Pavyzdžiui, Laisvės partija visiems vienmandačių apygardų kandidatams bendrai teigė skirsianti ne daugiau kaip 100 tūkst. eurų. Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) prie kandidatų rinkiminių kampanijų vykdymo žada prisidėti daugiau kaip 400 tūkst. eurų.
„Visa spausdinta rinkiminė medžiaga, pagal kandidatų pageidavimą ir be kažkokių limitų yra apmokama iš partijos rinkiminių lėšų. Be jokių apribojimų kandidatai gauna ir reklaminius tentus. Taip pat kandidatams skiriama konkreti suma, kurią galima panaudoti reklamai“, – Eltai nurodė „valstiečių“ atstovė Dalia Vencevičienė.
„Išskyrus lėšas, kurias finansuodama rinkimų kampaniją partija išleis centralizuotai, bendra partijos lėšomis dengiama suma sudarys virš 400 tūkst. eurų“, – perduotame komentare teigė ji.
Savo ruožtu Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) didžiajai daliai vienmandačių apygardų kandidatų, kurių viso yra 70, teigė skyrusi po 6,5 tūkst. eurų.
„Didžiajai daliai kandidatų tose apygardose, kur praėjusį kartą jie pateko į antrąjį turą, skiriame po 6,5 tūkst. eurų. Atitinkamai ten, kur rezultatai buvo kiek kuklesni, skiriama mažesnė suma“, – sakė konservatorių vykdomasis sekretorius Martynas Prievelis.
Panašiu principu taip pat vadovaujasi partija „Laisvė ir teisingumas“.
„Be abejo, tam tikras partijos finansavimas yra skiriamas. Priklausomai nuo vienmandatininko – nuo 2,5 iki 5 tūkst. eurų. Vienmandatininkas, kuris turi įdirbį, deda pastangas į konkrečią apygardą yra prioritetinis“, – teigė į Seimą šią politinę jėgą vedantis Artūras Zuokas.
Tuo metu reitinguose šiuo metu lyderiaujanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) kiekvienam savo vienmandatininkui, kurių viso yra 71, skyrė po 2 tūkst. eurų. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje 36 kandidatus vienmandatėse apygardose registravusi Lietuvos žaliųjų partija – po 1 tūkst. eurų.
Konkrečių sumų numatę nėra
Kai kurios politinės jėgos konkrečios sumos vienmandačių apygardų kandidatams tikino nenumačiusios. Anot partiją Nacionalinis susivienijimas į Seimą vedančio Vytauto Sinicos, kiekvieno į parlamentą pretenduojančio politiko situacija yra individuali.
„Vienmandatininkams nėra skiriama fiksuota suma, jiems visiems užtikrinamas sutartas skrajučių, plakatų, socialinių tinklų reklamos kiekis, o dėl visų papildomų priemonių sprendžiama atskirai pagal situaciją ir poreikį konkrečioje apygardoje“, – Eltai nurodė jis.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) sprendimus dėl išlaidų taip pat sako priimanti pagal jų racionalumą. Tokios pozicijos laikosi ir „Taikos koalicijos“ atstovas Mindaugas Puidokas.
„Jokių fiksuotų sumų atskiroms vienmandatėms numatyta nėra. Kandidatai gauna plakatus, lankstinukus, skrajutes ir juos dalija gyvai bendraudami su žmonėmis“, – perduotame komentare tikino jis.
„Konkrečios sumos nėra. Partija centralizuotai spausdina laikraštį – tai yra tam tikra pagalba, juos galima naudoti. Dėl plakatų ir kitų dalykų kolegos aukoja“, – sakė ir kartu su „Nemuno aušra“ kandidatuojanti Agnė Širinskienė.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ nurodė numačiusi galimybę vienmandatininkams pasinaudoti partijos skyrių sukauptomis lėšomis.
„Kiekvieno vienmandatininko situacija unikali ir iš dalies priklauso nuo kiekvieno skyriaus finansinių galimybių bei surinktų aukų „, – teigė partijos atstovas Lukas Savickas.
Skirti lėšų kandidatams nėra galimybės
„MG Baltic“ byloje šiais metais kaltu pripažintas ir piniginę baudą gavęs Liberalų sąjūdis vienmandačių apygardų kandidatams lėšų prieš šiuos Seimo rinkimus skirti sakė neturintys galimybių.
„Šiemet partija neturėjo galimybės skirti lėšų vienmandatininkų rinkiminėms kampanijoms, tačiau buvo nuspręsta partijos lėšomis sumokėti užstatus už jų dalyvavimą Seimo rinkimuose“, – Eltai perduotame komentare rašė politinės jėgos atstovas Antanas Martusevičius.
Su lėšų trūkumu prieš Seimo rinkimus teigė susidūrusios ir kitos partijos.
„Visos lėšos, kurias turėjome, yra paskirstytos. (...) Nedaug turėjome“, – nedetalizavo Lietuvos regionų partijos lyderis Jonas Pinskus.
„Seimas priėmė įstatymą, kuriame iš anksto numatyti nelygiateisiai rinkimai. (...) Lietuvos liaudies partija negauna jokių valstybinių dotacijų ir pinigų savo sąskaitoje neturi arba turi minimaliai iš nario mokesčio. Dėl to vienmandatininkai apmoka rinkiminį užstatai iš savo asmeninių lėšų“, – sakė partiją į parlamentą vedantis Eduardas Vaitkus.
Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) dėl lėšų vienmandačių apygardų kandidatams teigė dar nenusprendę.
ELTA primena, kad Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 13 dieną.