„Visada vertinau socialdemokratų partiją kaip iš esmės atsakingų politikų partiją. Deja, šiuo metu formuojamą koaliciją negaliu vertinti kitaip tik kaip kremlinio dvoko koalicija su fašistuojančių rudmarškinių prieskoniu.
Ar tikrai socialdemokratai sutinka būti įtraukti į tokias valdžios formavimo pinkles?“ – klausimą socialiniame tinkle kėlė D. Grybauskaitė.
Deja, šiuo metu formuojamą koaliciją negaliu vertinti kitaip tik kaip kremlinio dvoko koalicija su fašistuojančių rudmarškinių prieskoniu.
Ji taip pat pabrėžė, jog tokia valdančioji koalicija, kokia jau pirmadienį pasirašys sutartį, „ jau daro nepataisomą reputacinę žalą mūsų partnerių ES ir NATO akyse“.
„Valstybės interesai ir Lietuvos saugumas dabartinėje geopolitinėje aplinkoje turi būti pagrindiniai argumentai formuojant valdančiąją koaliciją. Ir tų pasirinkimų yra net keli. Dar nepradėjus dirbti neverskite savo įspūdingos pergalės rinkimuose pelenais“, – ragino D. Grybauskaitė.
„Delfi“ primena, kad Seimo rinkimus laimėjusi LSDP pirmadienį pasirašys koalicinę sutartį su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“.
Valdančiąją daugumą subūrusios partijos šiuo dokumentu įsipareigoja į Seimo pirmininko postą deleguoti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininką Saulių Skvernelį, o į premjerus – socialdemokratą Gintautą Palucką.
Į koalicinės sutarties projektą Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko S. Skvernelio pageidavimu įrašyta ir nuostata dėl teisinės Seimo nario neliečiamybės naikinimo.
Sutarta, kad tuo atveju, jei Generalinė prokuratūra kreiptųsi dėl koalicijai priklausančio Seimo nario neliečiamybės naikinimo, šis parlamentaras pats turėtų sutikti, kad teisinis imunitetas jam būtų panaikintas.
Šis punktas įrašytas po to, kai S. Skvernelis iškėlė sąlygą, kad dėl antisemitinių pasisakymų teisėsaugos tiriamas „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis turėtų atsisakyti teisinės neliečiamybės, kai tik bus gautas Generalinės prokuratūros kreipimasis.
Sutartyje išskirti ir 12 esminių koalicijos veiklos prioritetų. Jie apima dėmesį valstybės saugumui, ekonomikos auginimui, sąlygų šeimoms gerinimą.
Tarp prioritetų koalicija išskiria ir gyventojų pajamų didinimą, lygias galimybes į kokybišką švietimą, sveiko gyvenimo trukmės ilginimą, dėmesį keliams, steigiant kelių fondą.
Išskiriamos ir investicijos į tvarią energetiką, viešosios tvarkos stiprinimas, dėmesys kaimui ir tvariam žemės ūkiui, aplinkos ir jos išteklių tausojimas bei pažadas puoselėti atvirą, demokratinę visuomenę ir pilietinę tapatybę. Numatytas ir kovos prieš ksenofobiją plano priėmimas.
Tarp pagrindinių koalicijos prioritetų išskirtas dėmesys šalies saugumo situacijai – išvardinti įsipareigojimai laiku priimti Vokietijos brigadą, suformuoti diviziją, stiprinti gynybos pramonę ir kt.
Sprendimą kartu formuoti valdančiąją daugumą partijos priėmė dar penktadienį. Savaitgalį tam pritarė visų trijų politinių jėgų valdymo organai.
Tiesa, prieš rinkimus į koaliciją neiti su antisemitiniais pasisakymais garsėjančio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ žadėję socialdemokratai dėl pasikeitusio sprendimo susilaukė dalies visuomenės ir užsienio partnerių kritikos.
Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Antisemitiniais pareiškimais pagarsėjusio Remigijaus Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė ir tarptautinės kritikos. Kritika ir savo pozicija dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.