„Patys izraeliečiai tvirtina, kad Izraelio saugumo pozicija šiais metais yra geriausia per 50-60 metų. Teroristinių atakų įvyksta ir Jeruzalėje, ir Tel Avive, bet jos yra minimalios, kad teroristai įsiveržtų į valstybę tikimybės beveik nėra“, – kalbėjo ji.
Laidos pašnekovė yra įsitikinusi, kad įspūdingą kariuomenę turintis Izraelis tikrai galėtų būti pavyzdžiu Lietuvai.
„Tačiau kad ir ta pati privaloma karinė tarnyba vyrams ir moterims turi pliusų bei minusų. Labai daug žmonių Izraelyje yra traumuoti, niekas nenori keliauti į Gazą kariauti, prarasti savo draugus, rizikuoti gyvybe, tai atsiliepia visam likusiam gyvenimui. Bet tas patriotizmas yra aukščiau visų traumų ir aukščiau visko“, – pasakojo ji.
M. Navickaitė tęsė, kad žmonės paprasčiausiai neturi kito pasirinkimo.
Įvertino palaikymą Gazai
Komentuodama Vakarų pasaulyje pastebimą palaikymą Gazos ruožui, M. Navickaitė sutiko, kad daugelio žmonių nuomonė apie Izraelį prasidėjus karui pasikeitė.
„Tačiau faktas, kad protestus [palaikančius Gazą] organizuoja iraniečių pasamdyti žmonės Europoje. Ir netgi Lietuvoje <...> žmogus, neminėsiu vardais, organizuoja, kad jam yra nemažai sumokėta Irano ir Kataro pinigų. Ir tai yra įrodyta, kad lyderiai, kurie organizuoja tuos protestus ir skatina tuos žmones eiti, jie gauna nemažą dalį pyrago, kurį išdalijo Kataras ir Iranas“, – Žinių radijui kalbėjo ji.
Laidos vedėjui Aurimui Peredniui prisipažinus, kad jis netiki sąmokslo teorijomis, kad visi kas eina į protestus, yra nupirkti, M. Navickaitė patikslino kalbanti ne apie tuos, kurie eina į protestus, o apie jų organizatorius.
Ji atkreipė dėmesį, kad, pavyzdžiui, į Vokietijoje ar Norvegijoje organizuojamus panašius protestus paprastai ateina musulmonai.
„Jie bet kokiu atveju palaikys savo religijos žmones. Jie nenori į konfliktą įsigilinti, jie nenori pasiskaityti istorijos“, – aiškino ji.
M. Navickaitės teigimu, Izraelis prieš reaguodamas į spalio 7-osios išpuolį suprato, kad smūgis turės įtaką šalies reputacijai.
„Bet jiems tai nelabai motais yra, nes matome Izraelio premjero poziciją, kad jis Amerikos buvo nuo pat pradžių skatinamas nesiveržti į Gazą <...>. Ir jis neklausė ir rezultatai yra pakankamai geri, tai pačiai Amerikai pakankamai geri tie rezultatai. Reputacija dabar krito, bet visi kažkada pamirš tą karą“, – kalbėjo ji.
Laidos pašnekovė tvirtino, kad palestiniečiai ginklų sandėliais verčia ligonines ir mokyklas, o po Izraelio smūgių rodo pasaulio bendruomenei, esą izraeliečiai specialiai taikėsi į ligoninę ar mokyklą.
„Izraelis nuo karo pradžios sakė, kad civilių aukų išvengti nepavyks, ir „Hamas“ tai žinojo prieš įsiverždamas ir tie palestiniečiai, kurie grojo ir šoko spalio 7-ąją, kai buvo prievartaujamos Izraelio moterys, irgi žinojo, kad Izraelis duoda atsaką, tai nebuvo pirmas užpuolimas“, – teigė ji.
M. Navickaitės teigimu, kiek iš tiesų civilių žuvo per šį karą, niekas nežino, o Gazos pareigūnų pateikiami skaičiai negali būti tikslūs.
Ji atkreipė dėmesį, kad teroristinei grupuotei priklauso ir penkiolikmečiai ar šešiolikmečiai, tačiau juos galima pavadinti ir vaikais ir įvardinti vaikų aukomis.
Paliaubomis netiki
Laidos pašnekovės teigimu, net jei kitais metais ir būtų pasiektos paliaubos, jos vis tiek būtų laikinos.
„Be to, kokios būtų teritorijos, kam yra paskirstymas? Pažiūrėkite, kas įvyko Gazoje: 2005 metais Izraelis iškėlė visus gyventojus iš Gazos <...> ir kas atsitiko – „Hamas“ buvo išrinkti demokratiniu būdu, Izraelis buvo užpultas ir iki šių dienų „Hamas“ terorizuoja Izraelį“, – kalbėjo ji.
Dėl šios priežasties, pasak jos, Izraelis nesutinka apleisti Vakarų kranto, nes apleidęs Gazą mainais gavo „Hamas“ ir terorizmą.