Administracinių bylų teisenos įstatymo pataisas įregistravęs Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma mano, kad tokio termino pakaktų tinkamai surašyti skundą.
Pasak jo, šiuo metu teisinio išsilavinimo neturinčiam žmogui galimybė kreiptis į teismą per 1 mėnesį, ypač sudėtingose bylose, kartais apskritai nebegali būti įgyvendinta.
„Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, per 1 mėnesį reikia ne tik susirasti advokatą, bet ir surinkti reikalingus dokumentus, papildomą medžiagą (patvirtinančias faktines bei kitas skundo aplinkybes). Kai byla yra sudėtinga, 1 mėnesio nepakanka tinkamai surašyti skundą, o nekokybiškai surašytą skundą, jei jį pasiseka per 1 mėnesį pateikti teismui, po to bandoma pildyti paaiškinimais. Tai pareikalauja papildomo laiko sprendžiant tokių paaiškinimų priėmimo klausimą. Pasitaiko atvejų, kai pagal bylos pobūdį apskritai nepavyksta surasti advokato, kuris sutiktų per 1 mėnesį surašyti skundą administraciniam teismui“, – dokumento aiškinamajame rašte sako J. Razma.
Jis pastebi, kad 1 mėnesio terminas kreiptis į administracinį teismą įstatyme buvo numatytas prieš 25 metus, kai Lietuvoje dar nebuvo taikoma ES teisė, buvo labai kukli Konstitucinio Teismo (KT) doktrina bei labai mažas skundų skaičius į ką tik įkurtus administracinius teismus.
„Šiuo metu teisės kreiptis į teismą įgyvendinimas sukelia problemų ir administraciniams teismams, nes dalis asmenų, nespėjusių per 1 mėnesį pateikti skundo teismui, prašo atnaujinti terminą skundui paduoti. Teismas nagrinėdamas tokius prašymus sugaišta nemažai laiko“, – sako J. Razma.
Jo duomenimis, terminų atnaujinimo klausimas Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme buvo nagrinėjamas 2022 m. – 146 bylose, 2021 m. – 189 bylose.
Įstatyme nustačius 2 mėnesių terminą skundui administraciniam teismui pateikti, J. Razmos nuomone, tokių bylų skaičius ženkliai sumažėtų, o tai leistų greičiau išnagrinėti kitas bylas.
Jo duomenimis, kitų Europos Sąjungos (ES) šalių įstatymuose yra numatyti ilgesni kreipimosi į tokius teismus terminai, pvz. Belgijoje, Slovakijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Graikijoje – 60 dienų. Dar ilgesni terminai yra Kipre – 75 dienos, Airijoje, Čekijoje, Danijoje, Liuksemburge, Portugalijoje – 90 dienų.