Liustracijos įstatymų paketą sudaro keli esminiai įstatymai: vienas - apibrėžiantis asmenų slapta bendradarbiavusių su KGB liustraciją, kitas - buvusių KGB kadrinių darbuotojų liustracijos tvarką.

Ketvirtadienį Seime priimtos slaptųjų KGB bendradarbių Liustracijos įstatymo pataisos, kurios nenumato veiklos apribojimų buvusiems KGB rezervo karininkams. Minėti apribojimai gali būti numatyti kitame - kadrinių KGB darbuotojų Liustracijos įstatymo projekte, kuris vasarą jau buvo Seimo priimtas, tačiau prezidento vetuotas.

Ketvirtadienį priimtos slaptųjų KGB bendradarbių Liustracijos įstatymo pataisos, numato, kad rezervo karininkas - „asmuo įtrauktas į KGB ir kitų buvusios SSRS spectarnybų rezervą, kuris buvo KGB mobilizacinė dalis, skirta ypatingojo periodo (karo grėsmės, karo pradžios, stichinių nelaimių ir masinių riaušių metu) ir karo atvejais“.

Be to, numatoma, kad rezervo karininkai įtraukiami į buvusių KGB slaptų bendradarbių ir kadrinių darbuotojų įskaitą.

Informacija apie asmenis, įrašytus į įskaitą, išslaptinama ir viešai paskelbiama „Valstybės žiniose“, kai „asmuo kandidatuoja, skiriamas arba eina prezidento, Seimo Europos parlamento ar savivaldybės tarybos nario, Vyriausybės nario, teisėjo arba prokuroro pareigas“.

Minėtas įstatymas nenumato jokių veiklos apribojimų prisipažinusiesiems asmenims, tarp jų ir rezervo karininkams, taip pat nenumato jokių naujų prisipažinimo terminų, kurie jau yra pasibaigę.

Nors kita vertus, įstatyme palikta nuostata, jog asmenys slapta bendradarbiavę gali prisipažinti, pranešti apie buvusį bendradarbiavimą, jie taip pat būtų įtraukiami į įskaitą.

Tačiau tokiems po termino prisipažinusiesiems nebūtų taikomos valstybės apsaugos priemonės, informacija nebūtų įslaptinama.

Anot Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Algimanto Matulevičiaus, vienas svarbiausių priimtų pataisų aspektų - numatyta nauja Liustracijos komisijos sudarymo tvarka.

Po du narius į šią komisiją nuo šiol siūlys prezidentas, generalinis prokuroras, Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generalinis direktorius ir vieną narį siūlys - Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius.

Liustracijos komisijos pirmininko kandidatūrą teikia Seimo pirmininkas, visą komisijos sudėtį tvirtina Seimas.

Liustracijos komisijos kadencija - ketveri metai, o jos veikla finansuojama iš valstybės biudžeto.

Iki šiol Liustracijos komisijos narių darbas nebuvo apmokamas.

Seimo opozicinė socialliberalų frakcija siūlė šį projektą išbraukti iš ketvirtadienio darbotvarkės, nes Seimo teisės departamentas esą yra pateikęs daugelį pastabų, tačiau Seimas šiam siūlymui nepritarė, priešingai nutarė jį svarstyti pirmuoju darbotvarkės klausimu.

Praėjusią Seimo sesiją minėto įstatymo priėmimas buvo daugelį kartų atidėtas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją