Ji pasakojo, jog protestai šalies miestuose vyksta jau beveik mėnesį. Ir protestuojančių asmenų kiekiai nesikeičia, tikino pašnekovė.

„Tad galite įsivaizduoti, jog kiekvieną dieną besirenkant gatvėse sunku išlaikyti tolygią dinamiką. Trečią protestų savaitę atrodė, kad į juos besirenkančių žmonių kiekiai mažėja. Bet protestai yra nepaprastai išsklaidyti – renkasi įvairiausios grupės. <...> Paskutinėmis dienomis matėme, kad minios renkasi toliau, vis dar auga, nemažėja ir neslopsta. Žmonės yra pasiruošę išlaikyti šią nepasitenkinimo išraišką, protestus.

Žmonės nusiteikę gana ilgam procesui. Šį savaitgalį mes laukiame gal kažkokių ryškesnių įvykių, kai prezidentė baigia savo kadenciją, naujasis prezidentas turėtų būti inauguruotas. Kažin, ar šiuo sekmadieniu politinė krizė Sakartvele taip ir užsibaigs“, – įžvalgomis Žinių radijo eteryje dalijosi Sakartvelo politikos instituto direktoriaus pavaduotoja R. Skardžiūtė–Kereselidze.

Ji prognozavo, kad ši situacija šalyje tęsis „gana ilgai“.

Pašnekovė tvirtino, jog dabartinė valdančioji Sakartvelo partija jau dabar susiduria su legitimumo krize.

„Tiek šalies viduje, tiek ir už šalies ribų – tarptautinėje erdvėje. Štai, prieš keletą dienų Europos Aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo registras nutraukė Sakartvelo registraciją dėl politinio spaudimo aukštojo mokslo sistemai ir institucijoms, kuris tęsiasi ganėtinai ilgai. Bet šį sprendimą išprovokavo būtent šie įvykiai. Tarptautinėje erdvėje mes irgi girdime apie galimas sankcijas iš JAV, kalbama apie paramos Sakartvelui nutraukimą, kandidatės statusą ES sustabdymą.

Jiems bus sunku išsilaikyti, tęsti toliau šios šalies valdymą. O šį sekmadienį vyks naujojo šalies prezidento inauguracija, į ją nėra kviečiami Vakarų šalių ambasadoriai, ji vyks tik parlamente ir vietos valdžios atstovų rate. Prezidentė ruošiasi nesitraukti. Pasižiūrėsime, ką tai reiškia. Turbūt bus ir tam tikrų fizinių konfrontacijų“, – prognozavo Žinių radijo laidos „Ryto espresso“ pašnekovė R. Skardžiūtė–Kereselidze.

Sakartvele tęsiasi protestai

Ji taip pat pridūrė, jog opozicijos lyderiai jau yra pareiškę pasiruošę likti Prezidentūroje ir po gruodžio 29 dienos, būti kartu su nesitraukiančia prezidente S. Zurabišvili.

„Jeigu valdžios institucijos norėtų perimti patį pastatą, instituciją, turėtų fiziškai patraukti žmones, kurie ten bus susirinkę. Tai sukeltų didelių problemų šalyje dar papildomai: tiek demonstracijų bangą, tiek galima sulaukti ir realaus smurto“, – kelis galimus scenarijus nupasakojo Sakartvelo politikos instituto direktoriaus pavaduotoja R. Skardžiūtė–Kereselidze.

Į kalbas apie galimas sankcijas valdančioji Sakartvelo partija reaguoja kol kas tik politiniais pareiškimais.

„Valdančioji partija yra užsiėmusi tokia gynybinę poziciją – nepripažįsta suklydusi. Taip pat aplink save stengiasi telkti stambius vietos verslininkus, jų paramą. Galimoms sankcijoms jie irgi ruošiasi iš anksto: buvo pakeista visa eilė įstatymų. <...> Taigi, stengiasi jie kažkaip apsisaugoti, apsaugoti ekonomiką. Ir neaišku, kiek ilgai tai truks. Nes Sakartvelas yra globaliai susijęs su tarptautine ekonomine sistema. Kol kas matome tokius politinius pareiškimus, nes ir sankcijos buvo daugiau simbolinės“, – Žinių radijo laidoje kalbėjo pašnekovė.

Lietuva dėl žmogaus teisių pažeidimų, malšinant protestus Tbilisyje, Lietuva pirmomis gruodžio mėnesio dienomis pritaikė ribojamąsias priemones 11 Sakartvelo politikų ir uždraudė jiems atvykti į šalį. Jas pašnekovė irgi vadino simbolinėmis, nors teigė, jog užsienio parama itin svarbi protestuotojams.

„Manau, kad šis žingsnis buvo labiau bandymas parodyti kryptingą Lietuvos poziciją, paskatinti kitas šalis imtis žingsnių. Nes Lietuva turbūt neturi tokių svertų, kaip didesnės ES šalys, ar JAV. Tai buvo svarbu tam, kad būtų galima palaikyti šią pasipriešinimo dvasią ir pačioje šalyje. <...>

Norint pasiekti pokyčių šioje šalyje reikia didelio spaudimo tiek iš išorės, tiek ir iš vidaus. Ir panašu, kad tam dar neatėjo pabaiga, neatėjo kulminacija.

Tiek ekonomika laikosi, valdžios jėgos struktūros lemia valdančiąją partiją, jie yra pasiruošę išlaukti. Vyksta ir informacinis, nervų karas – kuri pusė išsilaikys ir atstovės ilgiau“, – Žinių radijo laidoje „Ryto espresso“ sakė pašnekovė R. Skardžiūtė–Kereselidze.

Ji kartu teigė, jog tai yra ne dienų, savaičių, „o mėnesių klausimas“.

Sakartvelą neramumai krečia nuo tada, kai prorusiška valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio mėnesį vykusiuose ginčijamuose rinkimuose. Šalies vyriausybė neseniai taip pat pareiškė, kad iki 2028 m. sustabdys derybas dėl stojimo į ES, o tai sukėlė naują protestų bangą.

Valdžios institucijos į demonstracijas reaguoja griežtai – mitinguojantys kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.