Metų pradžioje „Delfi“ rašė, kad kai kurie parlamentarai į savo pašto dėžutes gavo laišką, kuriame buvo reiškiamas nepasitenkinimas Lietuvos politika mūsų šalyje gyvenančių baltarusių atžvilgiu ir grasinama, kad jei tai tęsis, politikai to esą pasigailės.

Jis parašytas lietuvių kalba, tačiau iš klaidų kiekio buvo panašu, kad tekstas, naudojantis programėle, išverstas iš kitos kalbos.

„Mūsų yra daug“

„Gerbiamieji Seimo nariai! Į jus kreipiasi baltarusiai, kurie negyvena savo tėvynė, nepalaiko dabartinės Baltarusijos valdžios ir neremia Tichanovskajos bei jos šalininkų. Visada pagarbiai elgėmės su savo kaimynais (ukrainiečiais, lenkais, lietuviais ir latviais). Tačiau dabar politika Lietuvoje gyvenančių baltarusių atžvilgiu yra nepriimtina. Turbūt pamiršote istoriją, todėl norime priminti, kad XIX amžiuje visame Vilniaus kraštas 56 proc. gimtoji kalba buvo baltarusių, o 17 proc. – lietuvių. XX a. pradžioje Vilnius buvo baltarusių tautinio atgimimo centras. Tokį pat vaidmenį jis atliko ir lietuviams“, – taip pradedamas laiškas, kurio kalbos „Delfi“ netaisė.

Seimo salė

Laiške dėstyta, kad „1918 metais paskelbus Baltarusijos liaudies respublikos nepriklausomybę, į ją buvo įtrauktas ir Vilnius“.

Laiško autoriai teigė, kad parlamentarai patys turėtų prisiminti istorinius faktus ir „teisingai įvertinti sprendimus, kuriuos priima baltarusių atžvilgiu“.

„Norime jus įspėti, kad mūsų yra daug ir mes jau turime kovinių įgūdžių. Jei jūsų vyriausybė ir toliau vykdys agresyvią politiką baltarusių atžvilgiu, pažadame, kad dėl to pasigailėsite. Lietuvoje ir už jos ribų yra mūsų kovos brolių, su kuriais kartu galime padėti grąžinti Vilnių Baltarusijai, jei iškiltų didelė būtinybė. Prireiks mes suvienysime šimtus tūkstančių baltarusių, kad apgintume tautos interesus“, – rašė laiško autoriai ir dar kartą paragino Seimo narius nutraukti baltarusių persekiojimą Lietuvoje.

Nusprendė tyrimą stabdyti

Ikiteisminis tyrimas dėl šio laiško pradėtas sausio 15 dieną, jį vykdė Lietuvos kriminalinės policijos biuras, tyrimui vadovavo Generalinės prokuratūros prokuroras. Jis vykdytas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už antikonstitucinių grupių ir organizacijų kūrimą.

Tačiau praėjus daugiau kaip septyniems mėnesiams prokuroras priėmė sprendimą tyrimą stabdyti.

Kaip rašoma prokuroro nutarime, kurį matė „Delfi“, patikrinus viešai prieinamuose šaltiniuose, nustatyta, kad siuntėjo IP adresas yra „Opera Mini ProxyVPN“ paslauga, kuri šifruoja asmens tapatybę.

„Gauti duomenų apie aukščiau nurodytą IP adresą, nustatyti asmens sukūrusio ir besinaudojančio el. pašto adresu swobodnyjebelarusy@protonmail.com“ tapatybę nėra galimybės“, – konstatuojama nutarime.

Nurodoma, kad vasario pabaigoje panašų grasinantį laišką gavo ir Policijos departamentas. Jis siųstas iš kito adreso: „swobodnyebelarusy@inbox.lt“.

Ši pašto dėžutė, nustatė tyrėjai, taip pat sukurta naudojantis VPN paslauga, tačiau tyrėjams pavyko aptikti lenkišką telefono numerį, kuris, padedant Lenkijos teisėsaugai, nuvedė link asmens vardo ir pavardės, tačiau kolegos iš Lenkijos lietuviams nurodė, kad jų informacinėse sistemose tokio žmogaus nėra.

VPN

Kovo mėnesį Seimo nariai gavo dar vieną panašaus turinio laišką iš dar vienos pašto dėžutės. Šiuo atveju taip pat nustatyta, kad dėžutė sukurta naudojantis VPN.

Pareigūnai ir šiuo atveju aptiko telefono numerį, registruotą moters vardu, tačiau vėlgi Lenkijos kolegos patikino, kad tokio asmens Lenkijos teisėsaugos informacinėse sistemose nėra.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo kreiptasi į Lenkijos teisėsaugos institucijas su prašymu nustatyti abiejų mobiliojo ryšių numerių naudotojus, bet kolegos iš Lenkijos atsakė, kad nustatyti realius naudotojus nėra galimybės.

Todėl prokuroras konstatavo, kad nustatyti duomenis apie asmenis visos galimybės buvo išnaudotos.

„Ikiteisminio tyrimo metu visi galimi proceso veiksmai atlikti ir išnaudotos visos galimybės nustatyti nusikalstamas veikas padariusius asmenis, tačiau tokie asmenys nenustatyti, todėl tikslinga ikiteisminį tyrimą sustabdyti“, – nusprendė teisėsauga.

Siuntė laišką apie Karač

Prieš metus „Delfi“ skelbė, kad kai kurie Seimo nariai į elektroninio pašto dėžutes gavo baltarusių bataliono „Teror“ vardu parašytą laišką su grasinimais.

Olga Karač

„Mums tapo žinoma, kad jūs priėmėte sprendimą nesuteikti politinio prieglobsčio mūsų vadovei ir baltarusių žmogaus teisių gynėjai Olgai Karač“, – rusų kalba rašyta laiške. Laiško autoriai dėstė, kad dėl O. Karač esą nebus priimtas kitoks sprendimas, jie imsis „radikalių metodų“, nukreiptų prieš parlamentarus ir jų šeimas.

Apie Baltarusijos aktyvistę O. Karač žiniasklaida ūžė praėjusios vasaros pabaigoje. Tuomet paaiškėjo, kad Migracijos departamentas organizacijos „Mūsų namai“ įkūrėjai atsisakė suteikti prieglobstį Lietuvoje.

Priežastis – Valstybės saugumo departamento vertinimas, kad ji kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui. Buvo paviešinta, kad VSD turi informacijos apie jos bendradarbiavimą su Rusijos žvalgyba.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)