Miške užfiksavo pažeidimus
„Vieni žmonės Šimonių girioje kone gula po medkirčių traktoriais, kiti jį niokoja. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija gavo susirūpinusių žmonių žinią, kad naikinamas miškas“, – informavo direkcijos atstovai.
Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyr. specialistė Jūratė Banėnienė nuvažiavo į Anykščių rajone esantį Inkūnų kaimą ir pamatė, kad miške išpjauti medžiai, „sunaikinta miško paklotė ir paviršinis dirvožemio sluoksnis, iškasta žemė ir įrengtas nepratekamas vandens telkinys – sužalotos reljefo formos bei natūralūs hidrografinio tinklo elementai“.
„Nelegalūs darbai vykdyti Šimonių girios biosferos poligone, miško žemėje. Ši teritorija saugoma. ASTD specialistė apie nelegalius darbus informavo Aplinkos apsaugos departamentą. Jo specialistai spręs, kokią atsakomybę turi prisiimti miško kenkėjas“, – nurodė Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos atstovai.
Delfi primena, kad tai jau nėra pirmas miškų kirtimų skandalas Šimonių girioje. Neseniai rašyta, kad Valstybinė miškų tarnyba išdavė neteisėtą leidimą kirsti mišką Šimonių girioje. Apie tai galite skaityti paspaudę ČIA.
Su parko direkcija jokie leidimai derinti nebuvo
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos atstovė Aušrinė Šėmienė Delfi paaiškino, kokiomis aplinkybėmis buvo nustatyti pažeidimai.
„Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos darbuotojai žemės sklype vykdydami prevencinę veiklą nustatė įrengtą dirbtinį nepratekamą vandens telkinį, vykdytus žemės kasimo darbus, išpjautus medžius. Nustatyta, kad vykdant minėtus darbus galimai sunaikinta miško paklotė ir paviršinis dirvožemio sluoksnis, sužalotos reljefo formos bei natūralūs hidrografinio tinklo elementai. Dirbtinio nepratekamo vandens telkinio įrengimas nebuvo derintas su Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija“, – nurodė A. Šėmienė.
Anot jos, šis žemės sklypas patenka į Šimonių girios biosferos poligono ir ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritoriją. Taip pat A. Šėmienė teigė, kad žemės sklypo pagrindinė naudojimo paskirtis yra miškų ūkio.
„Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija nėra gavusi prašymo dėl šiame sklype užfiksuotų kirtimų suderinimo“, – aiškino A. Šėmienė.
Jos teigimu, tokie kirtimai turėtų būti suderinti ir jiems reikalingi leidimai.
„Tai yra „Natura 2000“ buveinių ir paukščių apsaugai svarbi teritorija „Šimonių giria“ ir Šimonių girios biosferos poligonas. Jei šioje teritorijoje norima kirsti mišką (kuriam reikalingas leidimas), kirtimai turi būti suderinti su Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija“, - nurodė A. Šėmienė.
Registrų centro duomenimis, šis sklypas yra Anykščių rajone, Inkūnų kaime. Žemės sklypo plotas yra 13.7300 ha. Šio sklypo savininkai, kaip nurodoma Registrų centre, yra Arvydas Katuoka ir Eugenijus Katuoka.
Galiojančio leidimo nėra
Valstybinės miškų tarnybos paklausus, ar šiame sklype yra išduotų leidimų kirsti mišką, jos atstovas Ūdrys Staselka teigė, kad šiame sklype paskutinį kartą 2012 metais buvo suderintas pranešimas apie ketinimą kirsti mišką savoms reikmėms.
Į klausimą, ar šiame sklype yra galiojančių leidimų 2024 metais, jis atsakė trumpai: „Ne, nėra.“
Ū. Staselka teigė, kad šiame sklype esantis miškas yra IV miškų grupės (ūkinis miškas), tačiau jis patenka į Šimonių girios biosferos poligoną, „Natura 2000“ teritoriją.
Aplinkosaugininkai sustabdė darbus
Aplinkos apsaugos departamento atstovai Delfi teigė, kad jo pareigūnai informaciją gavo šių metų vasario 27 d. Departamento atstovų teigimu, sklypo savininkams buvo duotas privalomasis nurodymas nutraukti darbus.
„Turimais duomenimis, išduotų leidimų bei suderintų miškotvarkos projektų šioje vietoje nėra. Buvo pradėtas tyrimas dėl galimų aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų. Asmeniui, vykdžiusiam veiksmus miško žemėje, duotas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti bet kokius neteisėtus žemės kasimo, stumdymo, miško kirtimo ir traukimo darbus. Šiuo metu tyrimas tęsiamas jam pasibaigus, galėsime informuoti apie jo rezultatus“, - teigė Aplinkos apsaugos departamento atstovai.
Miško savininkas: noriu, kad gražiau būtų
Kaip jau minėta, sklypo savininkai yra A. Katuoa ir E. Katuoka. Delfi į juos abu kreipėsi su klausimais. A. Katuoka sutiko pasidalinti savo pozicija.
Jis 2010-2018 m. buvo UAB „Anykščių vandenys“ direktorius. Taip pat Registrų centre nurodyta, kad jis yra A. Katuokos įmonės savininkas.
Su Lietuvos socialdemokratų partija 2015 m. ir 2023 m. jis yra dalyvavęs rinkimuose į savivaldybės tarybą. 2023 m. Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktoje jo anketoje nurodoma, kad politikas yra Lietuvos socialdemokratų partijos Anykščių skyriaus narys.
Pats A. Katuoka teigė nemanantis padaręs kokių nors pažeidimų. Jo teigimu, kirsti tik sausi medžiai, kurių kirtimui esą leidimo nereikia. O kūdrą jis esą iškasė tam, kad iš miško subėgtų vanduo.
„Kokie medžiai iškirsti. 8 metai, kai sausi medžiai. Jokio leidimo nereikia. Ten blefas. Išlaužtiems ir sausiems medžiams jokio leidimo nereikia. 7 metai, kai apsemtas miškas. Taip pat miškas nukentėjęs ir nuo vėjo. Kai tvenkė tiltelį, niekas nežiūrėjo, o kai balą padidinau, kad toj vietoj vanduo subėgtų, tai aliarmą sukėlė. Neduok Dieve. Giliausioj vietoj bala buvo. Apsemtas upelis ir apsemtas miškas. 3 ha miškas pažeistas – 7 metai kaip sausas. Rašiau agentūrai raštus, bet niekas dėmesio nekreipia. Dabar giliausioj vietoj pakasiau prūdelį, kad subėgtų paviršinis vanduo. Nebegaliu, man širdį skauda, niekas nepadeda. Prasidėjo nesąmonės. Nebegali įeit ten, nieko. Žiauru ten. Noriu, kad gražiau būtų. Gi mano miškas“, - teigė A. Katuoka.
Jis mano, kad valstybinėms institucijoms jį kažkas apskundė. Jo teigimu, Šimonių girioj apie kirtimus kažkas informuoja atsakingas institucijas: „Žmonės Šimonių girioj buvo pradėję retinti mišką, ir juos įskundė.“