Ekspremjeras Andrius Kubilius mano, kad prezidentas EVT regi kaip vietą, kurioje gali tik „atstovauti“, o ne dirbti. Visgi politikas akcentuoja, kad šios situacijos pernelyg sureikšminti nereikėtų, nes, pasak jo, Lietuva išgyveno ir didesnes krizes nei prezidento buvimą EVT.
Tuo tarpu buvęs premjeras Saulius Skvernelis mano, kad atsinaujinusi įtampa dėl atstovavimo EVT tėra dirbtiniu būdu keliamas konfliktas. Opozicijai priklausantis politikas įsitikinęs, kad geriausiai Lietuvos interesus EVT atstovautų prezidentas Gitanas Nausėda.
„Prezidentas per du ar tris metus, kiek čia jau jis dirba, parodė, kaip jis dirba. Kažkokių ypatingų vilčių, kad reikalai gali pasikeisti, nebeturim. O tai, kad prezidentas Vadovų Tarybą mato kaip vietą tik „atstovauti“, o ne dirbti, tai mes to nepakeisime“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį teigė A. Kubilius.
„O ginčytis toliau, kas čia turi ir kaip atstovauti nematau didelio reikalo, kaip ir aiškintis su prezidentu, kaip jis mato savo darbą toje Vadovų Taryboje. Kaip yra, taip yra, išgyvenamoje ne tokias krizes, išgyvensime ir prezidento buvimą Europos Vadovų Taryboje“, – taip pat pažymėjo jis.
Visgi ekspremjeras S. Skvernelis laikėsi kiek kitokios pozicijos. Pasak jo, tinkamiausiai Lietuvai EVT atstovautų G. Nausėda.
„Šiuo metu klausimas keliamas, man atrodo, tik dėl to kad būtų keliamas, kad būtų daromas dirbtinis konfliktas. Ir jau šiuo atveju, praėjus tiek laiko po šios Vyriausybės veiklos, kažkaip norisi stoti į prezidento pusę ir jo argumentus girdėti. Šią Vyriausybę sunku leisti į tarptautinį formatą atstovauti Lietuvą, nes atstovaujami yra dažnai ne Lietuvos interesai, bet vienos partijos interesai“, – „Žinių radijui“ akcentavo S. Skvernelis.
„Todėl prezidento pasakymas, kad norint kažkur važiuoti reikia turėti idėjų ir sprendimų yra labai taiklus. Nes mes matome, kad ir per šią paskutinę krizę Vyriausybė ir jos ministrai nei idėjų, nei pasiūlymų neturi“, – pridūrė jis.
Savo ruožtu buvęs premjeras Gediminas Kirkilas mano, kad kiekvieną kartą sprendžiama, kas atstovautų Lietuvai EVT, turėtų būti pagal klausimų pobūdį.
„Ir dabar galima nesunkiai pasidalinti, todėl kad būna apie 4 Vadovų Tarybos per metus. Bent viena iš jų, o kartais net ir dvi yra skiriamos užsienio politikai. Tai šiuo atveju turėtų važiuoti prezidentas. Bet kai svarstomi tokie ūkiniai klausimai, už kuriuos pilnai atsakinga Vyriausybė, tai, aš manau, kad visiškai būtų normalu, taip ir daro kai kurios šalys, kad dalyvauja premjeras“, – „Žinių radijo" laidoje svarstė jis.
ELTA primena, kad G. Landsbergis praėjusios savaitės trečiadienį užsiminė, jog, siekiant Lietuvai tinkamo sprendimo dėl išaugusių elektros kainų, būtų gerai, kad ne prezidentas, bet premjerė važiuotų į artimiausią Europos Vadovų Tarybą. Tokią poziciją G. Landsbergis išsakė komentuodamas šalies vadovo išsakytą poziciją, kad jis vertins tai, kaip energetikos ministrui Dainiui Kreiviui toliau seksis derėtis ES ir Švedijoje dėl Lietuvai svarbių sprendimų elektros energijos sektoriuje.
Savo ruožtu prezidentas, reaguodamas į užsienio reikalų ministro siūlymą, akcentavo, kad jis yra vienintelis tiesiogiai visų Lietuvos Respublikos gyventojų renkamas politikas, o savo konstitucinių funkcijų taip pat nėra nusiteikęs niekam deleguoti. Be to, pažymėjo prezidentas, siekiant važiuoti į Briuselį spręsti išaugusių elektros kainų problemų, reikia būti pasiruošusiam. O dešiniųjų Vyriausybė, žurnalistams teigė šalies vadovas, tokia nėra. Anot jo, šiuo metu Ingridos Šimonytės vedamas Ministrų kabinetas neturi jokių konkrečių pasiūlymų.
Į tokią išsakytą poziciją netruko sureaguoti ir premjerė. Pasak jos, būtų gerai, jei prezidentas ne tik mokytų kitus kaip elgtis, bet ir pats prisiimtų deramą atsakomybę.