Aplinkosaugininkai nustatė pažeidimą

Aplinkos apsaugos departamentas jau skyrė baudą dėl to, kad patikrinimo metu varteliai į mišką buvo užrakinti. Tačiau klausimas, ar ji tokia, kad galėtų nuo pažeidimų atgrasyti ateityje.

Gulbinų kvartalas yra Verkių regioniniame parke prie Gulbino ežero. Jame vilas valdo Lietuvos verslo elitas. Vieni turtingiausi Lietuvos verslininkai.

Delfi birželio mėnesį kartu su S. Malinausku nuvykus į Gulbinų kvartalo mišką, kuris turi būti atviras visuomenei, pastebėjo, kad vienus vartelius imta atrakinti tik tada, kai kvartalo apsauga pastebėjo atvykusius žurnalistus. Tačiau tada prisistatė apsaugos darbuotojas ir žurnalistai negalėjo patekti į visus miško plotus. Dėl to teko kviesti aplinkosaugos pareigūnus.

Delfi publikaciją galit rasti paspaudę čia.
Gulbinų kvartalas

Aplinkosaugininkams ir žurnalistams apsaugos darbuotojas aiškino, kad varteliai būna atrakinti ne visą parą, bet tik dienos metu.

Po darbo valandų atvykę Aplinkos apsaugos inspektoriai vartelius rado užrakintus. Dėl to jie buvo pradėję tyrimą.

„Dėl visuomenei apribotos galimybės patekti į mišką greta Gulbinų kvartalo Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamentas pradėjo naują tyrimą – pažeidėjai bus patraukti atsakomybėn už Miškų įstatymo reikalavimų nevykdymą, taip pat bus įteiktas privalomasis nurodymas reikalaujant sudaryti galimybes asmenims visą laiką laisvai lankytis miške“, - buvo rašyta AAD birželio 8 d. išplatintame pranešime spaudai.

Jame teigiama, kad Vilniaus miškų kontrolės skyriaus pareigūnai, stebėdami situaciją dėl galimai ribojamų galimybių asmenims patekti į miško žemę Vilniuje greta gyvenamojo Gulbinų kvartalo, atliko periodinį patikrinimą vietoje.

„Buvo nustatyta, kad patekimas į miško žemę VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio Neries girininkijos 266 kvartale, šalia Didžiųjų Gulbinų g. 25, ribojamas. Remdamiesi turima informacija, kad vakarop visi vartai rakinami, todėl į miško žemę patekti niekas negali, Vilniaus miškų kontrolės skyriaus pareigūnai objektą dar kartą patikrino po 18 val. Buvo nustatyta, kad lankymasis miške apribotas – varteliai buvo užrakinti ir per aplinkosaugininkų patikrinimą“, - tuomet nurodė aplinkosaugininkai.

Departamentas pabrėžė – Miškų įstatymo 8 str. 1 d. nurodo, kad fiziniai asmenys turi teisę laisvai lankytis visų nuosavybės formų miškuose, išskyrus rezervatų ir specialios paskirties objektų (pasienio zona, kariniai objektai ir kt.) miškus ir miškus, kuriuose tai apriboja kiti įstatymai. Šis leidimas numatytas ir Lankymosi miške taisyklių 5  p.
Gulbinų kvartalas

„Sklypo valdytojas ne kartą buvo informuotas apie neteisėtą veikimą, kai visuomenei ribojama patekti į mišką, todėl departamentas siekia, kad šiuo tyrimu būtų pritaikytos dar griežtesnės priemonės, leisiančios užtikrinti laisvą patekimą į miško žemę. Sklypo valdytojo sudaryta situacija visiškai nepriimtina, todėl svarbu, kad ją stebėti mums padeda ir pilietiški asmenys, ir žiniasklaida. Mes, savo ruožtu, imamės visų įmanomų veiksmų, kad visuomenė galėtų naudotis tuo, kas jai priklauso“, – tąkart sakė Miškų kontrolės departamento direktorius Tadeušas Ablačinskis.

Taip pat Aplinkos apsaugos departamento atstovai Delfi šią vasarą teigė: „Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, atlikę patikrinimus VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio Neries girininkijos 266 kvartalo 32-38 taksaciniuose sklypuose (sklypo kadastro Nr. 0101/0002:442, Didžiųjų Gulbinų g. 25, Vilnius), nustatė, kad negalima laisvai patekti pro įrengtus vartelius į dalį taksacinių sklypų, t.y. į 32, 33, 35, 36, 38 taksacinius sklypus, kadangi jie apžiūros metu buvo užrakinti.“

Skyrė pusė minimalios baudos

Delfi pasidomėjo, kokia atsakomybė buvo pritaikyta pažeidėjams. Šią savaitę Aplinkos apsaugos departamento atstovai Delfi suteikė informaciją, kad pažeidėjas buvo nustatytas.

„Departamento pareigūnai imasi visų priemonių, kad savavališki ribojamai visuomenei lankytis miške nepasikartotų ir visuomenė galėtų naudotis tuo, kas jai priklauso. Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamento Vilniaus miškų kontrolės skyriaus pareigūnai nustatė:

1. pažeidėją (fizinį asmenį), kuris apribojo kitų asmenų patekimą į miško žemę. Jam surašytas administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu. Nustatyta bauda per nurodytą terminą nebuvo sumokėta. Todėl administracinio nusižengimo protokolas perduotas departamento įgaliotiems pareigūnams nagrinėti administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka. Siekiama, kad bauda būtų sumokėta.

2. Departamento pareigūnai įmonei dėl galimo apribojimo asmenims patekti į valstybinę miško žemę įteikė privalomąjį nurodymą, kuriame nurodyta užtikrinti, kad asmenims būtų suteiktas nuolatinis laisvas patekimas į valstybinę miško žemę. Šiuo metu vykdoma Privalomojo nurodymo sąlygų laikymosi kontrolė, dėl to tyrimas šiuo aspektu tęsiamas.“

Delfi papildomai paklausus, kokia bauda buvo skirta pažeidėjui, departamento atstovai nurodė, kad buvo skirta pusė minimalios baudos.

„Fiziniam asmeniui buvo taikoma atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 278 straipsnis 1 dalį. Šiuo atveju buvo pasiūlyta sumokėti puse minimalios baudos gera valia.

Kaip ir minėjome, kadangi protokolas perduotas departamento įgaliotiems pareigūnams nagrinėti administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka, bauda gali būti skiriama iki 110 eurų, atsižvelgiant, į tai, kad pažeidėjas nesumokėjo nustatytu terminu“, - teigė Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai.

Administracinių nusižengimų kodekso 278 straipsnio „Lankymąsi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimas“ 1 dalyje nurodyta, kad lankymąsi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo dvidešimt iki penkiasdešimt eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo penkiasdešimt iki vieno šimto dešimt eurų.


Taigi, minimali bauda būtų 20 eurų. Aplinkos apsaugos departamentas teigė, kad pažeidėjui skyrė pusę minimalios baudos, taigi – 10 eurų.

Delfi su paklausimu kreipėsi į kvartalą valdančią UAB „Gulbinų turizmas“, tačiau atsakymų gauti nepavyko. Jeigu atsakymą gausime vėliau, tekstą papildysime.

Policija tyrimą nutraukė

Delfi primena, kad aplinkosaugininkai po Delfi ir tinklaraštininko S. Malinausko vizito Gulbinų kvartale nustatė, kad varteliai į mišką yra užrakinti. Užfiksavęs, kad visuomenei sudaromos kliūtys patekti į mišką, Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą dėl administracinės teisenos pagal Administracinių nusižengimų kodekso 518 straipsnį (savavaldžiavimas) pradėjimo.
Gulbinų kvartalas

Kaip Delfi buvo informavęs policijos atstovas Tomas Bražėnas, „Vilniaus apskr. VPK Viešosios tvarkos valdyboje pradėta administracinė teisena pagal Administracinių nusižengimų kodekso 518 straipsnį (savavaldžiavimas)“.

Tačiau galiausiai jis Delfi informavo, kad administracinė teisena buvo nutraukta: „Informuoju, kad Vilniaus apskr. VPK Viešosios tvarkos valdyboje pradėta Administracinė teisena pagal Administracinių nusižengimų kodekso 518 straipsnio 1 d. (Savavaldžiavimas) nenustačius nusižengimo sudėties š. m. liepos 27 d. buvo nutraukta. Sprendimas priimtas atlikus didelės apimties procesinius veiksmus, apklausus liudininkus ir t. t.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)