Tyrimo duomenimis, M. Sinkevičius, kaip tuometinis Jonavos rajono savivaldybės tarybos narys, turėjo teisę gauti išmokas už išlaidas, patirtas vykdant tarybos nario funkcijas, kanceliarinėms priemonėms, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto paslaugas, biuro patalpų nuomą.
Kaip rašoma STT pranešime, taip pat gauta duomenų, kad Jonavos rajono savivaldybės administracijai buvo pateikiami galimai suklastoti išlaidas pagrindžiantys finansiniai dokumentai. Turimi duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad M. Sinkevičiui neteisėtai buvo išmokėti daugiau nei 1 500 eurų savivaldybės biudžeto lėšų.
M. Sinkevičiui pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo (pagal BK 228 str. 2 d.), dokumento suklastojimo (pagal BK 300 str. 1 d. ) ir turto pasisavinimo (pagal BK 183 str. 1 d.).
Primename, kad, šių metų pradžioje kilus visuomenės susirūpinimui dėl įvairiose savivaldybėse tarybų narių veiklai skiriamų lėšų naudojimo skaidrumo bei Specialiųjų tyrimų tarnyboje gavus su tuo susijusius pareiškimus, buvo pradėti ir šiuo metu STT pareigūnų atliekami iš viso 16 ikiteisminių tyrimų, kuriems vadovauja atitinkamų apygardų prokuratūrų Organizuotų ir korupcinių nusikaltimų tyrimo prokurorai. Šiuose ikiteisminiuose tyrimuose siekiama nustatyti visas reikšmingas faktines savivaldybių biudžeto lėšų panaudojimo ir atsiskaitymų už jas aplinkybes ir įvertinti, ar tarybų nariai nėra padarę su tuo susijusių nusikalstamų veikų.
Duomenys renkami ir kituose miestuose
Šiuo metu duomenys renkami apie Šiaulių miesto, Mažeikių rajono, Neringos miesto, Šilutės rajono, Pagėgių rajono, Kauno miesto, Kauno rajono, Jonavos rajono, Ignalinos rajono, Vilniaus miesto, Lazdijų rajono, Alytaus rajono, Marijampolės, Ukmergės rajono, Kretingos rajono ir Pasvalio rajono tarybų nariams išmokėtas lėšas, šių išmokų pagrįstumą, analizuojami nurodytų savivaldybių tarybų narių pateikti finansiniai dokumentai, apklausiami proceso dalyviai, atliekami kiti veiksmai.
M. Sinkevičius yra trečias asmuo, kuriam pareikšti įtarimai tokio pobūdžio ikiteisminiame tyrime. Šių metų spalio 19 d. įtarimai dėl galimai neteisėtai naudotų savivaldybės tarybos nario lėšų pareikšti buvusiam Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariui Sergejui Dmitrijevui ir jo sutuoktinei.
Taip pat primename, kad, be šių ikiteisminių tyrimų, prokuratūroje taip pat yra atliekami dar 20 viešojo intereso gynimo prokurorų iniciatyva pradėtų tyrimų dėl galimai neteisėtai išmokėtų lėšų sugrąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Neringos miestų bei Kauno, Jonavos, Lazdijų, Alytaus, Marijampolės, Varėnos, Druskininkų, Ukmergės, Ignalinos, Utenos, Pasvalio Tauragės, Kretingos, Mažeikių, Radviliškio, Telšių rajonų savivaldybių biudžetus.
Pabrėžtina, kad viešojo intereso gynimo tyrimo pobūdis ir tikslas yra kitoks nei ikiteisminio tyrimo. Savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus kreipiasi su ieškiniu dėl konkrečios sumos grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka.
Šį rudenį viešojo intereso gynimo prokurorai teismams pateikė pirmuosius du civilinius ieškinius dėl neteisėtų išmokų savivaldybėse. Bendra jų suma – beveik 46 tūkst. eurų. Iš dabar jau buvusio Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Tomo Alijošiaus siekiama išieškoti beveik 17 tūkst. eurų, o iš kito šios tarybos nario, Vilmanto Liorančo, – beveik 29 tūkst. eurų.
Budbergytė: prokuratūrai pareiškus įtarimus, Sinkevičius turi stabdyti narystę partijoje
Jonavos meras turi sustabdyti savo narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP), teigia socdemų frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė.
„Kaip yra statute labai aiškiai numatyta, toks mūsų partijos narys turi sustabdyti narystę partijoje; manau, kad Mindaugas Sinkevičius tai ir padarys. Tai toks ir vertinimas“, – Eltai sakė R. Budbergytė ir pridūrė mananti, kad toks Jonavos mero sprendimas būtų teisingas.
Sinkevičius stabdo narystę partijoje
LSDP atstovas spaudai Justinas Argustas Delfi patvirtino, kad partija jau sulaukė M. Sinkevičiaus prašymo laikinai sustabdyti narystę.
Stabdo ir vadovavimą asociacijai
Pats Jonavos meras situaciją netrukus pakomentavo viešai.
„Noriu visus informuoti, kas man buvo pareikšti įtarimai, susiję su mano, kaip tarybos nario, veiklos išlaidų apmokėjimu 2019–2023 metų kadencijos metu. Dar gegužės mėnesį spaudos konferencijos metu atsakiau į visus man užduotus klausimus ir paaiškinau savo išlaidų turinį. Lėšas, dėl kurių tuomet kilo abejonių, grąžinau į savivaldybės biudžetą ir visų nuoširdžiai atsiprašiau. Deja, viso šito, panašu, neužteks“, – feisbuke rašė M. Sinkevičius.
Jo teigimu, įtarimai nėra kaltinimas ar nuosprendis.
„Pasitikėdamas Lietuvos teisėsauga ginsiu savo poziciją teisiniu keliu ir tikiu, kad įtarimai nepasitvirtins. Nesiimsiu spėlioti, kuo ir kada šis procesas pasibaigs. Bet ir anksčiau, ir dabar galiu pasakyti tą patį – nesijaučiu pažeidęs savivaldybės tvarkų ar šalies įstatymų“, – sakė M. Sinkevičius.
Politikas pranešė laikinai stabdantis narystę ne tik partijoje, – laikinai stabdo vadovavimą Lietuvos savivaldybių asociacijai.
„Suprantu, jog turite klausimų, bet dėl teisinių įsipareigojimų draudžiama atskleisti daugiau detalių, tad plačiau komentuoti šios situacijos negaliu“, – pridūrė M. Sinkevičius.
Gailius: nereikėjo skubėti jo išrinkti į LSA prezidentus
Nereikėjo skubėti M. Sinkevičiaus išrinkti į Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentus, sako Joniškio rajono vadovas Vitalijus Gailius, komentuodamas politikui mestus įtarimus.
„Mano pozicija buvo labai aiški: prieš renkant naujus savivaldybių asociacijos valdymo organus būtina padaryti pauzę, kol nebus gauti atsakymai dėl valdymo organuose dalyvaujančių asmenų. Šiandien mano pozicija išlieka tokia pati“, – Eltai sakė Joniškio rajono meras.
„Aš nedalyvavau balsavimuose, nepalaikiau sprendimų, nes būtų buvę gerai sulaukti atsakymų“,– sakė liberalams priklausantis politikas.
Kita vertus, pažymėjo jis, M. Sinkevičiui pareikšti įtarimai vadinamajame „čekučių“ skandale dar nieko nereiškia.
„Esu susipažinęs su Lietuvos Respublikos baudžiamuoju procesu ir man aišku, kas yra įtariamasis baudžiamajame procese. Įtarimų pareiškimas – tiesiog procedūra, kuri suteikia galimybę ikiteisminį tyrimą atliekančiai įstaigai atlikti tam tikrus procesinius veiksmus. Įtarimas nėra apkaltinamasis nuosprendis ir įtariamiesiems galioja nekaltumo prezumpcija tol, kol teismas nepriėmė galutinio sprendimo“, – teigė V. Gailius.