Lietuvos apeliacinio teismo mišri teisėjų kolegija panaikino dar 2019 m. spalį priimtą nuosprendį didelio rezonanso byloje, kurioje kaltinimai buvo pateikti 26 asmenims – ne tik kontrabandos gabentojams, bet ir jiems už kyšius talkinusiems muitininkams.

Šioje byloje Generalinė prokuratūra siekė, kad V. Karaliui būtų skirta griežtesnė – 16 metų laisvės atėmimo bausmė.

Kadangi dalis kaltinimų buvo panaikinta, nes nebuvo padarytos nusikaltimo požymių turinčios veikos, bausmės sušvelnintos ir kitiems nuteistiesiems, tarp jų – ir V. Karaliaus dešiniąja ranka laikytam Svajūnui Čebatoriui.

Artimas V. Karaliaus bičiulis Bronius Kažukauskas taip pat išteisintas dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje, jam skirta daugiau kaip 11 tūkst. eurų bauda, bet į ją buvo įskaičiuotos 474 dienos, praleistos įkalinime, todėl teismas laikė, kad jis baumę jau yra atlikęs. Realios laisvės atėmimo bausmės nereikės ir Česlavui Kondratovičiui, kuris privalės sumokėti vos daugiau kaip 6 tūkst. Eur baudą.

Dėl mirties teismas nutarė nutraukti bylą Olegui Kurtai, kuris anksčiau buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes teisėsaugai padėjo atskleisti V. Karaliaus nusikalstamo susivienijimo padarytas nusikalstamas veikas.

Teismas taip pat nutarė išteisinti ir buvusio Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus sūnų Aivarą Kamblevičių, nes nebuvo padaryta veika, turinti nusikaltimo požymių. Anksčiau jis buvo nubaustas pinigine bauda.

Teismas taip pat panaikino apkaltinamuosius nuosprendžius ir daugeliui kitų anksčiau nuteistų asmenų. Apeliacinės instancijos teismo nuosprendis įsiteisėjo nuo pat jo paskelbimo, bet dar galės būti skundžiamas kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Iš nuteistųjų teismas nutarė valstybės naudai priteisti beveik 5 mln. eurų.

Teisėjų kolegijos pirmininkė Virginija Liudvinavičienė sakė, kad išanalizavus baudžiamosios bylos duomenis negalima teigti, jog nuteistieji veikė kaip nusikalstamas susivienijimas, bet pripažino, jog jų veiksmai buvo organizuoti.

„Teisėjų kolegija nusprendė, kad tokioms nusikalstamoms veikoms daryti būtinas aukštas organizuotumas, buvo įvertinta, jog asmenys veikė konspiruotai, naudojosi Lenkijoje veikiančių telekomunikaciijų operatorių paslaugomis, turėjo raktinius žodžius, kuriais buvo apibūdinamas kontrabandos būdu gabenamų cigarečių dydis ir kokio gamintojo cigaretės bus gabenamos, – skelbdama nuosprendžio motyvus aiškino teisėja. – Konspiracija pasireiškė ir tuo, kad raktiniais pavadinimais buvo įvardijimos susitikimo vietos. Byloje esantys įrodymai patvirtina, kad buvo susitarta daryti nusikalstamas veikas ne tik su Lietuvos, bet ir Baltarusijos muitininkais, cigaretės buvo pakraunamos Rusijoje, gabenamos per Baltarusiją ir įvežamos į Lietuvą, siekta išgabenti į Lenkiją ar Vokietiją. Nustatyta, kad Lietuvoje buvo perkraunamos puspriekabės, legalų krovinį pakeičiant cigaretėmis, buvo naudojami krovinių muliažai, klastojami krovinių dokumentai, paperkami muitinės pareigūnai.“

Tačiau, anot teismo, didelės vertės cigarečių kontrabanda pagal savo pobūdį yra toks nusikaltimas, kuriam naudojamos pervežimo ir priedangos priemonės, o pervežimas atliekamas sutelkiant bendrininkų veiksmus ir juos koordinuojant kelių valstybių teritorijose, todėl logiška, kad reikėjo ir detalaus plano, ir žmogiškųjų išteklių, ir pinigų bei ryšio priemonių bendravimui.

„Nuteistųjų veiksmai nerodė labai aukšto organizuotumo, susitelkimo ir koordinavimo tarpusavyje ypatumų, – sakė V. Liudvinavičienė. – Byloje esantys įrodymai, kolegijos vertinimu, patvirtino, kad buvo veikiama rizikingai, todėl ne visais atvejais cigarečių kroviniams pavykdavo pasiekti konkretų tikslą. Tikslui pasiekti nebuvo naudojami nei bauginimai, nei grasinimai ar smurtas, jokia forma nebuvo naudojama prievarta, taip pat nebuvo numatytos jokios baudimo taktikos, kiekvienas asmuo siekė asmeninės naudos pasipelnyti iš kaskart daromų nusikalstamų veikų. Ir nors nusikalstamos veikos buvo daromos nuo 2009 m. sausio 23 d. iki 2010 m. gruodžio 22 d., beveik 2 metus, ir nustatytas ilgalaikis siekis pasipelnyti iš jų, tačiau vien veikų skaičius ir analogiška veikimo schema nereiškia, kad yra pagrindas konstatuoti veikus nusikalstamam susivienijimui.“

Pasak teisėjų kolegijos pirmininkės, nebuvo pasiektas aukščiausias organizuotumo ir pavojingumo lygis: „Asmenys veikė epizodiškai, ne darydami visas nusikalstamas veikas, o tai tik pagrindžia mažiau glaudžius jų santykius. Asmenys nebuvo pasiskirstę vaidmenimis, nebuvo nustatyta chierarchinė struktūra, asmenys buvo pasiskirstę užduotimis ne bendraudami tarpusavyje, o darydami konkrečius nusikaltimus, o tai irgi rodo organizuotos grupės, o ne nusikalstamo susivienijimo egzistavimą.

Kaip anksčiau yra skelbusi prokuratūra, tyrimo metu buvo įtariama, kad Lietuvoje suburtas nusikalstamas susivienijimas veikė Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje – organizavo milijoninės vertės cigarečių kontrabandą.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad per dvejus metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių muitinė vertė viršija 10 mln. Eur.

Nelegaliai per sieną gabenta arba bandyta pergabenti daugiau nei 84,6 mln. vienetų kontrabandinių rūkalų.

Nustatyta, kad neteisėtai pergabenti rūkalus padėjo muitinės pareigūnai – bendra kyšių, kurie buvo perduoti Baltarusijos ir Lietuvos muitinės pareigūnams, praleidusiems be muitinio tikrinimo cigaretes vežusius vilkikus, suma viršija 80 tūkst. Eur.

Ikiteisminis tyrimas dėl stambios cigarečių kontrabandos buvo pradėtas dar 2009-aisiais – kontrabandininkų gauja buvo sekama beveik dvejus metus. Grupuotės narius Muitinės kriminalinės tarnybai ir prokuratūrai padėjo sulaikyti antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.

Cigarečių kontrabandą organizavęs V. Karalius prieš keliolika metų kalėdamas Lukiškių kalėjime buvo vedęs tuomečio Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko Arvydo Gudo dukrą. O dar 2003 m. Lietuvoje buvo kilęs skandalas, kurio metu paaiškėjo, kad V. Karalius, pasinaudodamas savo draugyste su teisėjo dukra, per šį darė įtaką sprendimams dėl kontrabandininkų paleidimo į laisvę: teismui vadovavęs V. Karaliaus uošvis skambindavo savo kolegoms į Biržus ir Panevėžį dėl sulaikytų įtariamųjų paleidimo į laisvę. Vėliau šie teisėjai neteko darbo.

Dar 2009 m. Vilniaus apygardos teismas V. Karalių išteisino dėl nusikalstamo susivienijimo subūrimo ir vadovavimo, tačiau pripažino kaltu dėl didelio kiekio rūkalų kontrabandos. Už tai jam buvo skirta 2 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Šios bausmės jis neatliko – vėliau teismas jį lygtinai paleido į laisvę.

Tąkart prokurorai buvo nustatę, kad grupuotės nariai, besiversdami cigarečių kontrabanda, Latvijoje, Lietuvoje ir Kaliningrado srityje, buvo įkūrę tarptautiniais pervežimais užsiimančias cigarečių kontrabandai gabenti naudotas priedangos firmas, plėtojo konspiracinių sandėlių, kuriuose buvo perkraunami ir laikomi kontrabanda į Lietuvą įvežti stambūs didelės vertės cigarečių kroviniai, tinklą. Kontrabandai gabenti buvo sukurtas visas gabenimo įrankių ir priemonių technikos parkas.

Per Vakarų Europos šalis gabenant didelės vertės cigarečių krovinius kontrabandą vežę vilkikai buvo stebimi ir siekiant užtikrinti jų saugumą lydimi specialiais nusikalstamo susivienijimo veikloje naudotais lengvaisiais automobiliais. Pasak prokurorų, kontrabanda kaltinti nusikalstamo susivienijimo nariai turėjo ryšių ir teisėsaugos bei muitinės institucijose.

Kai Valstybės saugumo departamento ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai 2002-ųjų pradžioje sulaikė kontrabanda į Lietuvą ir iš jos į Vakarų Europos šalis gabenamus didelės vertės cigarečių krovinius, siekiant gauti informaciją apie planuojamas cigarečių kontrabandos sulaikymo operacijas, grupuotės nariai užmezgė ir palaikė ryšius su aukštas pareigas ėjusiu Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnu.

Be to, siekdama išvengti nusikalstamo susivienijimo veiklos išaiškinimo ši grupuotė per tarpininkus rinko duomenis apie VSD pareigūnų atliekamą operatyvinį grupuotės veiklos tyrimą ir ne kartą pateikė tyrėjams klaidinančias tyrimo versijas pagrindžiančius dokumentus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (28)