LLRA frakcijos elgesys papiktino konservatorius. Tačiau Lenkų rinkimų akcijos atstovai atkerta, kad V. Landsbergis iš tribūnos įžeidinėjo jų tautą.
R. Juknevičienė: tai didžiulė klaida
LLRA demaršu socialiniame tinkle „Facebook“ viešai pasipiktino konservatorė Rasa Juknevičienė.
„Valdemaro Tomaševskio provokacija – iškilmingame Seimo posėdyje pradėjus kalbėti V. Landsbergiui, salę demonstratyviai, praeidami pro tribūną, paliko visa Lenkų rikimų akcijos frakcija. Manau, kad tai didžiulė jų klaida“ , - pareiškė buvusi krašto apsaugos ministrė.
Pareiškė „taikų protestą“
LLRA frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė DELFI patvirtino, kad jos vadovaujama frakcija V. Landsbergio kalbos metu paliko salę. Esą tai buvo „taikus protestas“ prieš konservatorių patriarcho poziciją lenkų tautinės mažumos atžvilgiu.
„Mes tokį taikų protestą pareiškėme“, - sakė R. Tamašunienė.
Pasak jos, LLRA reakcija nukreipta asmeniškai į V. Landsbergį. Esą politikas iš tribūnos peikė neseniai didžiulę baudą už lenkiškų lentelių nenuėmimą gavusį lenką valstybės tarnautoją, taigi LLRA paprasčiausiai trūko kantrybė.
„Boleslovas Daškevičius nubaustas daugiau nei 43 tūkst. Lt bauda. Dėl to, kad nenukabino dvikalbių lentelių. Baudžiami Lietuvoje žmonės už savo gimtosios kalbos vartojimą. Jis kviečia dar labiau bausti už savo gimtosios kalbos vartojimą, kaip dabar girdime. Atsiprašau, tikrai susijaudinusi kalbu“, - tęsė R. Tamašunienė.
Pasak jos, V. Landsbergis ne tik iš tribūnos peikė B. Daškevičių, bet ir „darė pauzes laukdamas aplodismentų“.
Demaršas prieš V. Landsbergį – ne prieš Sausio 13-ąją
Frakcijos vadovė patikino, kad tai nebuvo demaršas prieš Sausio 13-osios aukų atminimą.
„Tuometė Lietuvos lenkų sąjunga palaikė ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, ir dalyvavo Sausio 13-osiso įvykiuose ginant Lietuvos nepriklausomybę. Ir Baltijos kelyje. Visi siekėme tos laisvės, kuri kiekvienam žmogui yra didžiausia vertybė. Niekas jokiu būdu nenumenkina jokių valstybingumo ženklų. Matome, kad yra regresas mūsų teisių", - kalbėjo Lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė.
„Mes piliečiai, mes nesame imigrantai kažkokie. LLRA frakcija aktyviai dalyvauja visuose renginiuose, skirtuose Laisvės gynėjų paminėjimui. Žmonių, kurie kovojo už laisvę, kurie gyvybę savo paaukojo. Mūsų siekis buvo bendras, kaip Lietuvos piliečių: kartu su visa Lietuva išsilaisvinti iš to sovietinio jungo. Dabar matome, kad mes nebereikalingi“, - reziumavo R. Tamašunienė.
DELFI primena, kad Aukščiausioje Taryboje balsuojant dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 6 Lietuvos lenkų sąjungos atstovai susilaikė.
A. Butkevičius pasmerkė lenkus
Tuo tarpu premjeras ir socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius pasmerkė tokį Lenkų rinkimų akcijos atstovų elgesį. Jo teigimu, Sausio 13-ąją reiktų demonstruoti susitelkimą, o ne susiskaldymą. Koalicijos partnerių veiksmą A. Butkevičius pavadino netoleruotinu.
„Mes turime būti vieningi ir, ypač tokią dieną, susitelkę. O jų elgesys prasilenkia su jų kalbomis. Aš manau, ne tokią dieną reikia spręsti iškilusias problemas, be to, tos problemos iš dalies yra sprendžiamos, laukiamas Konstitucinio Teismo sprendimas. Tikrai nereikalingos tokios akcijos, nes tai yra nepagarba mūsų valstybės iškovotai laisvei, demokratijai, nepagarba tiems žmonėms, kurie žuvo sausio 13-osios naktį. Vis dėl to, reikia suvokti ir suprasti, kad tokios šventės įtvirtino galutinę mūsų valstybės nepriklausomybę ir kitos pasaulio šalys pradėjo aktyviau pripažinti Lietuvą. Manau, tai netoleruotina", - žurnalistams sakė A. Butkevičius.
Lenkai pasipiktino V. Landsbergio teiginiais
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai pasipiktino V. Landsbergio teiginiais apie tai, kad Lietuvai nelojalūs asmenys neturėtų dirbti valstybinėse įstaigose, neišskiriant nė savivaldybių. Apie tai jis prabilo turėdamas mintyse pastangas priimti lenkų norimą Tautinių mažumų įstatymą.
„Antai vos prieš trejetą savaičių šiuose rūmuose buvo prastūminėjamas anochronistinis valstybinės kalbos išstūmimo įstatymas. Taip, išstūmimo iš Lietuvos regionų viešojo gyvenimo ir vartojimo įstaigose, kur pagal nekonstitucinį įstatymą būtų leidžiama jos nevartoti. Nejau trys koalicijos vadai nepajėgia suvokti, kad įsigaliojus tokioms normoms kai kuriuose vietovėse valstybinė lietuvių kalba realiai bus iš karto gujama šalin, iš ten bus gujama pati Lietuvos valstybė?" - sakė V. Landsbergis.
„Jau dabar Lietuvos įstatymai verčiami patyčių objektu. Patyčių kultūra ir čia pribrendusi, skatinamas piliečių nelojalumas, kiršinamas priešiškumas. Tai didžiausia žala Lietuvos lenkams, nors politvadovai neva jais rūpinasi. Manau, verta Seime priimti porą paprastų valstybės tarnybos patikslinimų, kad nelojalūs asmenys, sąmoningai niekinantys šalies įstatymus, tiesiog nedirba jos valdžių pareigose, neišskiriant savivaldybių", - pridūrė politikas.