SSRS šmėkla dar sklando
„Tai ypač sakytina apie Latviją ir Estiją, kuriose gyveną gausios rusakalbės tautinės mažumos. Taip pat tikėtinas spaudimas energetikos, ekonomikos srityse“, - sakė J. Bugajskis.
JAV politologo nuogąstavimus dėl „minkštosios galios“ poveikio atitiko ir Delfi kalbinto Vyčio Jurkonio – Rytų Europos studijų centro eksperto – nuomonė apie Lietuvoje vykstančius procesus. Baltijos valstybių euroatlantinė integracija pristabdė ties aiškiai nubrėžta riba Kremliaus geopolitines ambicijas, tačiau, pasak eksperto, „Rusija turi nemenką priemonių arsenalą veikti tiek Lietuvos vidaus politiką, tiek ir visuomenės nuotaikas bei požiūrį“.
Kalta ne Rusija, o mes patys
Kaip pažymi D. Jakniūnaitė, grįžimo į sovietinę erdvę idėja yra miglota. Praėjo daugiau nei dvidešimt metų nuo SSRS žlugimo, sovietų laikai nutolo, įvyko daug pokyčių. Politologė teigė skeptiškai vertinanti besikartojančias nuorodas į sovietmetį ir jo menamą įtaką. „Tos nuorodos į sovietmetį užklijuoja lyg ir savaime suprantamą, tačiau iš tikrųjų neturiningą, nors ir neigiamą etiketę, ir neleidžia suvokti, dėl ko iš tikro vertėtų nerimauti“, - Delfi sakė D. Jakniūnaitė.
Mokslininkės nuomone, daug svarbiau yra kalbėti apie tai, kad Lietuvoje daugėja balsų, skelbiančių kažin kokį išskirtinį Lietuvos kelią ir dalią bei aiškinančių, kad žmogaus teisių idėja mums yra brukama. Šių „išskirtinio kelio“ skelbėjų požiūriu, valstybė turinti teisę nurodyti, kas yra vertybė ir kuris gyvenimo būdas esąs teisingas.
„Jie yra įsitikinę, kad suverenitetas yra aukščiau visko – net ir pagarbos žmogui. Jie tvirtina, kad tolerancija ir bandymas kalbėtis bei susitarti dėl sambūvio taisyklių yra nereikalingas vakarietiškas produktas. Ar tai – grįžimas į aną erdvę? Nežinau. Veikiau tai yra kol kas dar ne itin sėkmingas bandymas sukurti uždarą, svetimųjų besibijančią ir savų žmonių negerbiančią tautą“, - sakė politologė.
Eurazijos projektas – dar menkesnis už NVS
„Eurazijos sąjunga nėra pirmas Rusijos integracinis projektas regione. NVS buvo gerokai ambicingesnis, bet vis tiek paaiškėjo esąs tik formalus darinys, taip ir nesugebėjęs išplėtoti aiškesnės vizijos“, - tvirtina D. Jakniūnaitė. Politologė atkreipia dėmesį ir į tai, kad Eurazijos projektas kol kas tėra trijų valstybių inicijuota muitų sąjunga: Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano. „Ar yra daugiau kandidačių, trokštančių prisijungti? Kol kas – vargu: kitos Vidurio Azijos valstybės dėl įvairių priežasčių plėtoja atsargius santykius su Rusija“, - pažymėjo politologė.
Net Armėnija, kuri yra laikoma gan prorusiška, vis labiau bando atitolti nuo Kremliaus puoselėjamų planų. „Kai kas mano, kad Ukraina yra prizas, kurio Rusija norėtų šiai savo sumanytai sąjungai. Ukrainos aktyvus įsitraukimas tikrai galėtų sukelti nerimą Vakaruose. Tačiau nepaisant dabartinės įtampos tarp ES ir Ukrainos, pastarosios posūkis Maskvos link atrodo mažai tikėtinas“, - sakė D. Jakniūnaitė. Jos teigimu, Rusijos pareiškimai apie Euraziją tėra mėginimas parodyti, kad ji nori ir gali įgyvendinti savo ambicingus projektus viena, be ES. Tačiau šie pareiškimai, politologės žodžiais, nekelia didesnės grėsmės nei kiti Rusijos veiksmai.
Eurazija – Rusijos šansas susigrąžinti dalį imperijos
Savo ruožtu V. Jurkonis, neatmesdamas Eurazijos projekto skeptikų argumentų – kad Kremlius turi per daug vidaus problemų, silpnėjanti Rusija „nepatemps“ Eurazijos projekto ir kad šios iniciatyvos laukia toks pat likimas, kaip NVS – mato ir kontrargumentų.
„Pirma, tam tikri Eurazijos fragmentai jau egzistuoja, kaip antai Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano muitų sąjunga. Antra, vertėtų atkreipti dėmesį į tai, jog pirma Vladimiro Putino aplankyta užsienio sostinė buvo Minskas. Baltarusija yra nors ir nedidelė Eurazijos mozaikos dalis, Minsko pozicija yra esminė: be Baltarusijos kažin ar pavyktų pritraukti Kijevą. O be Ukrainos Eurazijos sąjunga yra mažai ko verta. Akivaizdu, jog šios V. Putino ambicijos tiesiogiai konkuruoja su Rytų partnerystės iniciatyva ir yra savotiškas iššūkis ES kaimynystės politikai“, – sakė ekspertas.
V. Jurkonio nuomone, neturėtume apsigauti: būtent todėl, kad Rusija silpnėja, Eurazijos projektas jai gali būti paskutinis šansas susigrąžinti bent dalį savo ankstesnės imperijos.