Oficialiai to niekas nepatvirtina, bet teisingumo ministras Remigijus Šimašius, neseniai susitikęs su Kalėjimo departamento direktoriumi Sauliumi Vitkūnu, pabrėžė, kad suimtųjų ir kalinių turi būti kuo mažiau.
Seimo narių laukia ir amnestijos įstatymo projekto svarstymas – paskutinėmis praėjusios kadencijos Seimo darbo dienomis jį pateikė Antanas Valionis.
„2009 m. bus minimas Lietuvos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose tūkstantmetis. Ši sukaktis reikšminga visam Lietuvos valstybingumui. Atsižvelgiant į šios istorinės datos svarbą visai lietuvių tautai bei humanizmo principus, Lietuvos Seimui teikiamas amnestijos įstatymo projektas “, – projekto aiškinamajame rašte teigė jo autorius.
Įstatymo projektu siūloma nuo bausmės atleisti asmenis, kurie yra padarę baudžiamuosius nusižengimus, jei bausmės dar nepradėtos vykdyti. Taip pat nuo bausmės būtų atleista dalis asmenų, kurie yra padarę apysunkius ar nesunkius tyčinius ar dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus, jei dėl šių nusikalstamų veikų nepriimtas kaltinamasis nuosprendis.
A. Valionio pateiktame projekte taip pat siūloma daliai kalinių sutrumpinti bausmės laiką.
„Pirmiausia turiu pasakyti, kad tai ne teisingumo ministro kompetencija ir tos informacijos bei sprendimo nevaldome iki galo. Žinau tik tai, kad buvo planuota tūkstantmečio proga dalį kalinių paleisti anksčiau amnestijos pagrindu. Ir apie tai kalbama. Paprastai ypatingų valstybei dienų minėjimo proga būna daromos tokios akcijos. Manau, kad šį kartą prie to prieisime“, – paklaustas, kiek kalinių planuojama paleisti kitais metais, kalbėjo teisingumo ministras R. Šimašius.
Ministro teigimu, Vyriausybės programoje numatyta peržiūrėti bausmių sistemą ir siekti, kad Lietuvoje mažėtų kalinių skaičius, tačiau tai neturi būti daroma vienu mostu ir neatsakingai.
Anot jo, amnestijos įstatymas sutaupyti padėtų, bet nedaug – susitaupys tik kalinių „suvalgomos“ išlaidos, o įkalinimo įstaigų personalo nesumažės.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 8 tūkst. nuteistųjų ir suimtųjų. Dar beveik tiek yra Kalėjimo departamentui pavaldžių pataisos inspekcijų įskaitose.
Vienam nuteistajam valstybė skiria apie 64 litus dienai, per metus vienam prasikaltėliui išlaikyti reikia 23,3 tūkst. litų.