Sankcijos dviem lietuviams paskelbtos antradienį, milžiniškame JAV sankcijų pakete, orientuotame į kovą prieš narkotikų prekybą. R.Karpis ir V.Labutis įvardijami kaip tarptautinės narkotikų prekybos sunkiasvoriai, atsakingi už „reikšmingo“ dydžio narkotikų siuntas iš Centrinės ir Pietų Amerikos į Europą, Australiją, Naująją Zelandiją ir JAV. Abiem lietuviams pritaikytos sankcijos, skelbiama JAV Iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės tarnybos (OFAC).
Virginijus Labutis šių metų spalį buvo sulaikytas Kolumbijoje. Tai „Sienai“ prieš porą savaičių patvirtino sulaikyto lietuvio sesuo. Dabar tai patvirtina ir OFAC. Šiuo metu vyriškio atžvilgiu atliekama ekstradicijos procedūra. „Sienos“ žiniomis, V.Labutis šiuo metu yra Vokietijoje.
Su R.Karpiu „Siena“ nesėkmingai bando susisiekti jau apie mėnesį. Milijonieriaus sūnus, prieš keletą metų atlikęs laisvės atėmimo bausmę už narkotikų prekybą Naujojoje Zelandijoje, nepasiekiamas jokiais „Sienos“ turimais kontaktais, o jo advokatė dar lapkričio pabaigoje atsisakė savo klientui perduoti „Sienos“ klausimus apie ryšius su V.Labučiu ir įtarimus narkotikų prekyba.
Dalis „Narco Files“ projekto
„Siena“ R.Karpio ir V.Labučio veikla domisi jau daugiau nei metus. Abu lietuviai figūruoja tarptautiniame žurnalistiniame tyrime „Narco Files“, paremtame nutekėjusiais duomenimis iš Kolumbijos prokuratūros. Šis tyrimas jau yra baigiamojoje stadijoje, o jo publikavimas nusikėlė pirmiausiai dėl nesėkmingų mėginimų susisiekti su R.Karpiu.
„Mūsų „Narco Files“ tyrimą galėjome publikuoti prieš metus, tačiau supratome, kad greičiausiai turime reikalą su tebevykstančia tarptautine teisėsaugos operacija. Dėl to nusprendėme medžiagą atidėti, iki situacija bus kiek aiškesnė ir nekils rizika tebevykstančiai teisėsaugos operacijai. Visu pajėgumu prie jos grįžome po V.Labučio sulaikymo. O dabar, po OFAC pranešimo, matome, kad mūsų sprendimas neskubėti su tyrimo publikavimu buvo visiškai teisingas“, – teigia „Sienos“ vadovas Šarūnas Černiauskas.
R.Karpis pastaraisiais metais Lietuvoje buvo linksniuojamas ne tiek dėl kriminalinės praeities, kiek dėl melodramos, besisukančios apie jo velionio tėvo, milijonieriaus R.Karpavičiaus palikimą. Iš suinteresuotų šalių gautuose komentaruose „Siena“ taip pat sulaukė užuominų, neva žurnalistinis tyrimas traktuojamas kaip peštynių dėl milijonieriaus palikimo elementas.
Sankcijos ir žmonai, ir verslui
Kaip nurodoma OFAC pranešime, sankcijos įvestos ne tik R.Karpiui, bet ir jo sutuoktinei Jurgai Karpis, o taip pat – su juo susijusioms įmonėms „Lake Forest“ (Lenkija) bei Šveicarijoje registruotoms bendrovėms „Karpis AG“ ir „Dragon Secure“. Sankcijos įvestos ir lietuviui verslininkui Arnui Grinevičiui, kuris su R.Karpiu dalyvauja pastarosios įmonės valdyme.
„Siena“ su A.Grinevičiumi bendravo prieš porą dienų, mėginant susisiekti su R.Karpiu. Verslininkas teigė nepalaikantis ryšio su savo verslo partneriu.
Sankcijos pritaikytos ne tik „Dragon Secure“, bet ir A.Grinevičiaus verslams Lietuvoje: mažajai bendrijai „Ptera“ bei bendrovei „Flavour Labs“. Koks šių įmonių vaidmuo galimai nusikalstamose struktūrose – OFAC nedetalizuoja.
„Dragon Secure“ vysto saugios komunikacijos platformą pavadinimu „Kraden“. Anot OFAC pranešimo, šią platformą naudoja narkotikų prekeiviai.
Didelės apimties tyrimą apie narkotikų prekyba įtariamus lietuvius „Siena“ ir užsienio partneriai publikuos artimiausiomis savaitėmis. Tyrimo turinys tik iš dalies susijęs su tuo, ką pranešime apie sankcijas R.Karpiui ir V.Labučiui įvardijo OFAC.