„Iš tikrųjų, ketvirtadienį jau matėme, kad antrą kartą pakilus dideliam susirgimo lygiui <...> ir tikrai didelių mirčių [skaičiui], tikrai buvo matoma, kad bus įvesta nepaprasta padėtis. Žmonės dar dvejojo, galvojo gal tai yra tik gandai, tačiau dalis Vyriausybės taip įeina į šitą komisiją ir tikrai matėme, kad tai bus daroma.
Pacientų vis daugėja, ligoninės užimtos, medicinos darbuotojai susirūpinę, nes nevyksta operacijos, nevyksta kiti dalykai, tai iš tikrųjų stabdo visą procesą. Mažas pasiskiepijimas, vos iki 60 proc., parodė, kad vis dėlto reikia sugriežtinti ir kad tai bus daroma. Taigi, pirmadienį buvo jau patvirtinta“, – pasakojo jis.
Pasak R. Žalnieriaus, iš tikrųjų, kilo nedidelis sąmyšis, nes į didelius prekybos centrus neįleidžiami žmonės be sertifikatų, bankuose ir kitur darbuotojai nemokėjo jų skenuoti. Todėl, tęsė jis, vyresni žmonės turėjo dėl to problemų.
Latvijoje abejomis vakcinų dozėmis paskiepyta apie 47 proc. populiacijos, Lietuvoje – 59 proc. Paklaustas, kas lėmė dar lėtesnį vakcinacijos tempą Latvijoje, R. Žalnierius atsakė, kad žmonės paprasčiausiai dar bijo.
„Nepasitiki ta vakcinacija, tačiau jau matomos tendencijos, kad įvedus tokį įstatymą, jog nuo lapkričio 15 d. žmonės negalės eiti į darbus, jeigu neturės persirgimo arba vakcinacijos sertifikatų, vis daugėja, kiekvieną dieną skaičius kyla.
<...> O nuo kitos savaitės žmonės galės gauti darbovietėse nemokamis testavimus, o po tos savaitės jau turės patys mokėti. Aš manau, kad vis dėlto žmonės dar skeptiškai žiūri į tai ir kaip pats ministras pirmininkas sakė, kad jeigu bus pasiskiepiję bent jau 75 proc., tai bus šuolis į priekį. Tačiau tai dar sunkus darbas, kuris jau vykdomas sparčiai pusantrų metų“, – kalbėjo jis.
R. Žalnieriaus teigimu, kol kas drastiškai norinčių pasiskiepyti skaičius neišaugo, tačiau mano, kad po papildomų skatinimų skiepytis norinčių skiepytis skaičius padidės. Latvijos lietuvių bendruomenės pirmininkas sako, kad ribojimai labiau atsisuko į neskiepytus žmones, kurie neturės galimybių lankytis kavinėse, dideliuose prekybos centruose, renginiuose ir kitur, kur bus reikalingas galimybių pasas.
„Tačiau bus apribojimai taikomi ir pasiskiepijusiems žmonėms. Jeigu bus renginiai, tai jie turės turėti kaukes, laikytis atstumų ir visa tai susiję su tos situacijos gerinimu.“
Jis pridūrė, kad yra teigiama, jog Vyriausybė sutrumpins didžiųjų prekybos centrų darbo laiką ir savaitgalį bus galima nusipirkti tik būtiniausių prekių.
„Teko girdėti labai daug atvejų, kai labai nusistatę priešiškai žmonės teigė, kad išeis iš darbo, nedirbs ir jų neprivers [laikytis ribojimų]. Kiti žmonės yra nusiteikę labai ryžtingai, kad viskas eis į priekį, vakcinuosis, kam reikia, ir problema bus įveikiama.
Tačiau kol kas nėra nei streikų, nei mitingų, ta tema nėra kalbama, bet aš manau, kad ateityje dar viskas įvyks, nes tai dar tik pradžia. Po vakar paskelbimo žmonės sureaguos, manau, taikiai ir sklandžiai spręs tą problemą.“
Vis dėlto jis nurodė, kad tokios 100 Eur paskatos senjorams Latvijoje nėra, bet švietimo įstaigose, jeigu buvo pasiskiepiję daugiau nei 80 proc. darbuotojų, buvo skiriamos premijos.
„Tai iš tikrųjų parodė, kad dauguma švietimo įstaigų buvo paskatintos ir pasiskiepijo.“