Kručinskų šeima iki šiol negali atsigauti po to, kai iš jų buvo atimti vaikai. Šeima tikina, kad patyrė šoką. Televizija primena, kad po anoniminio skambučio iš šeimos buvo paimti vaikai. Tąkart Vaiko teisių apsaugos specialistai nustatė antrąjį pavojaus lygį, kuris leidžia vaikus paimti nedelsiant.
Viena iš svarbiausių sąlygų, kada nustatomas toks grėsmės lygis, yra tėvų neblaivumas. Nors Kručinskams jis nebuvo nustatytas, Kauno vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Daiva Porutienė informavo žiniasklaidą neva Eglė Kručinskienė buvo neblaivi. Vėliau moteris teisinosi, kad sumaišė pavardes.
Kručinskienė tada buvo parai uždaryta į areštinę. Moteriai nebuvo duodama maisto.
Stresą patyrusiems mažyliams grįžti į normalų gyvenimą vis dar sunku. Tėvai sako, kad pasigenda realios pagalbos.
„Kokią jūs teikiate man tą pagalbą. Tai ji pagalvojo ir sako – kontroliavimo pagalbą. Paskui sako, kad galime nuvežti į polikliniką, jeigu reikia. Tai mums siūlė, kad gali palydėti. <...> Tai mes patys reabilituojamės, būname su vaikais“, - sako Kručinskas.
Vaiko teisių apsaugos specialistai sako, kad vaikams yra teikiama visakeriopa pagalba. Vis dėlto paaiškėjo, kad pagalba yra teikiama socialinių įgūdžių neturintiems tėvams, bet ne į šoką patyrusius žmones.
„Tai gali būti socialinio darbuotojo pagalba, kuris padės tėvams, padės suprasti, kokius auklėjimo metodus taikyti, jeigu tėvams yra sunku rasti bendrą kalbą su vaikais. Taip pat yra numatoma psichologo pagalba“, - sako Birutė Mikulėnaitė, Kauno miesto socialinių paslaugų centro socialinių paslaugų šeimai skyriaus vedėja.
Pasak Kručinsko, valstybės siūlomas psichologas jam labiau priminė kvotėją, o ne žmogų, kuris turėjo suteikti pagalbą. Kručinskas Vaikų teisių siūlomo psichologo atsisakė. Šiuo metu naudojasi bažnyčios psichologo pagalba.
„Po to paėmimo man šokas. Aš jam verkiu. O, pavyzdžiui, nueini pas psichologą ir jis tau duoda piešti, žmogų nupiesti, namą. Paskui išsiaiškina, koks tu žmogus esi. Išklausinėja viską apie tave, paskui pristato, ko tu neatitinki“, - pasakoja tėvas.
Vaikų atėmimo dramoje – skandalingas posūkis
Visa Lietuva užgniaužusi kvapą stebėjo širdį veriančias dramas, kai Kauno vaikų teisių tarnybą iš tėvų atėmė vaikus ir juos apgyvendino pas laikinuosius globėjus. Kaip teigia Gintaro ir Eglės Kručinskų šeimos advokatai Rūta Visocnik ir Saulius Dambrauskas, šioje šeimos dramoje – skandalingas posūkis.
Pasak teisininkų šeimoje lankosi socialiniai vaikų teisių darbuotojai, kurie vaikams primena apie skaudų atskyrimą nuo tėvų ir taip juos dar labiau traumuoja:
„Vaikai mato, kad ateina teta ir jų mintyse kyla prisiminimai, jie bijo, kad juos vėl gali pasiimti iš tėvų ir kažkam atiduoti. Tai nėra pagalba. Nors visi ginasi, kad dabartinis vaiko teisių gynimo įstatymas jį apsaugo, mes matome kitokią situaciją. Paprasčiausiai jokia pagalba neteikiama.“
Kitas Kručinskų šeimos advokatas Saulius Dambrauskas prabils apie vis labiau diskutuojamą sąmokslo teoriją: „Jei įsivaizduotume, kad vaikai šiandien tampa preke, tuomet būtų aišku, kodėl vaikai atimami iš tokių šeimų. Šiai dienai apie tai kalbama vis daugiau, kad ir kaip bauginančiai tai skambėtų.“