Dėl pokario Lietuvos partizanų niekinimo A. Paleckis buvo išteisintas, kaip nepadaręs veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Subendrinus su anksčiau skirta bausme už šnipinėjimą, A. Paleckiui skirta 1 metų 8 mėnesių bausmė.

Kaip sakė nuosprendį paskelbęs teisėjas Virginijus Kalkauskas, tiek dabar nuteistajam liko kalėti.

Nuosprendis nėra galutinis ir dar galės būti skundžiamas Kauno apygardos teismui.

A. Paleckis kaltės nepripažino, jo parodymus teismas įvertino kaip siekį išvengti baudžiamosios atsakomybės. Teisėjas A. Paleckio veiksmuose įžvelgė šmeižimo požymius, dėl šio nusikaltimo kaltė pilnai įrodyta.

„Teismas nusprendė, kad A. Paleckio paskleista tikrovės neatitinkanti informacija apie nukentėjusįjį Lauryną Kasčiūną, vertinant jos turinį ir paskleidimo formą, žemino garbę ir orumą“, – sakė teisėjas. Jis atkreipė dėmesį, kad nuteistasis yra įgijęs aukštąjį išsilavinimą, studijavo žurnalistiką, politologijos mokslus, todėl jam turėjo gerai būti žinomos sąvokos „nacistinis“ ar „nacistas“ reikšmė.

Teismas nusprendė, kad A. Paleckio paskleista tikrovės neatitinkanti informacija apie nukentėjusįjį Lauryną Kasčiūną, vertinant jos turinį ir paskleidimo formą, žemino garbę ir orumą.

„Ir teisme jis pasakė, kad nacionalizmas ir nacizmas yra du skirtingi dalykai“, – pastebėjo teisėjas V. Kalkauskas, L. Kasčiūnas buvo ne nacionalsocialistų, o nacionaldemokratų partijos narys, tai dvi skirtingos ideologijos.

ELTA primena, kad Kauno kalėjime kalintis A. Paleckis teismo nagrinėjamoje byloje kaltintas L. Kasčiūno šmeižimu, kai jis dar ėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pareigas, bei viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, SSRS nusikaltimams, jų neigimu ar šiurkščiu menkinimu. A. Kasčiūnas šioje byloje yra pripažintas nukentėjusiuoju, davė parodymus.

Laurynas Kasčiūnas

Nagrinėjant bylą teisme L. Kasčiūnas sakė, kad, kad A. Paleckis sąmoningai peržengė ribas, pažeidė jo garbę ir orumą.

Kaip anksčiau pranešė prokuratūra, ši byla teismui perduota praėjusių metų lapkritį. Anot teisėsaugos, ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2022 m. rugsėjį A. Paleckis, atlikdamas laisvės atėmimo bausmę Kauno kalėjime, Technikos gatvėje, per visuomenės informavimo priemonę telefoninio pokalbio metu, įtariama, šmeižė Seimo narį, tuometinį NSGK pirmininką L. Kasčiūną.

Anot prokuratūros, kaltinamasis vieno socialinio tinklo kanale, manoma, tyčia viešai išsakė apie L. Kasčiūną melagingus, tikrovės neatitinkančius bei jį žeminančius teiginius. Kalbėdamas telefonu iš Kauno kalėjimo su portalo „ekspertai.eu“ įkūrėju Audriumi Naku, A. Paleckis teigė, kad A. Kasčiūno tuomet vadovautas NSGK yra nacistinis, o paties L. Kasčiūno veikla susijusi su nacistine ideologija. Šis pokalbis vėliau buvo paskelbtas per kanalą „Youtube“.

„Kartais norisi pavadinti tą komitetą nacistiniu saugumo ir gynybos komitetu“, – kalbėjo A. Paleckis.

Kartais norisi pavadinti tą komitetą nacistiniu saugumo ir gynybos komitetu.

Teisėjas V. Kalkauskas sakė, jog nors A. Paleckis kaltas dėl A. Kasčiūno neprisipažino, rėmėsi susidaryta savo subjektyvia nuomone iš įvairių šaltinių, teismas tuo netiki ir konstatavo, kad A. Paleckis nepateikė jokių nuorodų į neteisėtą ir juo labiau nacistinę ar ekstremistinę politiko veiklą.

Prokuratūra taip pat siekė nuteisti A. Paleckį ir už tyčinį 1944-1955 m. sovietų vykdytų nusikaltimų Lietuvoje neigimą – anot prokuratūros, tyrimo metu taip pat buvo surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių pagrįstai teigti, kad 2022 m. spalį A. Paleckis viešai pritarė tarptautiniams nusikaltimams, SSRS nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino.

Tyrimo duomenimis, per tą pačią viename socialiniame tinkle transliuojamą visuomenės informavimo priemonę, iš laisvės atėmimo vietos telefoninio pokalbio metu, pasisakydamas apie Lietuvos pokario ginkluotą rezistenciją, A. Paleckis pateikė Lietuvos pokario ginkluotą rezistenciją kaip JAV padarytą žalą Lietuvai, įtariama, menkino pokario ginkluotos rezidencijos dalyvius, priskirdamas jiems tik neigiamus kovos motyvus ir nutylėdamas rezistencinės kovos tikslą ginti Lietuvos laisvę.

„Puikiai žinojo Vašingtono žmonės, kad jėgos nelygios, kad bet koks jaunas vaikino išėjimas į mišką baigsis jam tragiškai. Buvo nužudyta tų žmonių, kurie klausė Amerikos balso“, – kalbėjo A. Paleckis.

A. Paleckis taip pat teigė, kad partizanai „prišaudė“ žydų vaikų, senukų ir moterų, esą partizanai žudė paprastus valstiečius, partizanai vaizduojami kaip bėgantys ir besislapstantys, „smetoninio režimo“ gelbėtojai.

Kauno apylinkės teismas dėl šių pasisakymų A. Paleckio nenuteisė, nes pareikštas kaltinimas buvo grindžiamos tik prielaidomis, išsakė tik savo subjektyvią nuomonę.

„Teismas padarė išvadą, kad byloje nebuvo surinkta pakankamai įrodymų, kad Algirdas Paleckis viešai pritarė, ar neigė ar šiurkščiai menkino 1944-1955 m. Lietuvos Respublikoje teritorijoje Sovietų sąjungos įvykdytus genocido ar nusikaltimus žmoniškumui, tai darydamas įžeidžiančiu ar užgauliu būdu“, - sakė teisėjas V. Kalkauskas.

A. Paleckis dabar atlieka bausmę už rengimąsi šnipinėti Rusijai – Generalinė prokuratūra A. Paleckį su bendrininku Deimantu Bertausku kaltino rinkus Rusijos žvalgybą dominančią informaciją, kaip teigė prokuratūra, jiems buvo suformuotos užduotys rinkti informaciją apie Sausio 13-osios bylą tyrusius pareigūnus ir teisėjus, apie kitas su Rusijos agresija prieš Lietuvą 1990–1991 metais susijusias bylas. A. Paleckis taip pat laikomas vienu iš „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ steigėjų, šią asociaciją teismas likvidavo kaip veikiančią prieš Lietuvą.

2012 m. tuometinis partijos „Frontas“ lyderis A. Paleckis buvo nuteistas už sovietų agresijos neigimą per 1991 metų Sausio 13-osios įvykius, kai radijo laidoje pareiškė, kad tądien „saviškiai šaudė į savus“. Šioje byloje jam buvo skirta piniginė bauda.

Žurnalistinį ir politikos mokslų išsilavinimą įgijęs A. Paleckis yra dirbęs Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, Seimo pirmininko pavaduotojo patarėju, Vilniaus vicemeru, 2004–2007 metais ėjo Seimo nario pareigas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (18)