„Pripažįstu kaltę dėl pažeidimo, nes tai yra tiesa – organizavau eitynes ir žinojau, kad reikalingas leidimas“, – trečiadienį Vilniaus miesto apylinkės teisme pareiškė 52 metų D. M. Stančikas.
Kunigas su būriu jaunųjų skautų buvo priverstas dalyvauti jam iškeltos administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjime – sostinės policija teigia, kad dvasininkas sausio 22 d. Vilniuje surengė nesankcionuotas eitynes nuo Gedimino pr. iki Trijų kryžių kalno, taip sutrukdydamas eismui, be to, pažeisdamas Susirinkimų įstatyme nustatytą tvarką.
1863 m. Sausio sukilimui paminėti skirtose eitynėse „Už mūsų ir jūsų laisvę“ dalyvavo apie 100 žmonių, jie nešėsi Lietuvos ir Lenkijos vėliavas, o ant Trijų kryžių kalno giedojo giesmes.
Administracinėn atsakomybėn patrauktas dvasininkas teisme aiškino, kad panašius jaunimo renginius organizuoja jau keliolika metų, anksčiau dėl leidimų kreipdavosi į Vilniaus miesto savivaldybę, tačiau nuo 2008-ųjų valdininkai už leidimus ėmė reikalauti didelių pinigų. Leidimų kainos kasmet didėjo ir šiuo metu, pasak kunigo, sudaro daugiau kaip 2 tūkst. Lt.
„2010 m. lapkritį parašėme laišką prezidentei Daliai Grybauskaitei, prašėme, kad jaunimui leistų už dyką organizuoti taikias eitynes, šio laiško kopija buvo perduota policijos komisariatui, vėliau mums leidimas buvo sumažintas iki 1045 Lt, bet vis tiek reikėjo mokėti“, – teisme kalbėjo D. M. Stančikas.
Kunigas taip pat pažymėjo, kad nepritaria Vilniaus centre organizuojamoms eitynės „Už lygybę“ – jis priešinosi homoseksualų organizuojamiems renginiams dar nuo 2001-ųjų, kai sostinėje buvo surengtas pirmasis netradicinės seksualinės orientacijos asmenų kongresas.
„Šiam renginiui pinigus skyrė Lenkijos valdžia, aš aktyviai priešinausi, kad būtų organizuojamas toks renginys Vilniuje, juoba, kad šis renginys vyko per Sekmines – mums, katalikams, tai nepriimtina, – sakė D. M. Stančikas. – Be to, tuo metu, po trijų savaičių, į Lvovą turėjo atvažiuoti popiežius Jonas Paulius II“.
Dvasininkas teigė, kad nepritaria ir homoseksualų Vilniuje organizuojamoms eitynėms „Už lygybę“, juoba kad viešajai tvarkai užtikrinti per šį renginį yra skiriami mokesčių mokėtojų pinigai.
„Savivaldybė vėl patvirtino leisianti lygybės paradą, man ir skautams tai nepriimtina ir tai tikrai ne ta vieta, kur turėtų būti skiriami Lietuvos piliečių ir mokesčių mokėtojų pinigai, – teisme kalbėjo Lenkijos kunigas. – Man nesuprantama, kodėl vaikai ir jaunimas kasmet turi ilgai laukti, kol gaus leidimą ir tuo labiau už jį mokėti. Skautų šventėse dalyvauja ir lenkai, ir lietuviai, ir rusai, mes savo renginiuose demonstruojame krikščioniškas vertybes“.
Kunigas tvirtino, kad sutinka sumokėti baudą už tai, kad organizavo eitynes be leidimo. „Aš noriu būti sąžiningas teisiniu atžvilgiu“, – sakė D. M. Stančikas.
Atsakomybėn patrauktas dvasininkas taip pat teigė, kad rengti eitynes nusprendė likus vos 7 d. iki renginio.
„Manęs daug kas klausinėjo, ar renginys bus susiję su 1863 m. Sausio sukilimu, juk šiemet sukanka 150 metų, – sakė D. M. Stančikas. – Sužinojau, kad niekas tokio renginio neorganizuoja – ambasadorius informavo, jog rengiama Arturo Grottgerio paroda ir kad renginyje dalyvaus premjeras Algirdas Butkevičius. Rengdami šias eitynes neturėjome blogų tikslų, mes tik meldėmės, ėjome viena eismo juosta, eismui netrukdėme, nes mašinų nebuvo. Labai dažnai tokias eisenas organizuoju, jose dalyvauja net apie 20-60 tūkst. žmonių ir visada būna saugu, renginiai praeina be incidentų“.
D. M. Stančikas pažymėjo, kad Lietuvos valdžia palaiko taikias eisenas ir net yra siūliusi organizuoti eitynes Sausio sukilimui paminėti.
„Vakar buvau savivaldybėje ir prašiau leidimo lapkričio mėnesiui – kad jį turėtume jau dvi savaites prieš renginių, nes anksčiau gaudavome vos prieš dvi dienas iki renginio, o prašymą pateikdavome mažiausiai prieš du mėnesius, patikėkite, dėl biurokratijos ir įtampos esame pavargę ir negalime normaliai gyventi šioje valstybėje“, – tvirtino administracinėn atsakomybėn patrauktas kunigas.
Jis taip pat prisipažino, kad dėl didėjančių leidimų kainų sulaukė pasiūlymų organizuoti nesankcionuotą eiseną, nes bauda yra mažesnė už patį leidimą.
„Man niekas Vilniaus savivaldybėje taip ir negalėjo parodyti įstatyminės bazės, kuria remiantis imdavo tokius didelius pinigus už leidimą“, – D. M. Stančikas pažymėjo, kad jo dėka Lietuvos skautai turėjo galimybę pažinti net apie 50 valstybių.
Vandžiogalos kunigas: tai protestas prieš Lietuvos valdžią
Lenkijos dvasininką palaikantis Vandžiogalos (Kauno raj.) kunigas Oskaras Petras Volskis teisme neslėpė, kad D. M. Stančikas savotiškai protestavo prieš Lietuvos valdžią, reikalaujančią jaunimui mokėti už taikias eitynes.
„Kunigas labai sėkmingai dirba ne tik su Lenkijos, bet ir Lietuvos skautais, todėl natūraliai kyla klausimas – kodėl vertybinė organizacija turi mokėti už leidimus, o lygybės paradas yra finansuojamas iš mokesčių mokėtojų pinigų“, – sakė O. P. Volskis.
Pasak jo, 1863 m. įvykęs Sausio sukilimas liečia Lietuvos ir Lenkijos istoriją ir šią abiem valstybės atmintiną datą būtinai reikėjo paminėti.
„Sukilimas ilgainiui subrandino Lietuvą vasario 16-osios nepriklausomybei, skautai apie tai norėjo pranešti visuomenei, ir šis teisinis procesas taip pat pagarsins šį jubiliejų, – sakė Vandžiogalos klebonas. – Manau, teismas turėtų atsižvelgti, kad eiseną organizavo vertybinė jaunimo organizacija, per tiek metų jie niekur neturėjo problemų, nebuvo nusikaltę, o ši byla jau sulaukė ir tarptautinio dėmesio, laukiama, kas laimės – ar teisė, ar vertybės“.
Pasak O. P. Volskio, savivaldybė turėtų persvarstyti leidimų išdavimo tvarką, ypač neturtingoms ir taikioms organizacijoms.
„Tai buvo tarsi jo protestas prieš savivaldybėje įsivyravusią tvarką – dvasininkijos vardu neformaliai norėčiau jį paremti“, – teigė klebonas.
Ar Lenkijos kunigui bus skirta nuobauda už Susirinkimų įstatymo pažeidimą, bylą išnagrinėjusi teisėja Virginija Liudvinavičienė žada paskelbti kovo 4-ąją.