Pasak ministro, Talibanui užėmus Kabulą, tarptautinė bendruomenė susidurs su nauja geopolitine realybe ir naujais iššūkiais.

„Antra auka po humanitarinės bus sumažėjusi sąjungininkų vienybė. To negalime leisti. Kaip niekada svarbu išlaikyti transatlantinę vienybę“, – Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pranešime antradienį sakė G. Landsbergis.

„Kartu su JAV ir kitais mūsų partneriais būtina sutarti dėl tolesnių veiksmų bei būsimų santykių su naująja Talibano dominuojama administracija Afganistane, stengiantis atsverti autoritarinių valstybių įtaką regione“, – pabrėžė jis.

Taip Lietuvos diplomatijos vadovas kalbėjo po antradienį vykusios ES užsienio reikalų tarybos, skirtos aptarti situaciją Afganistane.

Pasak ministro, ES skubiai reikia naujo strateginio požiūrio į išorės migraciją ir ES išorės sienų apsaugą, nes yra didelė tikimybė, kad išaugs migracijos ir pabėgėlių srautai iš Afganistano.

„Viena vertus, turime aktyviai padėti žmonėms, kuriems reikia pagalbos, kita vertus, turime ryžtingai saugoti savo išorės sienas, kai neteisėta migracija yra naudojama kaip politinis ginklas prieš vertybinę ES vykdomą užsienio politiką. Turime būti pasiruošę atremti tokias hibridines atakas“, – sakė G. Landsbergis.

Į Lietuvą šiais metais jau yra atvykę daugiau kaip 80 migrantų iš Afganistano. Ministras teigia, kad Lietuva, solidarizuodamasi ir koordinuodama veiksmus su partneriais, yra pasirengusi priimti afganistaniečių vertėjų ir jų šeimos narių.

Užsienio reikalų ministerija renka duomenis apie šiuo metu Afganistane esančius Lietuvos piliečius, jiems rekomenduota susisiekti su artimiausia ES atstovybe šalyje.

Savaitgalį Talibanas įžengė į Kabulą – paskutinį neužimtą šalies didmiestį – ir perėmė šalies kontrolę. Iš Afganistano pabėgęs šalies prezidentas Ashrafas Ghani (Ašrafas Ganis) pareiškė, kad sukilėliai laimėjo 20 metų karą.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (224)