Kaip rodo medikų patirtis, metų sandūroje per neatsargumą patirtos traumos – vienos rimčiausių. Tai šampano kamščių išmuštos, fejerverkų išdegintos, šaltųjų liepsnelių išdurtos akys, nekalbant apie kitas traumas ir apsinuodijimus, kurių per Naujuosius – apstu.
Vyno žinovai prieš šventes įspėja, kad „burbuliukų“ malonumas slypi ne kiekyje, o kokybėje, ir primena, kaip saugiai atidaryti šventinį šampaną, nors ir be jo galima smagiai sutikti metus.
Seniai nebemadinga putojančio vyno butelį purtyti ir jo turinį laistyti, kaip per automobilių sporto varžybas ar atidarinėti su trenksmu, svečius gąsdinant, kad bus į juos šaunama. Idealus tauraus gėrimo atidarymas – santūrus ir kuo tylesnis.
Patariama viena ranka stipriai suspausti kamštį, o kita ranka lengvai sukti butelį aplink jo ašį. Pajutus, kad kamštis pajudėjo – prilaikyti jį, kad nešautų. Sėkmingiausiu atveju kamštis išimamas be garso.
Šampano kamščiu išmušta akis
Kaip DELFI patvirtino Kauno klinikų Akių ligų konsultacinio diagnostinio skyriaus vadovė prof. Ingrida Janulevičienė, ne mitas, kad šampano kamščiais švenčiantys vieni kitiems ar sau išmuša akis.
Gydytojos teigimu, ne patys Naujieji, o kita para po jų didžiausias darbymetis: „Žmonės dažniausiai baigia švęsti ir tik tada kreipiasi į mus, nebent patyrusieji rimčiausias, baisiausias traumas per pačias Naujųjų sutiktuves, kai nedelsiant kviečiama greitoji medicinos pagalba ir susižalojęs žmogus vežamas į skubios pagalbos centrą. Tačiau dauguma akių traumas patyrusių pacientų, kaip mes sakome „su pašalu“ pradeda rinktis sausio pirmosios rytą“.
Kiek traumos susijusios su alkoholiu? Pasak prof. I. Janulevičienės, alkoholis atima budrumą, sveiką požiūrį, kas galėtų atsitikti, jeigu. Tai ir tampa nelaimės priežastimi.
Ragina pasirūpinti apsauga
„Ypač daug per Naujuosius nukentėjusių nuo fejerverkų, tad jei žmonės nori juos naudoti, svarbu nepamiršti apsaugos“, – pabrėžė DELFI pašnekovė.
Jeigu fejerverkų sukelta trauma kiaura – sužeidžiami akies audiniai – tačiau galima atkurti akis obuolio vientisumą, tai medikai ir daro. Tačiau jei akis obuolio vientisumo atkurti nebeįmanoma, akies audiniai sprogmens pažeidžiami taip, kad lieka tik pašalinti jų likučius, paruošiama vieta protezui.
„Nežinau, ar verta šventė tokios aukos ir tas vienas fejerverko šūvis toks smagus, kad rizikuotume savo ir vaikų sveikata. Jei tėvai perka ar duoda pinigų patiems nusipirkti pirotechnikos, turėtų įvertinti galimas grėsmes. Pati stebiu parduotuvėse, kaip vaikai perka fejerverkus, kurie pardavinėjami nepilnamečiams“, - sakė Kauno klinikų Akių ligų konsultacinio diagnostinio skyriaus vadovė.
Jei viena akis pažeidžiama, ar yra rizika kitai akiai? Profesorės žodžiais, jeigu antroji akis nesužeista, žmogus gali su ja matyti, nors pasitaiko komplikacijų, kai dėl vienos akis sunkaus trauminio sužeidimo, neigiamai paveikiama ir kita.
„Praradus vieną akį, jei kita lieka sveika, paprastai žmogus mato. Kita vertus, retai būna, kad fejerverkai sužeistų tik vieną akį. Paprastai vienos akis sužeidimas būna sunkesnis, o kitos mažiau sunkus. Traumos – labai įvairios“, – pastebi profesorė.
Šaltosios ugnelės – tik per ištiestą ranką
Šaltosios ungelės, kuriomis suaugusieji leidžia pasidžiaugti ir visai mažiems vaikams, taip pat nėra visiškai saugios. „Ir su jomis galima susižeisti, nes atšokusi kibirkštėlė gali nudeginti, jos krislas gali patekti į akį. Ypač atsargiai šaltąsias ugneles reikia duoti vaikams – leisti nebent pasigrožėti per ištiestą ranką, saugiu atstumu, nes vaikas lauke gali netyčia paslysti ir užgriūti ant šaltosios ungelės, išsidurti akytę“, – įspėjo gydytoja.
Pasitaiko ir minėtų akių išsimušimų šampano kamščiais, kurie šaunami metų sandūroje. Prof. I. Janulevičienės žodžiais, neįsivaizduojama, kaip gali taip atsitikti, tačiau ne vienetinis atvejis, kad atidarinėjantis butelį žmogus jį nukreipia nuo savęs ir šampano kamštis šauna į priešais esantįjį arba į akį kamštis pataiko nuo sienos ar kitos plokštumos atšokęs rikošetu.