Aktualiausi ES lyčių lygybės klausimai penktadienį buvo nagrinėjami Lietuvos Pirmininkavimo ES aukšto lygio konferencijoje Vilniuje.
„Dirbti yra kur. Ir prelegentai sakė, ir mano gilus įsitikinimas – dar labai gajūs stereotipai, ypač Lietuvoje tai didelė problema. Dažnai netgi bloga darantys stereotipai, lyginant vyro ir moters vaidmenį visuomenėje, šeimoje ir panašiai, pavadinami gerąja tautos tradicija. Tai nėra tradicija, tai tiesiog stereotipinis mąstymo susiklostymas“, – į DELFI klausimą, kokia kryptimi Lietuvai ir Europai reikia dirbti toliau, atsakė A. Burneikienė.
Kaip pavyzdį A. Burneikienė pateikia pastabas „Ar tau patinka, kad moterys užsiima sunkumų kilnojimo sportu“. Tada kontrolierei norisi paklausti – „Ar tau patinka, kad vyras šoka baletą“. Pasak A. Burneikienės, stereotipai gajūs visur. Pavyzdžiui, šeimos gyvenime paplitęs stereotipas, kad moters vieta virtuvėje, o vyras yra pinigų uždirbėjas, laimikio atnešėjas, namų maitintojas.
„Kuomet vyras netenka darbo, tai veda į savižudybes ir kitas visuomenės bėdas. O moteris, kuri savęs nerealizuoja galėdama tą padaryti, vėlgi lieka nepatenkina psichologiškai. Tai negerai tiek pačiai šeimai, tiek visuomenei, galbūt ji galėtų padaryti gerokai daugiau“, – aiškino pašnekovė.
Ji vardija paplitusius stereotipus, kad moteris netinkama elektros energijos tiekimo darbo rinkoje, finansinėse sferose, bankininkystėje. „Didžiojo verslo sritys moteriai kaip ir tabu, esą siuvinėk servetėles, užsiimk smulkiuoju arba vidutiniu verslu“, – kalbėjo A. Burneikienė, pripažįstanti, kad ir pati, ko gero, dar turi tam tikrų stereotipų.
Pašnekovė pastebi, kad kartais stereotipai lemia smurtą šeimoje. A. Burneikienės teigimu, kažkodėl visuomenė nenori pripažinti, kad smurtas šeimoje prasideda nuo smurto prieš vaikus.
„Laikinai esu ir vaiko teisių apsaugos kontrolierė. Kuomet žmogus sako, kad vaiką galima paauklėti lengva ranka šleptelėjus, tai parodo mūsų silpnumą, parodo tai, kad aš, suaugęs, su mažu žmogeliu galiu padaryti tai, ką noriu. Lygiai tas pats paskui stereotipiškai yra mūsų brandžioje visuomenėje, kada savo prioritetą gali demonstruoti fizinės jėgos turėjimu be jokių kitų argumentų, dialogo, be diskusijų. Panaudojęs smurtą tu esą jautiesi laimėtoju, bet aš galvoju, kad abi pusės šiuo atveju pralošia“, – sako A. Burneikienė.