Lietuvoje koordinatoriaus bei žiniasklaidos.
„Mes pradėjome vidinį tyrimą, kurio metu patikslinsime aplinkybes ir atsakysime į kylančius klausimus. Kol kas neturime daugiau informacijos, kurią galėtume pateikti viešai“, – sakė pareigūnas.
Suskubo neigti
Iš karto po policijos įvykių suvestinės, VSAT suskubo tikslinti, esą išgėręs už vairo FRONTEX pareigūnas avariją sukėlė ne tarnybos metu.
Pirma, ką antradienio rytą pabrėžė VSAT atstovai, buvo tai, esą pareigūnas avariją sukėlė ne tarnybos metu.
Į Delfi klausimą, ar neįvykus įvykiui ir pareigūnui atvykus į pamainą, kuri prasideda 8 valandą ryto, būtų tikrinamas jo blaivumas, VSAT Varėnos rinktinės vadas Virgilijus Raugalė atsakė, kad nebūtinai.
„Mes, savaime suprantama, atliekame pareigūnų blaivumo tikrinimus, ir tai darome nebūtinai apie tai perspėję, greičiau atvirkščiai – tikriname iš anksto nepranešus. Tačiau tokio privalomo tikrinimo, kad ryte atėjai į pamainą ir tau privalomas alkotesterio patikrinimas – ne, tokios nei būtinybės, nei galimybės teisės aktai mums nenumato“, – sakė Varėnos rinktinės vadas.
Į klausimą, ar įmanoma, kad pareigūnas darbe būtų pradėjęs tarnybą ne visai blaivus, V. Raugalė sakė: „Jūsų klausimas hipotetinis. Kita vertus, minėti pareigūnai nėra mūsų tarnybos darbuotojai. Mes neturime nei prievolės, nei galimybių reguliuoti, kur ir ką jie veikia ne tarnybos metu. Taip pat ir tai, kur jie apsistoję ar kaip leidžia laisvą nuo tarnybos laiką“.
Jam antrino ir VSAT vado pavaduotojas Vidas Mačaitis, kuris sakė, kad „į užsienį atvykę misijos užduotims pareigūnai savarankiškai pasirūpina jų gyvenama vieta ir transporto priemonėmis, jeigu tokių reikia. Pvz., atvykti iki tarnybos vietos. VSAT nei suteikia jiems būstą, nei nuomoja. Tokia pati tvarka galioja ir mūsų pareigūnams, kurie dirba misijose užsienyje“, – sakė VSAT vienas iš vadovų.
Kita informacija, dėl kurios kilo prieštaravimų viešojoje erdvėje, buvo dėl to, ar FRONTEX vairuotojas įvykio metu buvo uniformuotas ir ginkluotas.
Portalas 15min.lt, remdamasis VSAT informacija, teigė, kad pareigūnas uniformuotas nebuvo. Portalas lrytas.lt skelbė VSAT atstovo Roko Pukinsko pateiktą informaciją, kad pareigūnas „buvo uniformuotas, tačiau ginklo neturėjo“.
Delfi kalbintas druskininkietis, Seimo narys Zenonas Streikus sakė, kad tą rytą važiavo minėtoje teritorijoje ir autoįvykį matė.
Jo teigimu, „vienas iš ten stovėjusių vyrų buvo apsirengęs tamsia, beveik juoda uniforma, kuri nebuvo tokia, kokią dėvi Lietuvos policijos pareigūnai“.
Parlamentaras teigia, kad šis asmuo prie diržo „turėjo kabančią dėtuvę, panašią į tas, kuriose paprastai nešiojamas ginklas“.
„Aš jokiu būdu negaliu teigti, kad jis buvo ginkluotas, nes gi nežinau, kas buvo viduje. Tačiau kartoju, kad tam tikrą dėtuvę, kabančią ant minėto pareigūno dėvimo diržo, aš mačiau savo akimis“, – Delfi sakė Seimo narys.
Iš socialiniuose tinkluose publikuojamų avarijos nuotraukų matyti, kad FRONTEX pareigūno vairuotas „Volvo“ nebuvo pažymėtas agentūros ženklais.
VSAT vado pavaduotojas V. Mačaitis sako negalįs to patvirtinti, tačiau mano, kad tai galėjo būti pareigūno išsinuomotas automobilis, kuris reikalingas vykdyti tarnybos funkcijoms.
„Pavyzdžiui, nuvykti iš laikinosios gyvenamos vietos iki tarnybos vietos“, – paaiškino V. Mačaitis.
Kodėl nepradėtas ikiteisminis tyrimas?
Delfi kalbinti druskininkiečiai sako, kad minėta avarija „neturėjo būti tik paprastas grybštelėjimas“, nes „sirenos buvo girdėti ilgą laiką, net kitame miesto gale“.
Kaip matyti iš avarijos liudininkų nuotraukų ir komentarų socialiniuose tinkluose, avarijos metu į įvykio vietą, be policijos, buvo atvykę ne mažiau nei du ugniagesių ekipažai, greitosios medicinos pagalbos medikų brigada.
Dėl net trijų automobilių, iš kurių vienas – maisto produktus išvežiojantis sunkvežimis, po susidūrimo kelioms valandoms minėtoje teritorijoje Druskininkuose buvo uždarytas eismas.
Kaip skelbė pati policija, autoįvykio metu buvo sužaloti mažiausiai du asmenys – druskininkietė „Audi“ vairuotoja ir „Volvo“ važiavusi keleivė, FRONTEX pareigūnė.
Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 281 straipsnis numato, kad asmuo, pažeidęs Kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisykles, o konkrečiai – „tas, kas vairuodamas kelių transporto priemonę pažeidė kelių eismo saugumo ar transporto priemonės eksploatavimo taisykles, jeigu dėl to įvyko eismo įvykis, dėl kurio buvo nesunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“.
To paties BK straipsnio 2-as punktas numato, kad „tas, kas vairavo kelių transporto priemonę būdamas neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir pažeidė kelių eismo saugumo ar transporto priemonės eksploatavimo taisykles, jeigu dėl to įvyko eismo įvykis, dėl kurio buvo nesunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata arba nukentėjusiam asmeniui padaryta didelės turtinės žalos, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų“.
T. y. minėti Baudžiamojo kodekso straipsniai aiškiai apibrėžia, kad įvykus autoįvykiui, kurio metu buvo sužaloti asmenys, kaltininkas privalo atsakyti baudžiamąja atsakomybe.
Tokia atsakomybei nustatyti ir įvertinti privaloma pradėti ikiteisminį tyrimą. Tačiau Druskininkų avarijos atveju toks tyrimas pradėtas nebuvo ir nėra atliekamas iki šiol.
Alytaus apskrities policijos atstovė K. Janulevičienė Delfi teigė, kad „pirminiai pranešimai apie sužalotus asmenis įvyko dėl skambaus mūsų atsakingų atstovų pasisakymų“.
Anot pareigūnės, iš autoįvykio į medikų rankas iš tiesų buvo pristatytos dvi moterys, „tačiau po apžiūros konstatuota, kad jos atsipirko sumušimais ir išgąsčiu bei šoku, o tokių kaip sužalojimų – nepatyrė“.
Apie autoįvykio metu sužalotus asmenis taip pat skelbiama ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento paros įvykių suvestinėje.
Kur pareigūnas leido lemtingą naktį?
Tačiau įdomiausia šios istorijos dalimi greičiausiai turėtų būti ne tik ir ne tiek FRONTEX pareigūno sukeltas autoįvykis, o faktas, kad ankstų rytą, vykdamas į tarnybą, pareigūnas buvo nežymiai apsvaigęs nuo alkoholio.
Visi kalbintieji pašnekovai sutaria, kad minėtosios 0,29 promilės alkoholio galėjo būti ne rytinio, o iš vakaro ar ir per naktį vykusių įvykių, kuriuose dalyvavo pareigūnas, pasekmė, t. y. kad galimai sekmadienio vakarą ar ir naktį į pirmadienį stipriai vartojo alkoholinius gėrimus.
Delfi pabandė išsiaiškinti, kur Druskininkų mieste apsistoję FRONTEX pareigūnai.
Delfi šaltinių žiniomis, kuriuos didžiąja dalimi patvirtino ir Alytaus apskrities policijos atstovė, avariją sukėlęs pareigūnas su kolege mieste gyvena netoli nuo autoįvykio vietos.
Iš tiesų teritorija, kur įvyko autoįvykis – pačiame miesto centre. Šalia ne tik žinomų prekės ženklų viešbučiai, bet ir pasilinksminimo vietos, restoranai ir barai, taip pat – garsusis Druskininkų vandens parkas.
Čia taip pat yra ir privačių hostelių, svečių namų bei prabangių apartamentų, kuriuos jų savininkai nuomoja atvykėliams.
Labai dažnu atveju tokių apartamentų ar privačių svečių namų savininkai yra Rusijos Federacijos piliečiai, kuriems priklauso arba pats nekilnojamasis turtas, arba bendrovių, kurios nuomoja minėtus būstus, akcijos.
Delfi pabandė susisiekti su keletu iš jų, tačiau motyvuodami klientų konfidencialumo apsauga, atsiliepusieji atsisakė nurodyti, ar tarp jų klientų yra ir FRONTEX atstovai.
Turimomis žiniomis, į misiją atvykusiems pareigūnams parai mokama apie 140 eurų nuompinigių. Už juos jie nuomoja būstą.
Delfi paprašius pateikti sąrašą įmonių, kurios Druskininkuose teikia apgyvendinimo paslaugas FRONTEX, VSAT Varėnos rinktinė tai padaryti atsisakė, motyvuodami tarnybine paslaptimi.
„Mes nežinome, ir tai yra ne mūsų reikalas. Jie savarankiškai renkasi būstą per apgyvendinimo internetines platformas. O net jei ir žinotume, manau, kad tokia informacija dėl tarnybos paslapties ir saugumo nėra teiktina“, – sakė VSAT Varėnos rinktinės vadas V. Raugalė.
Tą patį pakartojo ir VSAT vadovybė.
„Operacijas užsienio valstybėse planuojanti ir organizuojanti agentūra FRONTEX savarankiškai sprendžia logistinius klausimus, pati parenka gyvenamąsias vietas savo pareigūnams ir už paslaugas moka iš savo biudžeto. Siūlome dėl šios informacijos kreiptis tiesiogiai į FRONTEX agentūrą. Valstybės sienos apsaugos tarnyba neplanavo ir neparinkinėjo agentūrai paslaugų teikėjų“, – raštu Delfi atsakė VSAT atstovas spaudai Rokas Pukinskas.
Agentūros FRONTEX atstovybė Varšuvoje trečiadienį Delfi teigė informacijos, kur apsistoję jų pareigūnai, dar neturinti.
Galimos provokacijos nekomentuoja
Su kuo ir kur avariją rytą įvykdęs pareigūnas linksminosi iš vakaro? Kur ankstyvą rytą į trumpą T. Kosčiuškos gatvės akligatvį važiavo FRONTEX pareigūnas?
Atsakymai į šiuos klausimus galėtų padėti atsakyti, ar prieš jį, o kartu ir prieš FRONTEX bei Lietuvą, nebuvo įvykdyta įžūli provokacija, kurioje dalyvavo tretieji asmenys.
Ar galėjo tarptautinę misiją Lietuvoje vykdantis pareigūnas tapti gudriai sumanytos provokacijos auka, kai jo išgertuvių partneriais tapo ne paprasti Druskininkuose gyvenantys turistai, o asmenys, turintys trečiųjų valstybių užduotis?
Juk naivu būtų manyti, kad „Belorus“ sanatorijos savininkai neturėjo informacijos apie jų pašonėje apsigyvenusius FRONTEX pareigūnus.
Tos pačios FRONTEX, kurią į pagalbą pasikvietė Lietuvos vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, siekiant suvaldyti Baltarusijos diktatoriaus Lietuvon per valstybės sieną siunčiamų nelegalų srautą.
Tačiau kol kas nei FRONTEX pagrindinė būstinė Varšuvoje (Lenkija), nei Lietuvos Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) šių aplinkybių nekomentuoja.
Alytaus apskrities policijos atstovė teigė, kad pagrindiniu keliu važiavusio sunkvežimio nepraleidusio FRONTEX pareigūno važiavimo kryptis buvo tiesiai per Maironio gatvę – T. Kosčiuškos gatvės tęsiniu.
„Ne, jokių duomenų, kad vairuotojas norėjo sukti ir nepraleido, neturime. Jis atvažiavo T. Kosčiuškos gatve ir norėjo kirsti Maironio gatvę“, – į klausimą, ar avarija įvyko, kai „Volvo“ vairuotojas bandė sukti ir nepraleido pagrindiniu keliu važiavusio sunkvežimio, sakė K. Janulevičienė.
Tai patvirtina ir transporto priemonių patirti apgadinimai – „Volvo“ sudaužyta priekinė automobilio dalis.
Iš teritorijos vaizdo žemėlapyje matyti, jog kirtus Maironio gatvę, kurios sankryžoje ir įvyko avarija, kairėje yra sanatorija „Belorus“, o važiuojant toliau T. Kosčiuškos gatve, vos už poros šimtų metrų gatvė baigiasi.
Šiame akligatvyje, be Baltarusijai priklausančios sanatorijos „Belorus“, yra tik keletas naujų daugiabučių, kuriuose, kaip matyti iš apgyvendinimo paslaugas teikiančių platformų informacijos, nuomojami itin prabangūs apartamentai.
Delfi patikrino, kam priklauso juos eksploatuojančios bendrovės. Didžioji dauguma – Maskvoje gyvenantys Rusijos Federacijos piliečiai.
Visai šalia avarijos vietos yra įsikūrusi ir sanatorija „Dainava“. Oficialiai ši apgyvendinimo įstaiga priklauso Vidaus reikalų ministerijai, kurios kvietimu į Lietuvą atvykę FRONTEX misija.
Tačiau šiame, oficialiai vadinamame valstybės pareigūnų mokymosi centre, FRONTEX pareigūnams nebuvo pasiūlyta apsigyventi.