Šią savaitę Seimo valdyba nusprendė, kad tik tokios veiklos skaidrumą užtikrinančios priemonės padės ateityje išvengti kaltinimų dėl privilegijų, taip pat leis kontroliuoti valdininkų darbą ir sekti, ar deramai elgiasi politikai, neretai įsiveliantys į įvairius skandalus.
Be to, tai bus tam tikra duoklė smalsuoliams, mat vaizdas iš Seimo rūmų kabinetų bus tiesiogiai transliuojamas internetu. Ką veikia politikai ir valdininkai, galės pasidomėti ne tik jų kolegos, bet ir kiekvienas virtualiosios erdvės lankytojas.
Kaip DELFI sakė kanceliarijos veiklą kontroliuojantis parlamento vicepirmininkas Alfredas Pekeliūnas, tokia kai kurių valdybos narių galvose užgimusi idėja iš pradžių buvo įvertinta atsargiai, tačiau galiausiai ją palaimino visa Seimo vadovybė.
„Tai padės sukontroliuoti, ar valdininkai į darbą nesivedžioja šunų. Šiuo metu Seime svarstomas sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos siūlymas ateityje uždrausti rūkyti viešose vietose, taigi stebėsime, ar parlamentarai savo kabinetuose nerūko. Kol kas tokių, kiek žinau, pasitaiko nemažai. Taip pat pamatysime, kiek žmonių skundžia vieni kitus“, - sprendimo privalumus dėstė valstietis liaudininkas.
Paklaustas, ar nebijo, kad ateityje toks viešumas neatsisuks prieš pačius politikus, A.Pekeliūnas nusijuokė: „Aš nieko nebijau. Rūkyti nerūkau, šuns neturiu, skųsti nieko neskundžiu.“
Opozicinės Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Algis Čaplikas, sužinojęs apie valdybos sprendimą, teigė nuolankiai paklusiantis vadovybės valiai, bet pasiūlė sprendimą dar patobulinti. „Reikėtų įrengti kameras tarnybiniuose automobiliuose, butuose ir miegamuosiuose, – pareiškė parlamentaras. – Gal iš tikrųjų būtent miegamuosiuose, o ne kanceliarijoje yra tikrosios privilegijos? Tuomet būtų visiškai skaidru ir aišku.“
Be to, anot liberalcentristo, šiuolaikiniai mobilieji telefonai leidžia įrašinėti pokalbius – taip įamžintus politikų pokalbius esą taip pat būtų galima transliuoti internetu.
Seimas pagal viešumą – pirmasis pasaulyje
Įgyvendinti Seimo valdybos planams prireiks pačių naujausių technologijų, kurias neseniai įsigijo parlamento kanceliarijos Informacijos technologijų departamentas.
„Mūsų departamentas įsigijo naują „Microsoft“ versiją, kuri leidžia filmuoti vaizdą per ekraną. Seime yra per tūkstantį kompiuterizuotų darbo vietų, kurios yra sujungtos į lokalų tinklą, o šis jungiasi su globaliu interneto tinklu. Taigi nebeliko jokių problemų padaryti žmonių darbą ypatingai skaidrų ir matomą ne tik Seimo viduje, bet ir už jo ribų“, - DELFI pasakojo šio departamento vadovas Jonas Milerius.
Tiesa, naujoji įranga veiks tik tuomet, kai kompiuteris bus įjungtas. Paklaustas, ar valdininkai ir politikai nesugalvos būdų, kaip išsisukti nuo „didžiojo brolio“ akies, departamento direktorius pabrėžė, kad tai bus dar viena žmonių veiklos kontrolės priemonė. Mat specialistams nesunku pamatyti, kiek laiko darbo metu kompiuteris būna įjungtas.
„Nustačius, kad kompiuteris didžiąją laiko dalį būna išjungtas, Seimo valdybos sprendimu jis gali būti atimtas iš darbuotojo ar politiko kaip nereikalingas jo darbui“, - įspėjo J.Milerius.
Naujovė Seime turėtų pradėti veikti jau nuo kitos savaitės. Pašnekovo teigimu, kiekvienam smalsuoliui, norinčiam pamatyti, ką savo kabinete veikia vienas ar kitas žmogus, pakaks tik žinoti jo vardą ir pavardę bei turėti interneto ryšį.
Informacinių technologijų specialistai jau sukūrė bendrą adresų sistemą, kuri palengvins paiešką. Pagal šią sistemą interneto adreso laukelyje reikės nurodyti dvi pirmas valdininko ar politiko vardo raides ir keturias pirmas pavardės raides bei Seimo trumpinį – LRS. Taigi norint išsiaiškinti, ką, pavyzdžiui, darbo metu veikia J.Milerius, reikės keliauti adresu www.jomile.lrs.lt.
Jei interneto lankytojams nepavyks iš karto prisijungti arba kils kitokių problemų ar klausimų, jie prašomi aprašyti patirtus nesklandumus ir pateikti klausimus adresu skaidrusseimas@lrs.lt.
Pasak J.Mileriaus, jei ši naujovė sulauks didelio žmonių susidomėjimo ir bus pageidavimas, ateityje specialistai galės kaupti ir vaizdo įrašų archyvą. Tiesa, tam teks skirti nemažai investicijų, nes vaizdo įrašams saugoti reikia įrangos, turinčios itin didelės talpos atmintį.
Departamento vadovas teigė negirdėjęs, kad tokių darbo viešumo užtikrinimo priemonių būtų ėmusis kuri nors kita Lietuvos ar užsienio šalies valdžios įstaiga.
Tiesa, 2001 metų vasarą Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas buvo ėmęsis panašaus projekto. Jis savo kabinete įsirengė vaizdo kamerą, kuri padėjo tiesiogiai internetu transliuoti vaizdą iš sostinės vadovo kabineto. Tačiau vėliau tokios transliacijos nutrūko.