Arkikatedros požemiuose atrastų insignijų mokslininkai negali oficialiai įvardyti kaip lobio, tačiau L. Kontrimas į apibrėžimą ir rastų relikvijų svarbą Lietuvai žvelgia kiek paprasčiau. „Mes galime apibrėžimuose pasiklysti, bet istorine prasme, mūsų palikimo prasme, tai yra lobis. Tai didžiulė vertybė, – apžvelgdamas svarbiausias naujienas „Delfi“ laidoje „Jūs rimtai?“ kalbėjo L. Kontrimas. – Bet jo atvėrime nedalyvauja niekas iš oficialių žmonių. Nėra filmuojama. Bent jau mes nežinome. Nėra fotografuojama.“

Remiantis Lietuvos įstatymais, apie atveriamą slaptavietę turėjo būti informuotas Kultūros paveldo departamentas, tačiau tai nebuvo padaryta. Šis faktas, anot L. Kontrimo, taip pat temdo Lietuvai džiugaus atradimo istoriją.

Linas Kontrimas

Beje, XVI amžių menančios regalijos kartą jau buvo atrastos lenkų mokslininkų. Šie tarpukariu tyrinėjo arkikatedros požemius bei radę šias regalijas sužymėjo ir vėl paslėpė pasiremdami tuo, kad esą tai daroma saugumo sumetimais dėl karo. „Bet jie viską fotografavo. Nuo pirmo plytos išėmimo. Dar daugiau – dailininkai buvo pakviesti, kurie įamžino tokį dalyką, – kalbėjo L. Kontrimas. – Dabar viso to nėra.“

L. Kontrimas taip pat argumentavo, kodėl į visa tai dėmesį turėtų atkreipti prokuratūra. „Kultūros departamento vadas viešai pasakė, kad procedūros pažeistos“, – įvardijo L. Kontrimas ir pridūrė, kad kultūros ministras Šarūnis Birutis irgi galimai paskubėjo pasakyti, kad viskas buvo padaryta laikantis procedūrų. „Kas jį apgavo? – apie kultūros ministrą kalbėjo L. Kontrimas. – Ir ar tyčia tai padarė? Ar nepakišo kiaulės? Nes iš principo plika akimi matosi, kad yra pažeistos visos procedūros.“

Linas Kontrimas ir Kristina Pocytė Medutė

Arkikatedroje rasto lobio istorija virto tikru detektyvu, kai apie savo atradimus požemiuose pradėjo kalbėti restauratorius Saulius Poderis. Būtent jį L. Kontrimas vadina tikruoju lobio atradėju. „Aš pasekiau visą kelionę, kas kiek prisidėjo, kas atrado ir kas buvo tas žmogus, kuris atrankiojo iš visur informaciją ir parodė pirštu į konkrečią vietą“, – kalbėjo L. Kontrimas.

S. Poderio pavardė anksčiau yra skambėjusi byloje dėl juodosios archeologijos, tačiau istorikas L. Kontrimas turi tam pateisinimų. „Aš jums pasakysiu ne paslaptį, o elementarų dalyką. Tas, kas savyje turi šiek tiek istoriko gyslelę arba meilę savo praeičiai, patikėkite, gavęs šansą įsigyti, nežinau, gal kardo gabalą, kirvuką...“, – vardijo L. Kontrimas.

Linas Kontrimas

Istorikas ir komunikacijos specialistas dar kartą išvardijo kelis argumentus, kodėl prokuratūra turi tirti slaptavietės atvėrimą. „Kodėl buvo pažeistos procedūros, kodėl atvėrimo metu nėra filmuojama, fotografuojama, kaip iš principo 2009 metais, kai lietuviai nebuvo įleisti atlikti tyrimų, ten atsirado lenkų tyrėjai, kurie ten turėjo galimybę daryt nežinia ką. Tiesą sakant, mes ir po šiai dienai nežinome“, – vardijo L. Kontrimas.

Jei slaptavietės atvėrimas nebuvo užfiksuotas vaizduose, ar, L. Kontrimo nuomone, gali būti įtarimų, kad kažkas galimai galėjo dingti? „Didysis klausimas ir yra tame, – kalbėjo L. Kontrimas ir pabrėžė, kad klausimų yra ir dėl prieš beveik šimtą metų įvykusio lenkų atradimo, nors pastarasis ir buvo fiksuotas. – Yra hipotezė ir yra tikimybė, kad ten gulėjo ne tik tie trys karstai, bet dar du. Tai yra Vytauto ir Vytauto žmonos Onos, kurie yra dingę ir iš aprašų, ir taip toliau. O dabar žiūrėkite, kai yra taip nuo mūsų slepiama ir visiškai nerodoma tiesa, ar nelieka klausimas, kad galbūt ir Vytauto insigniijų nenorima atskleisti bei dangstomasi kažkokiais beviltiškais pasiteisinimais.“

Vilniaus arkikatedros požemiai

„Bažnyčia XXI amžiuje negali prisiimti tokios garbės sau ir galimybės reguliuoti istorijos atradimus. Tai jau praeitis. Nebe viduramžiai, – tvirtino istorikas L. Kontrimas. – Prokuratūros įsikišimas čia sudėliotų taškus ant i.“

Vilniaus arkikatedros požemiuose rastos XVI amžių menančios regalijos: trys karūnos, trys grandinės, medalionas, keturi žiedai, trys karsto lentelės, skeptras bei valdžios obuolys, kurie priklausė Lietuvos didžiajam kunigaikščiui, Lenkijos karaliui Aleksandrui Jogailaičiui, tai Jogailos anūkas. Ir abiem Žygimanto Augusto žmonoms: Elžbietai Habsburgaitei bei mylimajai Barborai Radvilaitei.

L. Kontrimas „Delfi“ eteryje svarstė, ar šioje istorijoje „nelėks Kultūros paveldo departamento vadovo galva, nes šis žmogus pasakė, kad viskas vyko ne taip, kaip turėjo vykti?“

Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijos

Dar svarbiau, anot L. Kontrimo, dabar išsiaiškinti, ar 2024 metų pabaigoje, atveriant slaptavietę, buvo surasti visi daiktai, kurie buvo aprašyti lenkų tyrėjų. „Ar nebus taip, kad dalis labai vertingų žiedų ar kažkokių smulkesnių dalykų tiesiog išnyks?“ – svarstė L. Kontrimas.

„Delfi“ laidoje „Jūs rimtai?“ kiekvieną savaitę apžvelgiamos svarbiausios savaitės naujienos. Visą laidą su L. Kontrimu galite rasti čia.

Laidą „Jūs rimtai?“ žiūrėkite penktadieniais, 21 val., „Delfi TV“ ir visada portale „Delfi“.