Teismas: Borisovas kelia grėsmę Lietuvos saugumui

Delfi savo tyrime rašė, kad nušalintojo prezidento Rolando Pakso buvusio bendražygio ir verslininko J. Borisovo valdos Trakų rajone vadinamos valstybe valstybėje ir valstybinės institucijos čia mažai ką gali. Statybos inspekcija prieš daugybę metų šiose valdose surado nelegaliai pastatytą namą, tačiau jis nepajudinamas stovi iki šiol. Maža to, J. Borisovo įmonė ėmėsi naujų manevrų. O dėl surastos požeminės šaudyklos inspektoriai sudėjo ginklus – valstybė nieko nepešė.

Delfi tyrimą galite skaityti paspaudę čia.

Publikavus šį tyrimą situacija J. Borisovo valdose susidomėjo Seimo Antikorupcijos komisija. Į jos posėdį buvo pakviestas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkas Albertas Stanislovaitis. Ir ten jis sulaukė nemažai priekaištų, kad institucija nesiima veiksmų, jog neteisėtai įrengtas požeminis statinys, kuris posėdžio metu vadintas šaudykla, būtų nugriautas ir kad net teoriškai negalėtų kelti grėsmės valstybei. Daugiau apie tai galite skaityti paspaudę čia.
Jurijus Borisovas prieš 20 metų

Balandžio 5 d. naujienų agentūra Elta pranešė, kad buvęs nušalintojo prezidento Rolando Pakso rėmėjas, Rusijos pilietis J. Borisovas kelia grėsmę Lietuvos saugumui. Tai pripažino Regionų administracinis teismas. Jam panaikintas nuolatinis leidimas gyventi Lietuvoje ir uždrausta 5 metus atvykti į Lietuvą.

Šį Migracijos departamento sprendimą J. Borisovas buvo apskundęs teismui, tačiau kovo 26 dieną jo skundas buvo atmestas kaip nepagrįstas. „Teisėjų kolegija tokį sprendimą priėmė, įvertinusi I. Borisovo keliamas grėsmes Lietuvos valstybės saugumui“, – pranešė teismas.

Gegužės 3 d. Elta skelbė, kad Regionų administracinis teismas paliko galioti nutarimą, kuriuo aviacijos bendrovė „Aviabaltika“, įkurta prezidentą R. Paksą rėmusio verslininko J. Borisovo, pripažinta neatitinkančia Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesų. Anot teismo, kompanija bendradarbiavo su Rusijos ir Baltarusijos kariniam bei pramoniniam kompleksui priklausančiomis įmonėmis.

J. Borisovas praeityje žinomas iš pašalinto Prezidento R. Pakso apkaltos proceso. Daugiau apie J. Borisovo vaidmenį R. Pakso prezidentavimo metu ir apie pačią apkaltą galite pamatyti Delfi dokumentiniame filme „Širdžių prezidentas. Apkalta“. Filmą rasite ČIA.

Valstybė valstybėje ir jos paslaptis

Didžiulė aptverta teritorija miške, Trakų rajone, Vainių ir Žerebėnų kaimuose, ne atsitiktinai vadinama valstybe valstybėje. Šis pavadinimas siejamas su tuo, kad nors pažeidimai ir nustatyti, valstybinės institucijos nepajėgia sklypo savininkų įpareigoti juos pašalinti.

Šią teritoriją visą parą saugo ginkluota apsauga. Aptverti du ežerai – Akis ir Skersabalis. Visuomenė negali prie jų prieiti. Didžiulėse valdose – orlaivių kilimo ir nusileidimo vieta. Taip pat yra didžiulis požeminis statinys. Spėjama, kad tai gali būti šaudykla. Sklype stovi ir kiti statiniai.

Kaip jau anksčiau rašė Delfi, šiuose sklypuose didžiulis slaptas požeminis statinys, kuriam reikalingi leidimai, surastas dar 2016 metais. Jei iš tiesų tai šaudykla, tuomet Lietuvoje tai išskirtinis atvejis. Pastato ilgis – 309 metrai, o plotis – 3 metrai.

Tiesa, kad jį surastų, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) teko gerokai pavargti. Apie galimą požeminį statinį statybos inspektoriams pranešė J. Borisovo sutuoktinė Irina Borisova. Šiuo metu jų santykiai gerokai pašliję, žiniasklaida yra rašiusi apie nesklandų jųdviejų skyrybų procesą.

Pirmą kartą patikrinimai Vainių kaime prasidėjo 2016 metais po Delfi tyrimo. Iš pradžių Statybos inspekcijos pareigūnai nematė pagrindo pradėti tyrimo ir belstis į su J. Borisovu siejamos tvirtovės vartus, tačiau žurnalistams paskelbus savo tyrimą jie visgi persigalvojo.

Neįleido geofizikų

Atvykę inspektoriai net kelis kartus vykdė patikrinimus, buvo nustatyta pažeidimų, tačiau požeminio statinio taip ir nepavyko rasti, nors I. Borisova ir buvo paaiškinusi, kur jo ieškoti.

Kaip tik todėl galiausiai buvo nutarta pirkti geofizikų paslaugas, kad šie surastų, kur iš tiesų yra slaptasis statinys. Geofizikų paslaugos VTPSI kainavo 5 445 eurus.Tačiau verta priminti tai, kad 2016 metų liepą prie tvoros susirinkę tikrintojai į teritoriją taip ir nebuvo įleisti.

Geofizikinius tyrimus žemės sklype, Vainių kaime, buvo planuota pradėti 2016-07-26.

Atvykusius VTPSI, tyrimą atliekančios įmonės UAB „GeoBaltic“, Policijos departamento atstovus prie sklypą juosiančios tvoros vartų pasitiko du apsaugos darbuotojais prisistatę asmenys, kurie pareiškė, kad į minėtą teritoriją gali įleisti tik VTPSI darbuotoją ir policijos atstovus.

Geofizikų į teritoriją apsaugos darbuotojai neįleido, nes joje esą tuo metu skraidė orlaiviai.
Tačiau VTPSI nenuleido rankų ir kreipėsi į teismą, kuris sklypo savininką įpareigojo į teritoriją geofizikus įleisti.

Kai jau pateko į teritoriją, geofizikai atliko tyrimus ir požeminis statinys vis dėlto buvo surastas.

Registrų centro duomenimis, sklypus valdo UAB „Geovika“.

Nuo 2012 metų (su nedidele pertrauka – 2021 07 22 – 2022 03 04) UAB „Geovika“ vadovės pareigas eina Jūratė Vainikonienė. Tik įsteigus įmonę jos akcininkas buvo J. Borisovas. Tačiau nuo 2014 iki 2019 m. įmonę valdė juridinis asmuo „Dovecote Investments“. Tai yra Nyderlandų Karalystėje registruota įmonė.

Tačiau 2019 10 21 įmonę „Geovika“ vėl perėmė verslininkas J. Borisovas, kuris yra buvęs R. Pakso prezidentinės kampanijos rėmėjas, o vėliau ir patarėjas.

Pralaimėjo teismus

Vis dėlto nors požeminis statinys ir buvo surastas, tačiau iki šiol jis stovi nepajudinamas. Kaip anksčiau Delfi aiškino Statybos inspekcijos atstovė Asta Kazickienė, VTPSI reido metu užfiksavusi ir atlikusi papildomus patikrinimus 2016-11-14 savavališkos statybos aktu konstatavo savavališką požeminio statinio žemės sklype Vainių k. 1, Trakų sen., Trakų r. sav., statybą.

Anot jos, privalomuoju nurodymu buvo pareikalauta iki 2017-05-14 nugriauti požeminį statinį ir sutvarkyti statybvietę. Neįvykdžius geruoju privalomojo nurodymo, Inspekcija 2017-07-13 kreipėsi su ieškiniu į Trakų rajono apylinkės teismą dėl įpareigojimo atsakovą savo lėšomis per 3 mėnesius po sprendimo įsiteisėjimo dienos pašalinti savavališkos statybos padarinius, t. y. nugriauti savavališkai pastatytą požeminį statinį žemės sklype ir sutvarkyti statybvietę.

VTPSI ieškinį išnagrinėjo du teismai ir abu jos ieškinį atmetė. Vilniaus apygardos teismas įsiteisėjusia 2019-05-02 nutartimi paliko galioti Vilniaus regiono apylinkės teismo 2018 m. gegužės 15 d. sprendimą, kuriuo inspekcijos ieškinys atmestas.

Tačiau tokius teismo sprendimus galbūt lėmė pačios Statybos inspekcijos klaidos surašant privalomąjį nurodymą. Paprastai privalomieji nurodymai pašalinti neteisėtus statinius surašomi esamiems, o ne buvusiems turto savininkams. Būtent jie pagal Civilinį kodeksą atsako už savo turtą ir perima jį įgydami visas su juo susijusias atsakomybes.

Tačiau tą kartą Statybos inspekcija pašalinti požeminį statinį įpareigojo J. Borisovą, nors jis teisiškai jau nebebuvo turto savininkas. Formaliai žiūrint, UAB „Geovika“ buvusį įmonės akcininką J. Borisovą į savo sklypą galėjo net neįsileisti, nes jis nebuvo oficialus jos savininkas.

Teismas nurodė, kad Statybos inspekcija ieškinį surašė ne tam atsakovui. Tuo remiantis, kaip matyti iš Statybos inspekcijos pateikto atsakymo, ši panaikino privalomąjį nurodymą pašalinti požeminį statinį.

Kodėl Statybos inspekcija po nesėkmių teisme nesurašė naujo privalomojo nurodymo kitam atsakovui?

Jau anksčiau Statybos inspekcija Delfi pateikė štai tokį atsakymą: „Informuojame, kad Vilniaus apygardos teismas 2019-05-02 nutartimi nusprendė, kad Statybos inspekcijos pateiktų įrodymų (geofizikinių tyrimų duomenų ir Inspekcijos atliktų patikrinimų išvadų) nepakanka, kad būtų galima identifikuoti požeminį statinį ir nustatyti, kokiai kategorijai jis priklauso. Statybos inspekcijos atliktų patikrinimų metu nebuvo nustatytas galimas įėjimas (patekimas) į požeminį statinį, o atliktų geofizikinių tyrimų statinio matmenims nustatyti ir statinio buvimo faktui įrodyti, nagrinėjusiems teismams, nepakako.

Atsižvelgiant į tai, kad galutiniu teismo sprendimu buvo konstatuota, jog Statybos inspekcija neįrodė statinio buvimo fakto ir jo kategorijos, taip pat į tai, kad yra išnaudotos visos teisinės priemonės teismine tvarka įpareigoti Y.B. nugriauti požeminį statinį, 2016-11-14 surašytas savavališkos statybos aktas ir 2016-11-15 privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius buvo panaikinti.

Neturint papildomų duomenų, leidžiančių identifikuoti požeminį statinį ir nustatyti jo parametrus, nėra galimybės toliau vykdyti savavališkos statybos procedūros nustatant statybos subjektus ir atliekant kitus teisės aktų nustatytus veiksmus.“

Taigi, iš pateikto atsakymo matyti, kad statybos inspektoriai nerado įėjimo į požeminį statinį, nors nustatė, kokio jis dydžio ir kurioje sklypo vietoje yra. Kodėl nebuvo bandyta pragriauti požeminio statinio lubų ir taip patekti į jo vidų, taip ir lieka neaišku.

Požeminio statinio ieškos dar kartą

Vis dėlto publikavus Delfi tyrimą ir Seimo Antikorupcijos komisijai pradėjus savo tyrimą, Statybos inspekcija, panašu, persigalvojo ir dar kartą vyks į Trakų rajoną, Vainių kaimą 1.
Albertas Stanislovaitis

Gerai informuotų Delfi šaltinių duomenimis, apie tai Seimo narius raštu informavo Statybos inspekcijos viršininkas A. Stanislovaitis.

VTPSI patikrinimą ketino atlikti gegužės 10 d. 10 val., tačiau patikrinimą teko nukelti, nes UAB „Geovika“ direktorė J. Vainikonienė tuo metu turėjo išvykti į užsienį. Taigi, patikrinimo data perkelta į gegužės 15 d. 10 val.

A. Stanislovaitis Seimo narius informavo, kad statybos patikrinimo objektas – požeminis statinys, galimai šaudykla.

Delfi su klausimais kreipėsi į Statybos inspekciją. Jos atstovė Rasa Kėkštienė patvirtino, kad trečiadienį pareigūnai vyks į J. Borisovo valdas. „Taip, rytoj suplanuota atlikti patikrinimą Trakų rajone, Vainių kaime, patikrinime dalyvaus ir policijos pareigūnai“, - teigė R. Kėkštienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)