„Iškelti reikalavimai yra absoliučiai nerealūs. Pavyzdžiui, klasėse sumažinti mokinių skaičių nuo 30 iki 24, tai suprantame, kad turėtų atsirasti 20 proc. daugiau klasių, o jei daugiau klasių – daugiau mokyklų, daugiau mokytojų“, – trečiadienį streiką organizuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) iškeltus reikalavimus komentavo G. Jakštas.
„Reikėtų grubiai vos ne 10 tūkst. papildomų pedagogų, vien Vilniuje reikėtų 20 naujų mokyklų, lėšomis tai būtų virš 2 milijardų. Ir visa tai vyktų čia ir dabar“, – pridūrė švietimo ministras.
Pasak jo, reikalavimai iškelti nepraėjus metams nuo pasirašytos sutarties tarp profsąjungos ir ministerijos, kurios šiuo metu neįmanoma atnaujinti.
„Tų reikalavimų yra 20 naujų, jie iškelti nepraėjus nei metams nuo pasirašytos sutarties galiojimo, kai sutartis baigia galioti 2024 metų pabaigoje. Ir visas klausimas yra apie jos atnaujinimą“, – teigė G. Jakštas.
Jo teigimu, ministerija siūlo profesinei sąjungai susitarti dėl iki 2024 metų pabaigos įmanomų pasiekti tikslų, o tolimesnius žingsnius numatyti tariantis su visomis politinėmis partijomis.
„Ką mes ir siūlėme profesinei sąjungai – užfiksuoti pirmus žingsnius susitarime, ką įmanoma padaryti iki 2024 metų pabaigos, o dėl tolimesnių žingsnių ir tos krypties palaikymo, atidaryti derybas ir su visomis politinėmis partijomis“, – sakė G. Jakštas.
„Jau turime nacionalinio susitarimo dėl švietimo formatą, tai tolimesni įsipareigojimai galėtų būti fiksuojami ten su numatomais žingsniais. Bet visko gauti čia ir dabar yra tiesiog neįmanoma“, – kalbėjo ministras.
Anot jo, ministerijos pozicija dėl rugsėjo mėnesį planuojamo streiko nesikeičia – ji yra pasiruošusi diskutuoti.
„Mūsų pozicija yra diskutuoti, tartis, bet jeigu tie reikalavimai nesikeičia, tai, matyt, sutarimą rasti bus labai sudėtinga“, – reziumavo G. Jakštas.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) trečiadienį pranešė, jog oficialiai traukiasi iš kolektyvinių derybų su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).
LŠDPS yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių naujai sudarytose klasėse nuo 2024 rugsėjo 1 d. Taip pat profsąjunga siūlo numatyti kokybiškesnę darbo su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais ir apmokėjimo tvarką, mokytojo etatu laikyti darbo normą, kai nustatoma iki 18 savaitinių kontaktinių valandų.
LŠDPS reikalauja ir numatyti nuoseklų darbuotojų darbo užmokesčio didinimą. Kiti į derybas įtraukti reikalavimai apima kanceliarinių, transporto ir sveikatos draudimo išlaidų kompensavimą, darbo krūvio, kvalifikacijos kėlimo, atostogų ir kitus klausimus.
LŠDPS antradienį, po susitikimo su ministru G. Jakštu ir viceministru Ramūnu Skaudžiumi nusprendė, kad rugsėjo 15 d. skelbia įspėjamąjį, o rugsėjo 29 d. – tikrąjį streiką.