Susidarė antiekologinė bomba
T. Vaižganto g. 70- ojo namo bendruomenė kreipėsi į DELFI redakciją ir pasakojo, kad jų namas jau daugiau nei 40 metų skęsta nuotekose.
„Tikra antiekologinė bomba susidarė T. Vaižganto g. 70- ojo namo rūsiuose, Utenoje. Po namo pridavimo 1973 m. fekalijos tekėjo į pirmojo aukšto butus, o UAB „Utenos butų ūkis“, valdomas Utenos rajono savivaldybės, vietoj to, kad sutvarkytų nuotekų tinklų problemą, išvedė iš kanalizacijos stovo vamzdį tiesiai į rūsį, kur šiuo metu ir bėga visi nešvarumai“, - pasakojo daugiabučio bendruomenė.
Pasak bendruomenės, daugiabučio savininkams siūloma problemą spręsti už savo lėšas: „2016 birželio 16 d. vyko T. Vaižganto g. 70-ojo namo susirinkimas, kuriame dalyvavo butų savininkai, UAB „Utenos butų ūkio“ atstovas, administruojantis minėtą namą ir Utenos rajono savivaldybės atstovė. Pastarieji asmenys pareiškė, kad UAB „Utenos butų ūkis“, remiantis įstatymu, nekeis susidariusios situacijos už butų savininkų per eilę metų įneštas lėšas, nes to daryti negali. UAB „Utenos butų ūkio“ administracija T. Vaižganto g. 70-ojo namo gyventojams siūlo nuotekų tinklų problemą spręsti už savo lėšas, tačiau butų savininkai nesutinka, kadangi namas 1973 m. buvo jau priduotas su esama problema, o ir kas mėnesį mokami pinigai už „techninę priežiūrą“ naudojami ne priežasčiai pašalinti, o pasekmėms glaistyti.“
Gyventojus dar labiau nustebino rūsiuose atsiradusios ir užpiltos pjuvenos: „Prieš minėtą 2016 birželio 16 d. susirinkimą UAB „Utenos butų ūkio“ atstovai rūsyje užpylė pjuvenų, UAB „Utenos butų ūkio“ atstovas, administruojantis minėtą namą Stasys Alekna teigė, kad pjuvenos užpilamos, nes skystų srūtų kitaip neišveši. Tačiau 2016 liepos 11d. akivaizdžiai visos nuotekos įsigėrė, bet jų vėl niekas netvarko. Gyventojams, žinoma, rūsiai reikalingi. Todėl, kol vyko ir vis dar tebevyksta susirašinėjimai su valdininkais, rūsio laiptinėje tekančias fekalijas tvarkomės patys, praėjimą pasidarome patiesdami lentas ar plytas, tačiau net nuolatinis rūsio laiptinės vėdinimas nepašalina esamo kvapo.“
Gyventojai norėtų, kad „Utenos butų ūkis“ padengtų bent dalį nuotekų sistemos keitimo kainos: „Apibendrinant situaciją, kyla klausimas, kodėl UAB „Utenos butų ūkio“ administracija nesileidžia į jokias diskusijas (pvz., dalinį lėšų padengimą) ir nesiima jokių veiksmų? Gal tiesiog jiems tai nenaudinga? Juk vienas avarinės tarnybos iškvietimas kainuoja 6,45 euro, o kartais kviečiame po du kartus per mėnesį. Taip, mums, realiai papildomai pinigų už iškvietimą neskaičiuoja, tačiau jie „nurašo“, kad buvo vykdyta veikla ir pasiima iš „technikinės priežiūros“ pinigų, kuriuos mokame kas mėnesį.“
Gyventojai turi tvarkytis už savo lėšas
„Utenos butų ūkio“ direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas DELFI teigė, kad problema yra įsisenėjusi, tačiau gyventojai turi už savo lėšas tvarkytis vamzdžius ir į techninės priežiūros kainą tai neįeina. Pasak pašnekovo, problemą išspręstų renovacija.
„Situacija yra tokia, kad pakankamai dažnai kemšasi nuotekų tinklai, mes perklotume nuotekų sistemą už gyventojų lėšas, tačiau jie savo skundais nori, kad jiems viskas būtų padaryta nemokamai. Dabar buvo nuspręsta daugiabutį namą renovuoti, taigi yra numatoma keisti nuotekų tinklus, bet gyventojai galės to atsisakyti“, - kalbėjo B. Šaukeckas.
Pasak pašnekovo, gyventojai problemą galėjo išspręsti jau seniai, jeigu to norėtų: „Ten yra išvestas vamzdis į rūsį, jeigu jo nebūtų, užsikimšus nuotekų tinklams, nuotekos kiltų į pirmą aukštą. Mes nuvežame ten pjuvenų, kad susigertų nuotekos į jas ir tada išvežame. Dabar šiek tiek pavėlavome išvežti, nes susirgo atsakingas asmuo, aš šitą pripažįstu. Bet problema galėtų būti išspręsta jau seniai, jeigu gyventojai norėtų. Už visus darbus juk mokama papildomai, vamzdžių keitimas neįeina į priežiūros kainas. Mes jau perklojome gal 10 namų nuotekų tinklus už gyventojų lėšas, vienam namui juk negalime daryti išimties.“