„Dabar vyksta teismų procesas dėl „Laisvės kalvos“ projekto. Aš, kaip ministras, žiūrėsiu, kokie bus rezultatai, kokios bus teismų išvados, ar čia yra tam tikrų paveldosaugos, procedūrų pažeidimų, ar nėra. Bet man labai norisi sutarimo, kad sunkiai, bet vis dėlto tą sutarimą pasiektume“, - „Žinių radijui“ trečiadienį sakė kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.
Pasak M. Kvietkausko, sprendimą reikia priimti dėl labai svarbios miesto vietos ir esą normalu, kad vysta daug diskusijų. „Mes sprendžiame dėl tikrai labai svarbios erdvės. Vilniaus ir kitų miestų istorijoje yra daug pavyzdžių, kai tos diskusijos būna tikrai ilgos, karštos. Man atrodo, kad tai beveik simptomiška“, - sakė ministras.
Kartu M. Kvietkauskas pažymėjo, kad pagrindinė Vilniaus reprezentacinė aikštė vis dėlto yra ne Lukiškių, o Katedros aikštė.
Reaguojant į partizano ir politinio kalinio Jono Kadžionio-Bėdos pasisakymą iškilmingame Sausio 13-osios minėjime Seime, parlamentinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas paragino valdančiuosius nedelsti ir nacionaliniu teisės aktu įtvirtinti pagrindinės valstybės reprezentacinės Lukiškių aikštės statusą ir turinį.
Laisvės premiją atsiėmusių septynių Lietuvos partizanų vardu kalbėjęs Jonas Kadžionis-Bėda pasmerkė valdančiųjų elgesį dėl nederamo Lukiškių aikštės tvarkymo pagerbiant ir įamžinant Lietuvos laisvės kovas valstybės simboliu - Vyčiu. Partizanas pakvietė valdančiuosius imtis atsakomybės dėl tinkamo aikštės sutvarkymo.
Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro skelbtoje memorialo atrankoje laimėjęs Andriaus Labašausko projektas „Laisvės kalva“ supykdė antroje vietoje likusios, realistinės Vyčio skulptūros autorius ir šalininkus. Šie kreipėsi į teismą, remdamiesi Seimo priimta rezoliucija, kad kovotojų už Lietuvos laisvę memorialas turėtų būti su Vyčio skulptūra, taip pat paveldosaugininkų išaiškinimu, kad A. Labašausko kūrinys keistų aikštės reljefą, pripažintą vertingąja aikštės savybe.