Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės veiksmus Vilniuje.
Šalia parlamento esančioje Nepriklausomybės aikštėje sekmadienio vakarą buvo uždegti atminimo laužai. Laužai degė ir prie televizijos bokšto bei šalia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato.
„Sausio 13-oji man reiškia labai daug – tautos vienybę, atminimą, laisvę. Reiškia kovą už savo laisvę, nes kiekviena laisvė reikalauja pasiruošimo ir kovos už ją“, – BNS sakė 28 metų fotografas Simonas Linkevičius.
Žmonių prie Seimo stebėjo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dokumentines ištraukas, įskaitant vaizdus iš ligoninės, kur buvo vežami per sovietų kariškių šturmus sužeisti asmenys.
„Tai Lietuvos šventė, atminimo diena. Prieš 29 metus mes gyvenome Šiauliuose, buvome prie savivaldybės, raminome namuose paliktus vaikus“, – BNS teigė buvę inžinieriai, šiuo metu Vilniuje gyvenantys Renė ir Bronislovas.
Dalis žmonių į minėjimą prie Seimo atėjo įsisegę neužmirštuolės žiedą, pastaraisiais metais išpopuliarėjusį simbolį prisiminti 14-a žuvusių žmonių, kai sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniai daliniai šturmavo Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą. Tada buvo sužeista daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių.
Nors sovietų kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.
„Esu čia pirmiausiai norėdamas pagerbti žuvusius, už tai, kad savo gyvybės kaina iškovojo mums laisvę. Tai yra šventė, vienybės diena, kad nepamirštume, kas mes esame, kad tautos jėga yra vienybėje. Turime nepamiršti tokių švenčių, žmonių ir būti vieningi“, – BNS sakė teisininkas Andrius.
Lietuva nepriklausomybę nuo SSRS paskelbė 1990 metų kovo 11 dieną.