Patekti be akredtacijos – neįmanoma
Izraelyje gyvenantis karo žurnalistas bei analitikas neįtikėtinu vadina faktą, kad į Ovaliajame Baltųjų rūmų kabinete vykusį JAV ir Ukrainos prezidentų susitikimą pateko akreditacijos neturėjęs Rusijos propagandinės naujienų agentūros TASS žurnalistas.
„Be akreditacijos neįmanoma patekti ne tik į Ovalųjį kabinetą, Baltuosius rūmus, bet ir prieš juos esančią pievelę. Po 2001 metų rugsėjo 11 atakos apsauga buvo labai sustiprinta“, – savo tinklalaidėje kalbėjo A. Auslenderis.
Analitikas pateikė savo versiją, kaip Rusijos atstovas, TASS Vašingtono skyriaus vadovas Dmitrijus Kirsanovas galėjo patekti į Baltuosius rūmus ir kodėl jam reikėjo stebėti barniu pasibaigusį dviejų prezidentų susitikimą.
A. Auslenderis prisiminė savo bičiulio, keturis metus Vašingtone dirbusio vieno Ukrainos televizijos kanalo žurnalisto pasakojimą, kad bet koks judėjimas Baltųjų rūmų teritorijoje – griežtai reglamentuotas.
„Kartą jam reikėjo savo operatoriui perduoti kasetę, o jis buvo kitoje tvoros pusėje. Tiesiog per tvoros virbus ją paduoti. Paklausęs, ar gali eiti link tvoros, išgirdo atsakymą, kad tai daryti – griežtai draudžiama. Galiausiai spaudos atstovas ar protokolo tarnybos vadovas jį paėmė už rankos, kad snaiperiai nenušautų ir palydėjo iki tvoros“, – kalbėjo A. Auslenderis.
Rusijos atstovą galėjo palydėti aukšto rango pareigūnas
Remdamasis šia pažįstamo Ukrainos žurnalisto patirtimi A. Auslenderis kelia versiją, kad Rusijos agentūros TASS darbuotojas į Ovalųjį kabinetą be akreditacijos galėjo patekti tik padedamas kokio nors itin aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūno.
„TASS korespondentą kažkas į Ovalųjį kabinetą atvedė paėmęs už rankos. Kažkas, užimantis labai aukštas pareigas Baltuosiuose rūmuose. O to reikėjo, kad Rusijos žiniasklaida turėtų pirminį informacijos šaltinį Baltuosiuose rūmuose“, – svarstė analitikas A. Auslenderis.
Televizijos kanalo CNN duomenimis, Rusijos žurnalistas Ovaliajame kabinete išbuvo pakankamai ilgai ir spėjo užfiksuoti įsiplieskusį D. Trumpo ir V. Zelenskio konfliktą.
Galiausiai apsižiūrėjus, kad D. Kirsanovas čia būti neturi teisės, prie jo priėjo pareigūnai, pareiškė, kad neturėdamas akreditacijos jis privalo palikti kabinėtą.
JAV žiniasklaida skelbia, kad aukščiausio lygio susitikime nebuvo suteiktas leidimas dalyvauti naujienų agentūrų „AP“ ir „Reuters“ žurnalistams.
Todėl Rusijos atstovo pasirodymas Ovaliajame kabinete sukelia įvairių klausimų.
TASS žurnalistu JAV apsimetė ir V. Putino bendramokslis KGB institute
„Delfi“ primena, kad valstybinė Rusijos agentūra TASS buvo naudojama kaip populiari KGB ir karinės žvalgybos GRU agentų priedanga.
TASS turėjo korespondentų tinklą visame pasaulyje, todėl agentai galėjo būti siunčiami į strategines vietas, tokias kaip Berlynas, Londonas ir Vašingtonas.
Sovietų sąjungos, o vėliau ir Rusijos žurnalisto darbas Vakaruose laikomas teisėtu, todėl agentai galėjo veikti nesukeldami didesnio įtarimo, rinkdavo daug informacijos, megzdavo kontaktus su juos dominančiais žmonėmis.

Vienas tokių pavyzdžių, šiuo metu JAV gyvenantis, šios šalies pilietybę įgijęs geopolitinių procesų analitikas, kartu su V. Putinu KGB Pirmosios vyriausiosios valdybos (PGU) institute mokęsis ir žvalgybinį darbą dirbęs Jurijus Švecas.
Turėdamas KGB majoro laipsnį jis 1985 metais kaip TASS korespondentas atvyko į Vašingtoną. J. Švecas turėjo net tik rašyti publikacijas, bet ir stebėti ekonominius, karinius bei politinius procesus, megzti ryšius su KGB dominančiais amerikiečiais. Viešuose šaltiniuose esama informacijos apie jo galimai užverbuotus bent du vertingus informacijos šaltinius, tačiau pats J. Švecas apie tai niekada nėra viešai kalbėjęs.
Žlugus Sovietų Sąjungai, palikęs tarnybą KGB žvalgybininkas J. Švecas 1993 metais per Lietuvą emigravo į JAV, paprašė politinio prieglobsčio, galiausiai gavo Amerikos pilietybę.
V. Putino bendramokslis bendradarbiavo su JAV institucijomis, teikė informaciją apie KGB veiklos metodus, užsiėmė informacijos analizės verslu, o 2022 metais Rusijai pradėjus karą Ukrainoje tapo populiariu tinklaraštininku, beveik kasdien pateikiančiu analitines išvadas apie vykstančius geopolitinius procesus, JAV vidaus politikos peripetijas.
