„Buvo sukurtas Frankenšteinas. Jis nesuvaldytas. Tas, kas sukūrė Frankenšteiną, tas už jį ir atsakingas“, – Eltai pirmadienį teigė prezidento patarėjas, veikiausiai galvoje turėdamas konservatorių lyderių raginimus sisteminėms partijos mobilizuotis prieš radikalus.

„Dabar visi šiame procese dalyvavę gali pasidalinti šią kūrybą“, – pridūrė F. Jansonas.

Savo ruožtu komentuodamas pirmojo Seimo rinkimų turo rezultatus, prezidento atstovas abejojo „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio galimybėmis pakliūti į Vyriausybę. Kaip leido suprasti patarėjas, situacijos nekeičia ir tai, kad poreikį susitikti bei pasiaiškinti prezidentui pastaruoju metu išreiškė ir pats antisemitizmu kaltinamas politikas.

„Kai tu pasakai labai daug ir labai garsiai – tai nėra klausimas, ar tu kalbėsi su prezidentu, ar ne. Tai yra klausimas, kaip tu visuomenei pasakysi, ką tu prikalbėjai. Šiuo atveju, turbūt Remigijui Žemaitaičiui pirmiausia reikėtų kalbėti su visuomene – tiek su Lietuvos, tiek su Lietuvos partnerių“, – sakė patarėjas.

„Kartais prisikalbama per daug. Šiuo atveju, susigrąžinti Vakarų nuomonę apie Lietuvą bus labai sudėtinga“, – pridūrė jis.

Kita vertus, akcentavo prezidento atstovas, nesulaukus antrojo rinkimų turo rezultatų, nėra aišku, ar apskritai bus prasmė kalbėtis su R. Žemaitaičio politine jėga.

„Reikia sulaukti antrojo rinkimų turo. Tada išsiaiškinti, ar yra kokia nors prasmė susitikti su kuo nors, kas neformuoja Vyriausybės. Reikia suprasti, ar „Nemuno aušra“ apskritai dalyvaus Vyriausybės formavime. O tada jau galima kalbėtis apie tai, kas ką sakė ir kodėl taip sakė“, – pažymėjo jis.

O kol kas, tikino F. Jansonas, R. Žemaitaitis turi suprasti, kad kalbų apie jo paties buvimą Vyriausybėje negali net būti. Ar tokių galimybių atsirastų ateityje, F. Jansono teigimu, sunku dabar pasakyti.

„Sudėtinga pasakyti, ar įmanoma, ar ne. Šiuo atveju, iki šiol nebuvo nė vieno bent mažiausio žingsnio link tos pusės, kad būtų įmanoma. Tad kalbėti nėra apie ką“, – sakė patarėjas.

Tikisi konstruktyvesnio darbo su būsima valdžia

Vertindamas sekmadienį vykusių Seimo rinkimų pirmojo turo rezultatus F. Jansonas neslepia, kad Prezidentūra turi prielaidų tikėtis konstruktyvesnio darbo su būsimu Seimu bei Vyriausybe.

„Prezidentas tikisi konstruktyvaus bendradarbiavimo tiek su Seimu, tiek su Vyriausybe. Prezidentas yra įpratęs dirbti sudėtingomis sąlygomis. Šiuo atveju, kaip pasirinko rinkėjai, akivaizdu, kad situacija keisis. O kaip ji keisis ir kas iš to bus bei kokios partijos sudarys valdančiąją daugumą – nėra aišku. Iki pat antrojo turo, matyt, nebus aišku. Bet kokiu atveju, prezidentas tikisi darbo, kuris nebūtų destruktyvus ir kuris leistų įgyvendinti tiek prezidento sumanymus, tiek partijų rinkimines idėjas“, – sakė jis, pažymėdamas, jog pirmojo rinkimų turo rezultatai leidžia kalbėti apie valdančių pralaimėjimą.

„Tai kad viena iš trijų valdančiosios koalicijos partijų nebepateko į parlamentą yra tam tikras rodiklis to, ką ir kaip mato rinkėjai“, – apibendrino F. Jansonas.

ELTA primena, kad sekmadienį įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, daugiausia palaikymo daugiamandatėje apygardoje sulaukė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ir jau užsitikrino 18 vietų parlamente. Nuo jų nedaug atsiliko dabartiniai valdantieji konservatoriai, kol kas pelnę 17 mandatų. Tuo metu trečioje vietoje likusi Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ daugiamandatėje apygardoje užsitikrino 14 postų Seime.

Vertindamas rinkimų rezultatus, konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis Eltai teigė neskubantis pripažinti jo vadovaujamos politinės jėgos pralaimėjimo. Kalbėdamas apie „Nemuno aušrą“, užsienio reikalų ministras dar kartą pažymėjo besitikintis išgirsti principingesnę poziciją šios partijos atžvilgiu tiek iš pirmąjį rinkimų turą laimėjusių socialdemokratų, tiek iš prezidento Gitano Nausėdos. Anot G. Landsbergio, šalies vadovas savo nuostatas dėl antisemitizmu kaltinamo politiko galėtų išsakyti kur kas aiškiau.

Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė kartoja – koalicija su „Nemuno aušra“ nėra galima. Tuo metu pats „Nemuno aušros“ pirmininkas tikina – jeigu šalies vadovas yra suinteresuotas, kad Seime dirbtų stabili ir vieninga valdančioji dauguma, G. Nausėda turės pasikalbėti su pačiu R. Žemaitaičiu.

„Jeigu prezidentas mato, kad galima turėti stiprią centro kairiąją (koaliciją – ELTA), tai susisiekia su Žemaitaičiu, sėdame prie vieno bendro stalo, aiškinamės, kur yra problemos, kur trukdė Žemaitaičio pasisakymai, gal įmanoma kažką tai pastumti į šoną ir turėti normalią, stiprią centro kairės politinę jėgą“, – pirmadienį rinkimams aptarti skirtoje spaudos konferencijoje kalbėjo R. Žemaitaitis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (62)