„Šiandien tolesniems, bendromis vertybėmis grįstiems Lietuvos ir Vokietijos santykiams yra iškilusi grėsmė. (...) Lietuvos pilietinės visuomenės prašau pabandyti įtikinti rinkimų laimėtojus, socialdemokratų partiją, atsisakyti koalicijos su antisemitais“, – viešame laiške cituojamas Vokietijos Bundestago narys, Krikščionių demokratų partijos atstovas Roderichas Kiesewetteris.
„Tiek Vokietijos, tiek Lietuvos pilietinės visuomenės žinia vieninga – antisemitizmas negali būti toleruojamas. Tad kaip Vokietijos fondų atstovai ir Vokietijos draugai vertiname Jūsų išreikštą tvirtą poziciją dėl antisemitizmo Lietuvoje netoleravimo. Kviečiame imtis veiksmų, jog antisemitinėms jėgoms ar jų paskirtiems asmenims vietos neatsirastų ne tik Vyriausybėje, bei ir LR Seimo valdančiojoje koalicijoje“, – priduriama G. Nausėdai skirtame kreipimesi.
Dokumentą pasirašė Europiečių judėjimas bei Konrado Adenauerio ir Friedricho Naumano fondų biurai Baltijos šalims.
ELTA primena, kad, nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Prezidentas Gitanas Nausėda tokį LSDP sprendimą pavadino klaida. Kritikos dėl tokios koalicijos sudarymo negailėjo ne tik žydai, bet ir kitų užsienio valstybių politikai, tarp kurių – ir Vokietijos, JAV bei Lenkijos politikai.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.
Po naujienų Lietuvoje – tiesus įvertinimas iš Vokietijos: gėda
Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michael Roth prieš kurį laiką taip pat sureagavo į žinią apie Lietuvos socialdemokratų partijos suformuotą valdančiąją koaliciją su Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“. Šį socialdemokratų pasirinkimą Lietuvai strategiškai svarbios partnerės politikas vadina gėda.
„Gėda, kad Lietuvos socialdemokratai jungiasi į koaliciją su antisemitine, homofobiška ir nacionalistine partija“, – rašė M. Roth socialiniame tinkle „X“.
„Socialdemokratija visada ir visur yra įsipareigojusi laisvei, žmogaus teisėms ir orumui“, – pridūrė jis. „Lietuvoje į naująją valdančiąją koaliciją įtraukta itin prieštaringai vertinama partija. Jos lyderis dėl antisemitinių pasisakymų yra netekęs parlamento nario mandato“, – remdamasis Vokietijos spaudos agentūros dpa informacija, rašo žinių televizijos n-tv puslapis. Jame taip pat cituojamas žinomo Vokietijos socialdemokratų politiko Michaleio Rotho aštrus vertinimas bei primenama, kad Lietuva yra ypatingo Vokietijos dėmesio centre dėl ten dislokuosimos Bundesvero brigados.
Pranešime apie naująją Lietuvos vyriausybinę koaliciją rašoma, jog partijos „Nemuno aušra“ dalyvavimas vyriausybėje, priešingai nei prieš rinkimus skelbė socialdemokratai, sukėlė kritiką ir pasipiktinimą tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu.
Nurodoma, jog ši protesto partija, spalio mėnesį balsavime užėmusi trečiąją vietą, kairiąsias pozicijas derina su dešiniojo populizmo programa. (Beje, Vokietijoje kairiąsias pozicijas su dešiniuoju populizmu derina buvusios komunistės, pasisakančios prieš paramą Ukrainai, Sahros Wagenknecht įkurta partija BSW).
Iš užsienio ir toliau plūsta kritika dėl Žemaitaičio: situacija pasinaudos Rusijos propaganda
Lenkijos senato vicepirmininkas Michalas Kaminskis kritikuoja Lietuvos Seimo rinkimus laimėjusių socialdemokratų sprendimą formuoti valdančiąją koaliciją kartu su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. Anot politiko, paaiškinti Vakarų partneriams, kodėl valdančiųjų gretose veikia antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužęs R. Žemaitaitis, bus ypač sunku.
„Kaip Lietuvos draugas, aš negaliu paaiškinti lenkams, europiečiams, kaip tai įmanoma, kad XXI amžiaus pradžioje tokioje puikioje šalyje, kuri yra kovų už laisvę ir toleranciją simbolis, simbolizuoja meilę, o ne neapykantą tarp žmonių, yra politinė jėga, kuri naudoja antisemitizmą ir ideologiją kaip ginklą ir kuri tampa Vyriausybės dalimi Europos Sąjungoje“, – LRT radijui sakė Lenkijos politikas. Jis akcentuoja, kad šiuo ypač sudėtingu geopolitiniu metu prieštaringai vertinamos partijos ir jos lyderio vaidmeniu valdančiojoje daugumoje neabejotinai sieks pasinaudoti Rusija.
„Šiandien mes turime pogromus Amsterdame, šiandien Izraelis kovoja sunkų karą prieš terorizmą, šiandien susiduriame su tiek daug pavojų iš Rusijos, kuri remia Izraelio priešus. (...) Ir aš išties esu labai sunerimęs, nes Lietuvos įvaizdis yra toks, kad ji buvo viena pirmųjų atpažinusių Rusijos pavojų ir kaip šalis, kuri visada drąsiai priešinosi Rusijos imperializmui. O dabar Rusijos propaganda prieš pačią Lietuvą visur išnaudos tai, kad Vilniuje yra antisemitas“, – pabrėžė M. Kaminskis.
Savo ruožtu Berlyne dirbantis Tarptautinių santykių mokslų daktaras, Vokietijos užsienio reikalų tarybos tyrėjas Bendžaminas Talis teigia, kad toks rinkimus laimėjusių socialdemokratų žingsnis – formuoti koaliciją su „Nemuno aušra“ – gali kelti klausimų Berlynui dėl brigados dislokavimo Lietuvoje. Pasak jo, dauguma Vokietijos politikų R. Žemaitaičio dalyvavimą valdančiojoje daugumoje smerkia. „Tai yra siaubinga idėja įtraukti šią partiją su šiuo lyderiu, kuris yra nuteistas Lietuvos Konstitucinio Teismo. Jie nuosekliai elgėsi antisemitiškai ir laužė Konstituciją, o Vokietijoje šiuo klausimu yra tik viena nuomonė ir ji itin bloga“, – pabrėžė B. Talis.