Namuose vertėjos darbą dirbanti keturių vaikų mama Živilė mėgsta tvarką, bet nutarė, kad jos laikas – labai brangus ir užuot pačiai nuolat tvarkius namus jai labiau apsimoka samdyti namų tvarkytoją.

Kaip patyrė vilnietė, rasti gerai šį darbą atliekantį žmogų – sunkiai įgyvendinama misija.

„Iš pradžių baisiai gailėjau namų tvarkymui leidžiamų pinigų, bet, tiesą sakant, jų būna gaila tol, kol nerandi tinkamo žmogaus. O rasti tinkamą – baisiai sunku. Net nemaniau, kad moteriškėms gali būti toks intelektualinis iššūkis namus sutvarkyti! Kai pasižiūrėjau į kai kurių darbą, supratau, kodėl dalis žmonių skursta. Jeigu net dulkių nuvalyti ir grindų išplaut kruopščiai nemoka, tai kokį kitą didesnės atsakomybės reikalaujantį darbą galėtų dirbti? Jokio“, - patirtimi dalijosi moteris.

Paklausta, ar sprendimas samdyti namų tvarkytoją nėra žalingas vaikams, kurie gali pradėti manyti, jog tvarkyti jiems iš paskos – kažkieno kito darbas, Živilė teigė, kad yra atvirkščiai.

Patys atsitempia siurblį

„Moteris, kuri dabar pas mus ateina kas 2 savaites padaryti generalinio apkuopimo, viską daro labai kruopščiai ir atsakingai, todėl vaikai aiškiai pamato, kaip atrodo gerai sutvarkyti namai, ir kokie būna po jų siautėjimo. Taigi, kartais neapsikentę patys atsitempia dulkių siurblį į kambarį ir apsitvarko“, - pasakojo dviejų mokyklinukų ir dviejų ikimokyklinio amžiaus vaikų mama, pridurdama, jog kartais net pyksta, kad prieš ateinant namų tvarkytojai vaikams užeina įkvėpimas dulkes nuo pianino šluostyt, tačiau jos bambėjimas mažai ką keičia.

Pačios Živilės požiūris į tvarką yra gana reiklus, nors vaikystėje ji prisipažįsta buvusi labai netvarkinga.

„Šiaip man viskas, kas murzina, dulkina, nutapnota ir skleidžia įtartiną kvapą visų pirma asocijuojasi su skurdu, o kas gi norėtų būti skurdžius? Tegu jau bet koks daiktelis būna paprastas, kad ir senesnis, bet neapdulkėjęs, nesulūžęs ir tvarkingas“, - mano vertėja.

Nusprendusi, kad vis tik samdys pagalbininkę, keturių vaikų mama pažadėjo sau, kad laiką, likusį nuo namų tvarkymo, skirs sau.

„Taigi, dabar vaikštau į mankštas, sportuoju, lankau įvairias sveikatinimo procedūras, tvarkingai einu pas gydytojus profilaktinių patikrinimų, nors anksčiau būdavo baisiai sunku išsiruošti. Arba tiesiog be sąžinės graužimo ramiai pasėdžiu fojė ir palaukiu vaikų, kol jiems baigsis būrelių užsiėmimai. Anksčiau vis spirgėdavau: aš čia tūnau be darbo, o namie grindys neplautos laukia“, - atviravo Živilė, pridurdama, jog samdydama tvarkytoją sutaupo išties daug nervų, ką ir kalbėti apie kitokią laiko leidimo kokybę.

Vyras: samdyti namų tvarkytoją – išlepimas

Keturiasdešimtmetis vilnietis Rokas, kuris taip pat dirba namuose ir su žmona augina du ikimokyklinukus, sprendimą samdyti namų tvarkytoją vadina visišku išlepimu.

„Jei visi daiktus dėtų į savas vietas ir kiekvienas paskui save susitvarkytų, nereikėtų kažkam vienam tvarkyti“, - įsitikinęs vyras.

Rokas savęs pedantu nevadina, nors mažiau dėmesio buičiai skiriantiems jo pažįstamiems atrodo kitaip. Kaip pasakojo vilnietis, sukūrus šeimą sunkiausia jam buvo pasiekti, kad žmona, o paskui ir vaikai išeidami iš namų paliktų tvarką, visada į tas pačias vietas dėtų daiktus, pasinaudoję vandeniu rankšluosčiu nušluostytų kranus.

„Kai visi laikosi tokių pat taisyklių, kažkuriam vienam nereikia paskui visko šveisti. Štai, suremontuotame bute gyvename jau penktus metus ir kadangi kaskart pasinaudoję kranais juos nuvalome, kaskart išsimaudęs kiekvienas iššveičia vonią, dar nė karto neteko aukoti laisvadienio šveitimui“, - privalumus vardijo vyras.

Vis dėlto, jo žmonos nuomone, perdėtas dėmesys tvarkai taip pat nėra labai geras dalykas, nes „ne tam gyvename, kad nuolat viską švarintume“.

„Jei būtų vien mano valia, tikrai tiek laiko neskirčiau tvarkai. Kai gyvenau viena, tvarkydavausi retai, bet labai gražiai“, - juokauja moteris, pridurdama, ką iš tiesų jai kainuoja tvarka namuose. Tai - mažiau laiko skaityti, iš tiesų pabūti su vaikais, tiesiog pailsėti.

Tvarkingų tėvų vaikai nebūtinai tvarkosi

Socialiniame tinkle „Facebook“ kilo diskusija, kokie vaikai išauga namuose, kur nuolat tvarkomasi. Nuomonės išsiskyrė. Vienų teigimu, besitvarkantys tėvai vaikams natūraliai įdiegia tokius pat įpročius. Kitų patirtis rodo, jog „kuo daugiau tvarkai namus, tuo labiau vaikai laukia, kad už juos būtų sutvarkyta, o patys nenori nė piršto pajudinti“.

„Ir mano vaikai tokie“, - pripažino viena diskusijos dalyvė, pabrėždama, jog daugeliui jos tvarkingų draugių tenka kariauti su šeimos nariais, kad susitvarkytų.

Iš patikrintų būdų atremti atsikalbinėjimus „nesitvarkysiu“, „man ir taip gerai“, „kodėl aš?“, „atstok“ – dažniausiai minėtas paveikus grasinimas: „Tu manęs negirdi, ir aš tavęs, kai tau ko nors reikės, negirdėsiu“.

Kaip pripažįsta keliese ir su vaikais gyvenantys žmonės, diskusijų tvarkos tema išvengti niekam nepavyksta. Jei namuose ne tik nakvoji, bet ir gyveni – jie susikuičia, bet patys savaime nesusitvarko.

Tvarkytojos uždarbis - beveik 3 tūkst. litų

Kaip pastebi aštuntus metus vilniečiams namus tvarkanti Aušrinė (vardas pakeistas – DELFI), dauguma jos klientų 30-40 metų amžiaus žmonės, dažniausiai tai karjeros siekiantys vyrai ir moterys.

Vis dėlto, dažniau dėl namų tvarkymo paslaugos į ją kreipiasi vyrai, kurie „gal darbe su kitais vyrais pasikalbėję pagalvoja, kad namų tvarkytoja – geresnė išeitis, nei kasdienės diskusijos ar karai dėl tvarkos“.

„Geraisiais mėnesiais“ būstus tvarkanti moteris uždirba 2000-2700 litų. Prieš didžiąsias metų šventes kai kuriems klientams tenka ir atsakyti, nes visi vienu metu paprašo sutvarkyti namus, o paroje valandų nepadaugėja.

„Prieš vienas Kalėdas per savaitę esu uždirbusi ir 1200 litų, tačiau tada prie Kūčių stalo beveik užmigau“, - prisimindama juokėsi 38 metų amžiaus moteris.

Lepina dovanomis

Paklausta apie paslaugų kainas, Aušrinė konkrečiai neįvardijo, nes „priklauso ne nuo kvadratūros: vieną namą pavyksta sutvarkyti per dvi valandas, o panašaus ploto kitam reikia aštuonių“.

„Darbo apimtis priklauso nuo daiktų kiekio, užterštumo. Jei žmonės augina vaikus, reikia tvarkyti žaislus, spinteles. Todėl ir kainos skiriasi, tačiau vienas paprastas namų sutvarkymas kainuoja nuo 50 iki 80 litų“, - sakė vilnietė.

Už generalinę tvarką Aušrinė prašo 100 litų, bet pastebi, jog dažnai patys žmonės duoda daugiau.

„Galiu pasakyti, jog ne tik aš labai myliu savi klientus, bet ir jie mane myli: per šventes visada palieka dovanų. Jeigu dirbčiau kitoje įmonėje, tikrai tiek negaučiau“, - įsitikinusi DELFI pašnekovė, įvairiomis progomis klientų palepinama ne tik priedais prie atlyginimo, bet ir saldainiais, kvepalais, kitomis mažomis dovanėlėmis.

„Būna, tėvai su vaikais netgi pačių iškeptų sausainių ar kalėdaičių padovanoja. Atrodo, smulkmena, bet labai malonu, kad žmogus apie tave pagalvoja“, - pasidžiaugė namų tvarkytoja.

Grįžo iš Vokietijos

Paklausta, kaip nutarė imtis dabartinio darbo, Aušrinė pasakojo po mokyklos išvykusi į Vokietiją padirbėti aukle. Tuo pat metu tvarkydavo ir namus. Pasiilgusi Lietuvos po 7 metų grįžo, tačiau buvo sunku rasti darbą.

„Jaučiausi nereikalinga, nes jei bandydavai kažkur įsidarbinti, visiems sukeldavo įtarimų, kad „tiek metų niekur nedirbta“. Negelbėjo ir paaiškinimai, kad gyveno Vokietijoje. Darbdaviai manydavo, kad Aušrinė Lietuvoje neužsibus, nes „čia ne tie pinigai“.

Pirmą pasiūlymą privačiai tvarkyti gyvenamąsias erdves moteris gavo įsidarbinusi valymo paslaugų įmonėje. Vilniečiams namus tvarko jau aštuntus metus. Pradėjusi dirbti nedavė jokių skelbimų, tiesiog vieni klientai rekomenduodavo kitiems.

Po penkerių metų atkaklaus darbo ji jau gali pasakyti: „Taip, galiu pragyventi iš namų tvarkymo“.

Žmonai surengė staigmeną

Dabar moteris dirba kiekvieną dieną ir net šeštadieniais, jei reikia kam nors pagelbėti prieš gimtadienius, vaikų šventes ar sutvarkyti po svečių apsilankymo kokio nors kliento būstą.

„Pavyzdžiui, praėjusį pirmadienį tvarkiau vienus namus. Įsikalbėjau su vyru, kurio žmonos tuo metu nebuvo, kad jis nori savo moteriai padaryti staigmeną. Ją su vaikais išsiuntė į filmą, o aš, kaip buvome susitarę, atvažiavau ir per keturias valandas abu paruošėme vakarienę. Žmona buvo labai patenkinta ir nustebusi. Prašiau vyro, kad nesakytų apie mano pagalbą, bet žmona pati suprato“, - juokėsi Aušrinė, pridurdama, jog po to gavo žinutę su padėka, kad buvo labai smagi staigmena.

Yra klientų, kurie namų tvarkymo pageidauja vieną kartą per savaitę, kita dalis – du kartus per savaitę ar kartą per mėnesį.

Tarp Aušrinė klientų - viena pensinio amžiaus pora, kuri prašo erdvų butą sutvarkyti du kartus per mėnesį, tačiau, kaip pastebi tvarkytoja, jos paslaugų pageidauja ir visai jauni, mažuose butukuose atskirai nuo šeimos pradėję gyventi žmonės. Vienas jų – vaikinas, gyvenantis vos 27 kvadratinių metrų ploto būste.

Ne prabanga, o būtinybė

„Dirbančiam žmogui turėti namų tvarkytoją – ne prabanga. Vaikučių turinčios nedirbančios mamos, turėdamos namų tvarkytoją, gali daugiau laiko skirti ne buičiai, o bendravimui su vaikais, jų lavinimui. Joms ir taip užtenka darbo: pagaminti maistą, išskalbti drabužius, išlyginti, o kai nusamdo namų tvarkytoją, vienas didelis darbas atpuola“, - sakė Aušrinė.

Kalbėdama apie žmones, kurie nuo ryto iki vakaro praleidžia darbe, užima atsakingas pareigas, Aušrinė pastebi, jog samdydami ją tokie klientai tiesiog taupo kiekvieną laisvalaikio valandą, kad savaitgaliais nereikėtų ūžti su siurbliais, galėtų kur nors išvažiuoti, o jei lieka namuose – pailsėti, ramiai paskaityti.

„Kaip aš sakau, namų tvarkytoja ir automobilis šiais laikais ne prabanga, o būtinumas“, - įsitikinusi vilnietė.

Paklausą lemia augantis moterų užimtumas

Individualios Įmonės „Švari diena“ savininkės Neringos Lazauskienės teigimu, privačių erdvių tvarkymo paslaugų paklausa kyla ne dėl didėjančių pajamų, o dėl dirbančių moterų užimtumo: „Moterys nebesuspėja visko padaryti pačios, todėl namų tvarkytoja yra būtina, jai samdyti žmonės atsideda iš tų pačių pinigų, kuriuos uždirba, nors jos gal ir nepadidėję“.

Kaip pastebi N. Lazauskienė, užsakant namų valymo paslaugą vaikų turėjimas ar neturėjimas lemiamos reikšmės neturi. Svarbesnis kriterijus – darbo intensyvumas ir trukmė.

Ieškodama darbuotojų įmonės savininkė akcentuoja ne tik kruopštumą, bet ypač - patikimumą. Tačiau net ir patikimiausio darbuotojo kliento namuose ji teigė nepaliekanti vieno: kad būtų garantuotas saugumas, namų tvarkytoją prižiūri įmonės atstovas.

„Ir pati vien dėl saugumo sumetimų nesirinkčiau privačiai dirbančio namų tvarkytojo. Per firmą – patikimiau“, – mano N. Lazauskienė.

„Švarios dienos“ vadovė yra pastebėjusi, jog didžioji dauguma klientų, užsakančių privačių būstų tvarkymo paslaugą – moterys.

„Yra pasitaikęs vienas kitas vyras. Kol kas nėra labai populiaru užuot dovanojus savo moteriai kokius nors daiktus, palepinti galimybe pabūti namuose be šepečio, šluostės ar siurblio. Tačiau, tikiuosi, prieš didžiąsias metų šventes tokios dovanos populiarės“, – viliasi N. Lazauskienė.

Paklausta, kokiu būdu išvengti netvarkos, patalpų tvarkymo profesionalė tik juokėsi: „Jei gyveni namuose, gamini valgį, susitinki su draugais, vis viena apsijaukia. Kuo daugiau daiktų, tuo sunkiau tvarkytis. Tam reikia ne tik gerų priemonių, bet ir laiko“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (271)