„Manau, kad turime vadovautis ir naujausia informacija apie samdinių pervežimą į Baltarusiją ir turėtume ją vertinti rimtai. Turime pasirengti visiems galimiems scenarijams“, – trečiadienį Prezidentūroje surengtos spaudos konferencijos metu žurnalistams sakė E. Rinkevičius.
Latvijos vadovas neatmetė, kad Aliaksando Lukašenkos režimas gali pasinaudoti „Wagner“ samdiniais kaip dar vienu hibridinio karo prieš Baltijos valstybes instrumentu.
„Šiuo metu „Wagner“ samdiniai kol kas nekelia tiesioginės iš aiškios grėsmės Latvijos saugumui. Tačiau, negalime atmesti tokio scenarijaus, kad gali prasidėti kokie nors hibridiniai veiksmai“, – dėstė politikas, primindamas, kad Latvijai ir Lietuvai teko atlaikyti ir atremti Minsko organizuotus neteisėtų migrantų srautus.
E. Rinkevičius patikino, kad Latvijos ir Lietuvos saugumo tarnybos nuolat bendradarbiauja, siekiant tinkamai vertinti „Wagner“ judėjimą Baltarusijoje ir užtikrinti valstybių pasienio saugumą.
„Visos atitinkamos mūsų valstybių tarnybos, kurios užtikrina saugumą, pasienio apsaugą, nuolat bendrauja, keičiasi informacija ir analizuoja situaciją. Tačiau mes šią grėsmę vertiname rimtai. Tikime, kad tai turi būti vertinama ir diskutuojant apie Aljanso ar nacionaliniu lygmeniu taikomas sienų apsaugos priemones“, – teigė prezidentas.
G. Nausėda: tai tikrai yra nesaugumo židinys
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antrino Latvijos kolegai.
„Pasirašyčiau po kiekvienu jūsų žodžiu, nes, mano akimis žvelgiant, tai tikrai yra saugumo situacijos blogėjimas mūsų regione“, – nurodė G. Nausėda.
„Visiškai nesvarbu kokios yra tikrosios „Wagner“ grupuočių intencijos. Dažnai yra svarstoma, ar jos gali būti nukreiptos į vieną ar kitą pusę. Tai nėra esminis dalykas, nes bet kuriuo metu planai gali pasikeisti. Todėl vien faktas, kad šios grupuotės yra artimame nuotolyje nuo mūsų sienų – tai kelia papildomą grėsmę“, – sakė Lietuvos prezidentas.
Jo teigimu, jei situacija Baltarusijoje dar labiau aštrėtų, reikėtų imtis papildomų saugumo priemonių.
„Be jokios abejonės imsimės papildomų saugumo priemonių jei pamatysime, kad atsiras papildomi veiksniai ar toliau kovotojų skaičius Baltarusijos teritorijoje didės. Tai tikrai yra nesaugumo židinys“, – sakė G. Nausėda, pridurdamas, kad „Wagner“ samdinių faktorių Baltarusijoje reikėtų vertinti ir kitų grėsmių kontekste.
„Sudėjus su kitais Baltarusijos režimo veiksmais, kaip taktinių branduolinių ginklų dislokavimas, agresyvi retorika, tebesitęsiantis bandymai (išnaudoti – ELTA) nelegalią migraciją prie mūsų sienos... Visa tai sukuria kokteilį, kuris turi būti rimtai vertinimas“, – teigė G. Nausėda.
Pastarosiomis dienomis stebimas karinės bendrovės „Wagner“ samdinių persikėlimas į Baltarusiją. Antradienį skelbta, kad į kaimyninę šalį atvyko jau šeštoji Rusijos privačios karinės grupuotės kolona.
Kaip teigia Lietuvos politikai, tai neigiamai keičia saugumo situaciją regione. Visgi, kaip šią savaitę teigė prezidentas Gitanas Nausėda, kol kas esamų priemonių pakanka užtikrinti valstybės saugumą. Savo ruožtu Seimo pirmininkė Eltai tvirtino, kad jei saugumo situacija regione sparčiai pasikeis, o šalies tarnybos dėl Baltarusijoje esančių „Wagner“ samdinių indikuos apie būtinybę keisti šiuo metu galiojančius įstatymus, Seimas rinksis į neeilinę sesiją.