V.Gudėnas vakar „Kauno dienai“ sakė laukiantis atsakymo iš prokuratūros. Kilo įtarimų, kad bendrovės, padedančios savivaldybei rengti investicinius projektus, pasiima kur kas didesnį atlygį.

Tai jos daro pateikdamos netikslų darbui su projektais skirtų valandų skaičių.

Per dvejus metus Kauno savivaldybės administracija su įvairiais konsultantais pasirašė sutarčių už 2,8 milijono litų. Per šį laikotarpį suteikta paslaugų už beveik 1,9 milijono litų.

2005 metų rudenį savivaldybės skelbtą konkursą laimėjo į savotišką konsorciumą susivienijusios „Projektų gama“, „Būsto modernizavimo grupė“, NPR, „Technopolis“ ir „Šiaulių verslo inkubatorius“.

„Auditoriai nustatė, kad bendrovės papildomai samdė subrangovus. Pateikiamos ataskaitos neatspindi realiai išnaudoto laiko. Atrodo, kad yra piktnaudžiaujama surašant darbo ataskaitas, į jas prirašant daugiau valandų, nei iš tikrųjų užtrunka darbas“, – aiškino V.Gudėnas.

Ankstesniems savivaldybės administracijos vadovams Giedriui Buinevičiui ir Arūnui Keserauskui sutartys su konsultantais neužkliuvo.

Pradingo tūkstančiai valandų

„Kauno diena“ gavo dokumentų, patvirtinančių, kad miesto valdininkai konsultantams nepagrįstai galėjo sumokėti už tūkstančius valandų. Konkursą laimėjo bendrovės, pasiūliusios mažiausią valandinį įkainį, – 14 litų. Dabar aiškėja, kad kaina buvo sumažinta dirbtinai, norint laimėti konkursą.

Vidaus audito skyriaus specialistai neturi įgaliojimų tikrinti privačių bendrovių dokumentacijos, tačiau jie atliko viešosios įstaigos „Technopolis“ veiklos tyrimą. Tarp šios įstaigos steigėjų yra ir savivaldybė.

Auditorių teigimu, jeigu visi „Technopolio“ darbuotojai rūpintųsi tik savivaldybės užsakymais, vis tiek liktų dokumentais nepagrįstų daugiau nei 5500 valandų. Už jas savivaldybė sumokėjo, tačiau nežinia, ką veikė konsultantai.

Auditoriai apskaičiavo, kad „Technopolio“ darbuotojos realus valandinis įkainis ne 14, o 23,14 lito. Miesto valdininkai net nesistengė užmaskuoti prirašomų valandų. 2006 metais spalio 12 dieną su „Projektų gama“ pasirašyta sutartis, kad per 15 dienų bus parengta vieno investicinio projekto galimybių studija. Savivaldybė apmokėjo už 3857 valandas trukusį darbą.

„Šioje bendrovėje dirba 22 darbuotojai. Jeigu visi jie 15 darbo dienų po 8 valandas būtų skyrę tik šiam projektui, sugaištų 2640 valandų. Tuo tarpu savivaldybė sumokėjo už 3857 valandas“, – išsiaiškino Vidaus audito skyriaus specialistai.

Tokių neatitikimų rasta ir daugiau. Auditorius nustebino, kad „Technopolis“ be savivaldybės žinios samdė kitas bendroves, kurioms atseikėta dešimtys tūkstančių litų. Tai leido dar labiau padidinti įvairiems projektams skirtų valandų skaičių.

Sutartis pratęsta metams

„Buvusiems savivaldybės vadovams neužkliuvo, kad įvairūs konsultantai iš savivaldybės gauna nepagrįstai daug pinigų. Negana to, praėjusių metų rugpjūtį buvęs direktorius Arūnas Keserauskas dar metams pratęsė sutartį su konsultuojančiomis bendrovėmis. Tai akivaizdi ir niekieno nekontroliuojama pinigų plovykla“, – stebėjosi miesto tarybos narys Kęstutis Mikėnas.

V.Gudėnas nesiėmė atsakyti į klausimą, kodėl buvęs administracijos vadovas pratęsė sutartį. „Man sudėtinga atsakyti. Nemažai sutarčių reikia labai atidžiai peržiūrėti. Aš manau, kad sutartys turi būti kuo rečiau pratęsiamos. Taip nueinama lengviausiu keliu, būtų geriau skelbti naujus konkursus“, – mano V.Gudėnas.

A.Keserauskas tikino, kad pernai sutartis pratęsta, nes buvo rengiamas „Girstučio“ baseino projektas. „Neturėjome laiko skelbti naują konkursą“, – aiškino jis.

Išgirdęs, kad kilo įtarimų, jog konsultantams savivaldybė išmokėjo kur kas didesnes sumas, nei buvo atlikta darbų, A.Keserauskas kratėsi bet kokios atsakomybės „Norint sužinoti, ar nėra prirašoma valandų, pasirašant reikia atidžiai peržiūrėti darbų priėmimo dokumentus. Šiuo atveju dokumentus turėjo tikrinti Miesto plėtros departamentas arba Plėtros programų valdymo skyrius. Manęs šie dokumentai nepasiekdavo“, – teisinosi buvęs administracijos direktorius.

Kas sustabdė tyrimą?

Apie įtakingus konsultantų užtarėjus verčia susimąstyti ne tik dosniai projektams žarstytos tūkstantinės sumos. „Kauno diena“ gavo dokumentų, įrodančių, kad būta bandymų sustabdyti Vidaus audito skyriaus tyrimą.

Šio padalinio buvusi vadovė Stasė Rožukienė 2006 metų gruodį pasirašė įsakymą pradėti tyrimą, tačiau jis baigtas tik praėjusių metų gruodį. Nuo 2007 metų sausio 1 iki spalio 21 dienos tyrimas buvo sustabdytas.

V.Gudėnas negalėjo atsakyti, kodėl jis buvo sustabdytas. „Šis tyrimas sudėtingas ir auditoriams, apie pertraukas jame nežinau“, – tikino administracijos direktorius.

Sieja giminystės ryšiai

„Technopolio“ direktorius Eugenijus Mačikėnas neslėpė, kad įstaiga nuolat samdo kitas įmones. „Su Plėtros programų valdymo skyriumi deriname tai kelis kartus. Jokių savavaliavimų negalime leisti. Visada pranešame, kiek už darbą prašo subrangovai. Subrangovus, kuriems sumokame didžiąją dalį pinigų, samdome, nes fiziškai negalime atlikti visų darbų“, – teisinosi pašnekovas. Vidaus audito skyriaus tyrimo išvadų jis nekomentavo.

E.Mačikėnas patvirtino, kad jis yra miesto savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjo Raimondo Mačikėno pusbrolis. „Su juo nepalaikau labai artimų santykių, nesu bendravęs gal dvejus metus, nebent koridoriuose prasilenkiame. Šie santykiai neturi jokios įtakos mūsų įstaigos sutartims su savivaldybe“, – įtikinėjo E.Mačikėnas.

Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas R.Mačikėnas irgi bandė įteigti, kad giminystės ryšys neturėjo įtakos išrenkant konkurso nugalėtoją. „Buvo kilę įtarimų dėl mažo paslaugų įkainio, tačiau konsorciumo atstovai tikino, kad jis yra normalus. Aiškinta, kad darbams bus samdomi studentai. Svarbiausia čia – priežiūra, kad nebūtų piktnaudžiaujama prirašant valandų. Sutartis šiemet baigsis ir toliau nebus pratęsiama. Nežinau, ar bus rengiamas naujas konkursas“, – aiškino R.Mačikėnas.

Projektai kelia abejonių

Vidaus audito skyrius dar prieš keletą metų atkreipė dėmesį, kad Kauno savivaldybėje nėra parengta tvarka, kokiems investiciniams projektams pirmiausiai reikėtų parengti galimybių studijas, teikti paraiškas ES fondų lėšoms gauti.

Daugelis 2006 metais rengtų projektų nebuvo pristatyti Kauno miesto tarybai, nors jiems skirta beveik 800 tūkstančių litų.

„Sutartis – tik galimybė samdyti konsultantus ir jais naudotis negaištant laiko vis naujiems konkursams skelbti. Joje apie valandų skaičių nekalbama. Sutartis neįpareigoja savivaldybės pirkti konsultacijų iš šių įmonių. Galima apskritai nieko nepirkti ir nieko nemokėti. Be to, savivaldybė iš anksto žino, kiek kainuos konsultacija vienu ar kitu klausimu, nes pateikiami užsakymai konkrečiam darbui. Jei netinka darbų kaina, galima konsultantų nesamdyti“, – aiškino A.Keserauskas.