Premjeras G. Kirkilas DELFI tvirtino, jog kol kas jokios derybos nevyksta. „Mes esame atviri visiems“, - jis kelis sykius pakartojo DELFI, klausiamas apie vienokią ar kitokią koaliciją.
Paminėjus Rolando Pakso vadovaujamą partiją „Tvarka ir teisingumas“ bei „darbiečius“, socdemų lyderis neatmetė galimybės derėtis su šiomis partijomis, kaip ir su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais, jei ši politinė jėga atsisakys kai kurių savo ambicijų.
Kai kurie DELFI kalbinti politikai teigė, jog minėta keturių partijų koalicija, prie jos prisijungus kitų politinių jėgų atstovams, pateksiantiems į Seimą vienmandatėse apygardose, būtų visai tikėtina. Pašnekovų duomenimis, ji jau formuojama, nors formaliai derybos iki šiol neprasidėjo. Šią koaliciją esą gali mėginti išardyti tiek konservatoriai, tiek „tvarkiečiai“.
Tokios koalicijos galimybę pripažino ir valstiečių liaudininkų lyderė K. Prunskienė. Valstiečių liaudininkų sąjungos pirmininkė Kazimira Prunskienė mano, kad būsimąją koaliciją jos partija galėtų sudaryti su socialdemokratais, socialliberalais, Darbo partija ir Arūno Valinsko vadovaujama Tautos prisikėlimo partija. Kita vertus, politikė neatmeta galimybės, kad "valstiečiams" gali tekti pasitraukti į opoziciją.
"Strategiškai mąstant, koalicija galėtų būti vidurio kairioji. Tradiciškai palankiai žiūrime į koaliciją su socialdemokratais, su Naująja sąjunga, kalbamės su Darbo partija. Paskutiniai debatai parodė, kad dėl programinių dalykų mes galime gerai sutarti. Draugiškai mus pakalbino ir Tautos prisikėlimo partijos vadovas A. Valinskas. Į tokią koaliciją "netelpa" konservatoriai, kurie ir patys turbūt tokios minties nepuoselėja, sunku įsivaizduoti ir Liberalų sąjūdį, nors su liberalcentristais dirbame ir dabar", - Eltai pirmadienio paryčiais sakė K. Prunskienė.
Politikė taip pat kategoriškai neatmetė galimos koalicijos su partija Tvarka ir teisingumas, nors neslėpė nuoskaudų dėl "aštroko puolimo" rinkimų kampanijos metu.
Preliminarūs rinkimų rezultatai rodo, kad socdemai, „darbiečiai“, valstiečiai liaudininkai ir vadinamoji žvaigždžių partija Seime turėtų gauti bent 42 mandatus. Jų skaičius gali gerokai išaugti po antrojo turo.
V. Uspaskichas mato bendradarbiavimą tarp „darbiečių“, valstiečių liaudininkų ir socialliberalų
Valstiečių liaudininkų sąjungos būstinę aplankęs V. Uspaskichas partijos lyderę pasveikino bučiniu ir pirmiausia pasivaišino lašiniais. „Pas jus skaniau, tikri valstiečiai“, - šypsojosi V. Uspaskichas.
V. Uspaskichas aiškino matąs bendradarbiavimą tarp „darbiečių“, valstiečių liaudininkų ir socialliberalų. „Antrame ture norėtųsi palaikyti „valstiečių“ kandidatus, užtikrinti jų palaikymą, kalbėsime apie palaikymą su Naująja sąjunga. Kai kuriose apygardose, nepasiant kritiško konservatorių požiūrio į mus, numatėme palaikyti juos kai kuriuose apygardose prieš parsidavėlius“, - kalbėjo jis.
Darbo partijos vadovas aiškino, kad su valstiečiais liaudininkais galėtų eiti į koaliciją. Paklaustas, ko atvyko pas šią partiją, teigė norėjęs pasveikinti, mat K. Prunskienė – dukros krikštamotė.
Prie stalo kartu su V. Uspaskichu ir K. Prunskiene prisėdo ir buvęs užsienio reikalų ministras, vienas iš socialliberalų lyderių Antanas Valionis. Prieš tai jis buvo užsukęs ir į Darbo partijos būstinę.
„Analizuojame situaciją. Dar per anksti kalbėti apie galutinius rezultatus (...) Panašios ideologijos, tad galėtų kartu dirbti, tačiau dar jokios derybos ir konsultacijos nevyksta. Galėtų dirbti su socialliberalais, socialdemokratais ir Darbo partija, tačiau sunkiau įsivaizduoja darbą su konservatoriais ir „neperprasta“ Tautos prisikėlimo partija", - sakė A. Valionis.
A. Valinskas valdžioje mato trijų partijų koaliciją
Prieš keletą mėnesių sukurtos Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas Seime po rinkimų mato galimą trijų partijų koaliciją. Tačiau tvirtina jokių susitarimų su kitomis partijomis nesudaręs, nors ir „kalbėjęs su beveik visais".
„Kol kas vyksta konsultacijos ir aš šnekėjau beveik su visų partijų pirmininkais, išskyrus, „Tvarkos ir teisingumo" ir visi laukia rezultatų. (...) Jeigu taip eis, kaip ir toliau, gali užtekti trijų partijų, kad susidarytų valdančioji koalicija. Tai yra normalu, nes jai reikia dirbti, o ne ginčytis", - paklaustas, gal jau apsitarta dėl galimos koalicijos rėmų, kalbėjo jis.
Kiek po vidurnakčio jo partijai laikantis ketvirtoje vietoje žinomas laidų vedėjas ir televizijos prodiuseris pripažino tokių rezultatų ir tikėjęsis.
„Kol kas neskubėkime, palaukime, nesidžiaukime", - ramino A. Valinskas.
Jo vadovaujama partija, lyderio manymu, balsų gavo ne tik iš kitų partijų pabėgusių rėmėjų, bet ir dėl padidėjusio rinkėjų aktyvumo.
„Mes einame tam, kad cirkas pasibaigtų, o tai, kad kai kuriuos darbus darome su šypsena, nereiškia, kad darome nerimtai", - paklaustas, ar bus daugiau linksmybių Seime, sakė jis.
Politikos debiutantas pripažino nesulaukęs nė vienos partijos lyderio skambučio su sveikinimais dėl sėkmingo debiuto, o pats pripažino pasveikinęs Tėvynės sąjungos lyderį Andrių Kubilių.
V. Landsbergis: mažumos Vyriausybė - kitiems neprieštaraujant?
Tuo tarpu rinkimuose kol kas pirmaujantys konservatoriai-krikdemai atrodo koalicijų pasjansą dėlioja arba „po kilimu“, arba galimų koalicijų partnerių yra apeinami – viešbutyje, kur laukiama rinkimų rezultatų, kitų partijų lyderiai nepasirodė, o partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis prakalbo apie mažumos vyriausybę.
„Aš pirmiausia noriu pamatyti rezultatus ir išgirsti apie kitas koalicijas, kurios jau iš anksto buvo sudarinėjamos. Jeigu jos krepšyje turi aiškią daugumą, tai nelabai yra dėl ko kankintis spėliojant, kaip sudaryti mažumą“, - žurnalistams sakė konservatorių-krikdemų patriarchas.
Paprašytas patikslinti, V. Landsbergis sakė, kad iš anksto sudarinėjamomis koalicijomis jis laiko nušalintojo prezidento Rolando Pakso „tvarkiečius“ bei Viktoro Uspaskicho „darbiečius“ – esą apie draugystes jie yra pareiškę ir viešai, o kur dar apsilankymai partijų sąskrydžiuose.
Klausiamas apie vaivorykštės koaliciją su socialdemokratais, europarlamentaras taip pat entuziazmu netryško: „Tai priklausytų nuo jų. Tai yra, aš manau, kad yra fundamentalių buvusių komunistų, kurie priešintųsi tokiam variantui, ir yra pažangesnių socialdemokratų, kurie nesipriešintų“.
V. Landsbergis kelis kartus paminėjo mažumos ministrų kabinetą. Jo teigimu, tai įmanomas variantas, jeigu neprieštarautų kitos partijos, o prieštarauti jos gali ir nenorėti, ypač turint mintyse pakankamai sunkią Lietuvos ekonominę ir finansinę padėtį.
„Jeigu mes gautumėm daugiausiai tarp visų partijų, nors to žinoma nepakaks daugumos Vyriausybei, gali būti minčių pabadyt formuot mažumos vyriausybę kai kurioms kitoms partijoms nesipriešinant. Kai kas gali galvoti, kadangi laikai labai sunkūs, tegul TS-LKD pasiskandina. Gali taip būti“, - galimybės neatmetė V. Landsbergis.
Tuo metu kalbėdamas apie A. Valinsko vadovaujamą žvaigždžių partiją V. Landsbergis prasitarė, jog šioje partijoje yra ir „neblogų žmonių“: „Yra gerų specialistų, kurių A. Valinskas surado, įtraukė kai kuriose vietose, kai kuriuose miestuose. Tai nereiktų iš anksto dėti kryžiaus. Bet kur jie prisidės, tai čia jų reikia klausti. Jie laikomi tokiais šposininkais ir jų kampanija man nebuvo simpatiška. Bet geriau turėti kokį nors humorą, nei jokio. Kaip, pavyzdžiui, R. Paksas ir jo kampanija yra kažkokios suakmenėjusios būtybės, iškasenos“.